Kdo hraje další dětské postavy?

Měl jsem před kamerou už hodně dětí, ale tyhle patří k těm nejnadanějším. Uvědomují si, co je život a co je hra a že jejich televizní rodiče jsou v té naší společné hře stejně důležití jako jejich vlastní rodiče ve skutečném životě.
Cesty domů, Kdo hraje další dětské postavy?, 7
Cesty domů, Kdo hraje další dětské postavy?, 7

Patrika Kopeckého, syna hospodské Bety, hraje Petr Antoš. Je mu devět let, chodí do třetí třídy a na natáčení dojíždí ze Svobody nad Úpou. Fotbal hraje nejen v seriálu, ale i ve skutečnosti a baví ho prý i ping-pong a florbal. Maminka na Petra prozradila, že s fotbalem začal už ve čtyřech letech, momentálně hraje za starší přípravku a že je hodně dobrý. Zatímco s fotbalem má Petr zkušeností dost, před kamerou stojí úplně poprvé. Ale protože ho natáčení baví, zvažuje, jestli bude jednou profesionálním sportovcem, nebo hercem. Co má Petr na natáčení nejvíc rád? „Líbí se mi, když točíme legrační scény nebo obrazy na hřišti, ve kterých hrajeme fotbal. Moc mě bavilo, když jsme točili, jak se s Ivanem Maškem pereme, smáli jsme se u toho. A taky se mi líbilo natáčení u vody, jak vlezeme na lodičku, odvážeme ji, ale ztratíme pádlo a proud nás odnese od břehu. Ve vodě byli potápěči, kteří nás dotlačili dál od břehu a pak se schovali, a Martin Kosík nás pak šel zachránit,“ líčí Petr. Těšil se i na natáčení obrazu, kdy ho Vendy přivede ke Kosíkovým. „Martin mi měl ukazovat podepsané fotbalové dresy, byl jsem zvědavý, jestli na nich budou opravdové podpisy,“ vysvětloval fotbalový odborník.

 

I Anička Sikorová, která hraje seriálovou dceru Romana Hamzíka Nikolu, se díky Cestám domů seznamuje s televizní prací úplně poprvé. Ale už natočila pár reklam, většinou pro zahraničí. Malá slečna chodí do čtvrté třídy a je jí deset let, což všechny překvapilo, protože vypadá mladší. Ve škole ji prý nejvíc baví čeština a pracovní činnosti. Také Anička na natáčení dojíždí, bydlí ve vesnici Jehnědí mezi Chocní a Ústí nad Orlicí. Kromě rodičů, brášky a nevlastní sestry jí prý fandí i babičky a dědečkové a Cesty domů sledují i všichni sousedi. Na rozdíl od Petra má Anička už ve svých deseti letech jasno – až bude velká, chce být jedině herečkou. A pilně se na to připravuje – chodí na zpěv, do dramatického kroužku a na hodiny klavíru. Na natáčení se prý doma chystá sama, zásadně nechce, aby se s ní texty někdo učil. Na koho se malá herečka vždycky nejvíc těší? „Jsem zvědavá na Miroslava Etzlera a Jana Dolanského, protože je s nimi největší zábava, oni pokaždé vymyslí nějakou legraci,“ říká Anička.

 

V několika obrazech se objevila také ani ne dvouletá holčička Zuzanka, jejíž tatínek Pavel Novák měl těžkou srdeční vadu a musel podstoupit operaci. Zuzanku hrála dcera režiséra Jiřího Adamce Jasmine Anna. „Když jsem se ve scénáři dočetl, že máme v obraze takhle malou holčičku, nabídl jsem, že by ji mohla hrát právě moje dcera. Před kamerou už jsem měl hodně dětí, včetně svého syna Daniela v jiném seriálu. Mám-li natáčet s takhle malým dítětem, které už není miminko, ale ještě se s ním rozumně nedomluvíte, je pro mě jednodušší pracovat s dítětem vlastním. Protože vím, že na ně můžu mít konkrétní nároky a že ono je v přítomnosti blízkého člověka – ale ne maminky, ta na plac nesmí – schopné přirozených reakcí, které jsou důležité. Takhle malé dítě je totiž jiné každý den, jednou může mít chuť spolupracovat, jindy ne. Protože ono nechce pracovat, nechce hrát, ale hrát si. A to ještě krátce. A když tu chuť nemá, vy s ním nehnete. Věděl jsem, že si s Jasmínkou poradím, že z ní dokážu dostat to, co potřebuju. A můj odhad se naplnil, povedlo se nám natočit pár hezkých záběrů, ve kterých ona reagovala na můj hlas z mikrofonu a moje pokyny a byla opravdu schopná hrát. Bylo také velké štěstí, že Radku Coufalovou, která tu ztvárňuje její maminku, si oblíbila, nebála se jí a krásně s ní spolupracovala,“ říká Jiří Adamec.

 

„Musím říct, že jsem se všemi dětmi, které se v seriálu objevují, moc spokojený. Měl jsem před kamerou už hodně dětí, ale tyhle patří k těm nejnadanějším. Uvědomují si, co je život a co je hra a že jejich televizní rodiče jsou v té naší společné hře stejně důležití jako jejich vlastní rodiče ve skutečném životě. Proto si k hercům, kteří hrají jejich seriálové maminky a tatínky, vybudovaly stejný vztah jako k těm svým skutečným, a na jejich výkonu je to samozřejmě vidět,“ říká Jiří Adamec.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama