První natáčecí den Oldřicha Vlacha

Pokud sledujete nejnovější díly seriálu Cesty domů, určitě vám neuniklo, že Lída Bernátová, kterou hraje Jitka Smutná, má nového přítele - Karla Navrátila. Milého a vtipného chlapíka, který má být protipólem jejího despotického manžela Rudolfa, hraje Oldřich Vlach.
Cesty domů, První natáčecí den Oldřicha Vlacha, 2
Cesty domů, První natáčecí den Oldřicha Vlacha, 2

První natáčecí den Oldřicha Vlacha

 

Během svého prvního natáčecího dne v ateliéru Oldřich Vlach spoustu lidí mnohokrát rozesmál. Od první chvíle mile vtipkoval na účet své vlastní osoby a s bezprostřední upřímností se přiznal, že o své roli toho moc neví, protože žádný díl seriálu Cesty domů neviděl. To ale platilo jen do chvíle, než vešel do maskérny.

 

Tam maskérky právě líčily Jitku Smutnou, která svému hereckému partnerovi v kostce shrnula manželství Bernátových. Vysvětlila mu, že zatímco Lídin manžel Rudolf se celý život choval jako despota a nakonec odešel za jinou ženou, Karel má být jeho opak. Laskavý, slušný, pozorný, galantní. „Lída byla celá léta submisivní a zapomněla, jaké to je prosazovat si své názory, poslouchat svou energii. A vedle Karla se to může znovu učit, protože on je velmi přirozený a svobodný člověk otevřený různým směrům a navíc s úžasným smyslem pro humor. A když je potřeba, umí se bránit. Takže ona od něj může odkoukat spoustu věcí,“ vysvětlovala herečka, jak by měl Karel Lídu ovlivnit. „To jsem potřeboval vědět. Mně sice říkali, že mám hrát kladnou postavu, ale já tomu moc nevěřil. Přeci jen jsem s tím mým ksichtem zavedený spíš na grázly. Potřeboval jsem mít jasno, jestli se z Karla nakonec nevyklube nějaký hochštapler, abych věděl, s jakou jiskrou v oku ho mám hrát,“ říkal herec.

 

První scéna, kterou Jitka Smutná s Oldřichem Vlachem natáčeli, byla u Bernátů ve vile, kam Lída pozve Karla poprvé na návštěvu. Dvojice si povídá a Karel má otevřít lahev vína. Nejde mu to, tak špunt zarazí dovnitř lahve. Jenže s moderní vývrtkou se dvěma rameny je dost těžké neotevřít lahev. Oldřich Vlach předstíral, že mu špunt nejde vyšroubovat ven a snažil se ho zatlačit do lahve. Nešlo mu to, což před kamerou v dialogu s Jitkou patřičně komentoval a ona mu nahrávala. Když režisér zastavil kamery, Jitka Smutná se rozesmála a pochvalovala si, jak si krásně s Oldřichem Vlachem zaimprovizovali. Rekvizitáři pak herci nabídli jinou vývrtku, tu obyčejnou ve tvaru písmene T. Kamery se znovu rozjely a Oldřich Vlach tentokrát špunt zarazil do lahve bez problémů. Jenže víno přes něj nechtělo téct. Vzápětí si to rozmyslelo, což Oldřich Vlach nečekal a trochu se jím polil.

 

Každá z těch situací si samozřejmě vyžádala jinou reakci herců a trochu jiný text. Než režisér prohlásil, že obraz je hotov, Jitka Smutná se rozesmála ještě několikrát. Nikoho z přítomných by nenapadlo, jak je možné vyblbnout se při tak banální situaci, jakou je otvírání lahve vína. A dobře se bavil i Oldřich Vlach. „Spousta lidí se snaží překážky, které jim klade do cesty osud, odstranit. Ale režisér Evald Schorm vždycky říkal, že se má jít naopak přes ně, protože to je na životě to nejzajímavější. Proto já mám takové situace rád a improvizovat mě baví. Navíc Jitka je skvělá a pohotová kolegyně, hned se toho chytla, přidali jsme si k textu pár slov a zahráli jsme pěkný výstup,“ říkal Oldřich Vlach.

 

První obraz se svým hereckým partnerem si moc pochvalovala i Jitka. „My jsme spolu hráli před mnoha lety. A jako studentka DAMU jsem se na Oldu chodila dívat do divadla Na zábradlí. Pokaždé se mi moc líbil, protože má bohatý a uvolněný herecký projev, ale bez zbytečných sebeprosazovacích momentů. Vždycky šel po smyslu figury a celé hry, k jeho herectví mám velkou úctu a moc dobře se mi s ním hraje. A když máte k někomu úctu, můžete si dovolit ten luxus být naprosto uvolněná, což jsem dnes byla, proto jsme mohli krásně improvizovat,“ líčila herečka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama