Snažím se lidi usmířit

Kači Průchová je postava, kterou si hned zapamatujete. Pro ostré slovo nejde daleko. Ale pro lidi, které miluje, by se rozdala. V seriálu ji hraje Kamila Špráchalová.
Cesty domů, Kači Průchová - hraje Kamila Špráchalová
Cesty domů, Kači Průchová - hraje Kamila Špráchalová

Je pravda, že vám scenáristé psali Kači takzvaně na tělo?

Něco v tom smyslu mi říkali. Scenáristka Bára Bulvová mě totiž zná z jiného seriálu, kde jsem hrála malinkou, ale dramatickou nebo spíš hysterickou roli. A proto ji napadlo napsat i do Cest domů trochu praštěnou postavu. Líbí se mi, že Kači je hubatá a od rány, to máme společné. (směje se Kamila) Na rozdíl od Kači, která po smrti staré paní Bernátové nemá žádnou rodinu, ale jenom práci a stará se o různá zvířata, já mám naopak velkou bláznivou rodinu. Ze začátku jsem měla trochu problém se s Kači sžít, ale už jsem si k ní našla cestu.  

 

Zina Bernátová Kači zásadním způsobem pomohla. Máte ve svém životě taky někoho, kdo vás hodně ovlivnil a naučil?

Zina vlastně Kači zachránila život. Dětem z dětského domova prý někdy trvá, než se zorientují v běžném světě, nevědí, jak to tam funguje, jak se o některé věci starat a co je potřeba zařídit. Zina Kači poskytla práci a bydlení, naučila ji praktickou stránku života a to, že pro ni Kači pracovala jako zdravotní sestra, jí dalo i smysl života. Alespoň takhle jsem si já jejich vztah zdůvodnila. Pro mě jsou v životě hodně důležití sestra Klára a můj muž Honza. Klára je jen o necelé dva roky starší a vždycky jsem se jí hodně svěřovala a navzájem jsme si pomáhaly. Díky svému muži jsem se vnitřně srovnala a uklidnila. Když jsme spolu začali chodit a pak žít, změnilo mě to víc než pak později narození synů. A zásadní setkání pro mě bylo i s některými kolegyněmi. Jako začínající herečka jsem účinkovala v jednom zájezdovém představení spolu s Alenkou Vránovou a Danou Syslovou a hrát s nimi a povídat si pro mě byla úžasná škola. Obdivovala jsem je a dodnes obdivuju. Neměly jednoduchý život, přesto si zachovaly optimismus a humor a pořád jsou to aktivní a čupr ženské. To samé je i Mařenka Durnová. Chtěla bych umět zestárnout tak jako ony. Nejsou ukřivděné ani zapšklé, stárnou s humorem, mají rády mladé lidi a neřeší to, že třeba neměly v životě vždycky štěstí.

Vypadá to, že na Kači se štěstí konečně usměje. Sblížila se s Ríšou Bernátem.


Oba s Honzou Zadražilem hrajeme takové nesmělé a roztomilé outsidery, kteří se bojí vznikajícího vztahu a nevědí, jak do něj. Ale to se mi právě moc líbí.

 

Cítila jste se někdy v životě jako outsider?

Celou základní školu. Na začátku natáčení jste říkala, že máte velký respekt až strach z režiséra Jiřího Adamce. Pořád trvá? Pořád ve mně budí velký respekt. I když na mě nikdy nezvýšil hlas. Ale je to režisér a já k němu mám úctu jako ke svému nadřízenému. A proto mu pořád vykám.

 

Kdybyste mohla nějak ovlivnit to, co by postava Kači v seriálu prožívala, co byste jí do scénáře napsala?

Rozhodně bych ji nechala prožívat vztah s Ríšou, jejich nesmělé pokusy o soužití se mi líbí – a mně jako Kamile je Honza Zadražil sympatický a dobře se mi s ním hraje. Kači by se mohla stát dobrou kamarádkou Vendy, která je taky od rány. Myslím, že by si holky rozuměly. Naopak by mohla třeba trochu válčit se Soňou, které by se možná nemuselo líbit, že jsem holka z děcáku, která se jim cpe do rodiny. Petr Kosík má Kači moc rád a má k ní takový hezký vztah. Kdyby byla možnost, bojovala bych za něj s panem Švehlíkem. A klidně bych chodila častěji do hospody k Bety na pivo. To by se mi hrálo dobře, protože pivo mám ráda, to bychom mohly mít společné. (směje se Kamila)

 

Co ještě máte s Kači společného?

Usmiřování lidí. Naprosto chápu, proč chce Kači usmířit oba staré pány a tím dodatečně splnit přání paní Ziny, ke které měla hezký vztah. Já měla obdobný vztah s paní, která mi hlídala kluky. Vždycky, když se o Zině mluví, vybaví se mi moje Lída a moc se mi po ní stýská. Proto chápu, že Kači si vzala jako životní úkol dát oba doktory zase dohromady. Myslím, že i já dokážu lidi docela stmelit. Mám ráda, když se lidi sejdou, popovídají si, rozumějí si a je jim dobře.

 

Znamená to, že jste nárazník, který se snaží vyřešit všechny konflikty v rodině?

Přesně tak. Až mi někdy můj muž vyčítá, že se snažím příliš a někdy nevhodně, že se do některých věcí moc pletu. Nevadilo by mi být ani sestřičkou nebo doktorkou, jsem zkrátka povahou pečovatelka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama