Snesitelná lehkost bytí Petra Hájka (46)

Čtěte rozhovor s Petrem Hájkem. Už na první pohled lamač srdcí má v sobě určitou lehkost, grácii i aroganci muže, který to se ženami umí. Také je ale pracovitý, umíněný, i když si určitě dokáže život užívat plnými doušky.
Farmář hledá ženu - Petr Hájek 1
Farmář hledá ženu - Petr Hájek 1
Prima

Petr bydlí skoro na konci světa, miluje zvířata, stromy, volnost. Svobodu dopřává i svému stádu čtyřiceti arabských, většinou neustájených a neokovaných koní.

Jaká je historie vašeho farmaření?
Jsem klasická náplava, jsem tu teprve devět let; farmařil jsem už předtím, ale v menším. Toužil jsem po větším prostoru, abych se mohl nadechnout a žít tak nějak normálně. Jeden čas jsem bydlel i v Praze, pocházím ale z venkova.

Jak dlouho jste sám?
Dvacet let jsem žil v manželství, rok jsem rozvedený, dva roky to už ale táhnu sám.

Syna máte jednoho? Ty děti, které se tady při našem rozhovoru pohybují, nejsou vaše?
Ne, to jsou děcka na prázdninách u koní, syna mám opravdu jen jednoho.

A kdyby to eventueálně s některou z dam vyšlo, uvažoval byste ještě o dalším dítěti?
No asi jo, vždyť komu bych to všechno jednou odkázal?

Z čeho vlastně žijete, co vás živí? Sýry to asi nebudou?
Koně. Agroturistika. Sýry jsou hrozně pracné a musíte splňovat určitá hygienická kritéria, i když už se objevily firmy, které za celkem rozumné peníze nabízejí malou mlékárnu, takže to lze pořídit. Zatím mám šest koz na dojení, ovečky jsem utlumil, krávy jsem dal úplně pryč a zůstanu jenom s koníkama. Živí mě hlavně chov. Co odchovám, to prodám. Zároveň je vysportuju, postavím do určitých pozic, to má pak zase vyšší hodnotu.

Jste koňák od mládí? Jaká je vůbec vaše původní profese?
Jezdit jsem začal asi před dvaceti lety a jsem elektrikář.

To se tady určitě hodí…
To si pište! Kolem toho stavení je pořád co dělat. Ale když přijedou skuteční elektrikáři, tak z mého vedení šílej.

Co váš deník, kam si denně zapisujete postřehy o počasí a zvířatech? Sledujete, že se příroda trochu vymyká z kloubů?
Určitě, tak nestabilní a extrémní výkyvy, jaké se dějou posledních pět let, nepamatuju.

Koně máte neustájené. I v zimě? Jak stádo kontrolujete?
Dnes ráno jsem zrovna naháněl jednu zaběhnutou kobylu, na kterou mě upozornil soused. Musím sklidit dost sena, které je přes zimu v krmelištích. Zdroj vody je přírodní – sníh, potok.

Dům je útulný, docela komfortní. Jakou ženu byste si tady dokázal představit?
Nemám nějak vyhraněný vkus. Pravá je ta, co vás oslovi, ne? Přece nemůžu říct: mladá, krásná, žádoucí s deseti miliony v kapse…

Dobře, ale přesto: domáčtější, submisivní, nebo akčnější, asertivní?
No jedna mi psala, že ráda pere, vaří, uklízí. Ale mistr světa ve skoku na špek už dávno nejsem. Prostě chci normální ženskou.

Normální ženskou, která se vám bude líbit…
Blbý je, že se většinou hlásí holky z města, ty ale vědí o životě na venkově kulový. Mají romantický představy a za měsíc odpadnou, utečou samy.

Na čem vlastně ztroskotal váš původní vztah?
Krize středního věku. Kluk odešel do učení, žena nebyla věčně doma a někoho si
i našla.

Chodila normálně do práce, nebo vám tady pomáhala s hospodářstvím?
Jezdila odtud do práce, dodělávala si vzdělání a měla spoustu jiných zájmů. Tanec, cvičení, pořád byla někde v tahu. Teď si odpočinula a vlastně by se chtěla vrátit.

Kdybyste začal znovu, jinak a s nějakou jinou, myslíte, že byste se dokázal vyvarovat chyb z minula? Přece jen určitě nějaké byly…
Já vím, jaký chyby jsem dělal, ale to neřeknu. No, jednu prozradím – šel jsem až moc tvrdě za svým a na nikoho jsem se neohlížel. Šel jsem jak ten kůň – klapky na očích a jen dopředu.

Když si představíte sám sebe za pět let, jaký život byste chtěl žít?
Hnal jsem to tak moc proto, že po padesátce už třeba nebudu stačit na tu fyzickou práci. Líbilo by se mi hrát si s koňma, věnovat se jim na nějaké úrovni, to je moje představa. Pokud k tomu budu mít hezkej vztah a najdu třeba schopnou ženu, tak proč ne? Pak bych nemusel utlumit ani zbytek hospodářství. Tu poslední krávu jsem ještě ani neprodal, jen jsem ji půjčil. Buvolů se každá bojí, ale jsou hodný
a nenáročný. Vypadá to, že bude telátko, tak zkusíme českou mozarellu. Jsem fatalista. Taky plánuju strhnout část hospodářských stavení a postavit to znovu, je to nutný a rekonstrukce je finančně i časově náročná.

Takže s tím utlumováním to zase tak horké nebude…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama