Co dělat, aby se důchod nestal jen vzpomínkou na plat

Vnouček se ptá: „Dědo, co je to důchod?“ Dědova odpověď je krátká, ale výstižná: „Jen smutná vzpomínka na plat!“
Proinvestoři KB

To, že důchodci na tom nejsou v dnešní době finančně příliš dobře, je známá věc. Možná méně známá je ale skutečnost, že situace lepší nebude. Právě naopak. Na to, jakou možnost ukládání peněz využít, aby si dnes produktivní zaměstnanci důchodu užili i po finanční stránce, jsme se zeptali Jana Brandejse, investičního specialisty Komerční banky.

Skutečně na tom budou důchodci za několik let hůře?

Pokud se spolehnou pouze na státní penze, tak určitě ano. Podle aktuálních prognóz se budou dále rozevírat nůžky mezi průměrným důchodem a průměrným platem. Je to logické, protože podíl důchodců na celkové populaci bude stále růst, tedy bude klesat podíl produktivních lidí, kteří na důchody vydělávají. Závěr je jednoduchý. Pokud už dnes důchodci nevystačí, v budoucnu bude situace výrazně horší.

Jaké máte řešení?

Moje odpověď je jednoduchá. Začněte spoléhat sami na sebe. Čím dříve si začnete ukládat volné finanční prostředky, tím lépe pro vás. Protože svůj důchod nebudete chtít proživořit, ale aktivně prožít – užít si vnoučat, svých koníčků, cestovat, společenský žít.

Kam ale peníze ukládat?

Začnu řečnickou otázkou. Máte pocit, že si důchodci na západ od našich hranic žijí špatně? Myslím si, že ne. Jsou totiž zvyklí ukládat si pravidelně peníze vedle důchodového připojištění také do fondů. Dobře totiž vědí, že pokud si budou pravidelně, třeba na základě trvalého příkazu, posílat měsíčně do některého z vybraných fondů třeba i jen malou částku, budou mít peníze nejenom rychle k dispozici, ale mohou i podle zvoleného typu fondu získat něco navíc. A to je podle mě cesta, kterou by se měli dnes produktivní lidé u nás také ubírat.

Co je proto potřeba udělat?

Stačí zajít na jakoukoli pobočku Komerční banky nebo bezplatně zavolat na číslo 800 111 166, kde vám poradí, jaký typ fondu zvolit, jak dlouho do něj ukládat a kolik můžete získat navíc. Více informací můžete také získat na webových stránkách www.investujtepravidelne.cz.

Rozhodně neotálejte, protože každý měsíc, kdy si spoříte na penzi, se počítá.

 

 

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama