Jan Štěpán

Jihoafrická vína: Dozrávají v lednu a drtí je sloni

Zatímco u nás se krajina chystá k zimnímu spánku, V Jižní Africe začíná léto. Žirafy se vyhřívají na prašných savanách a na zdejších vinicích začínají sládnout hrozny. Vinařský rok tu vrcholí sklizní v únoru, kdy se netrpělivý zbytek světa konečně dočká dalšího doušku slavného jihoafrického vína.

Možná si vybavíte, jak vypadá jihoafrická vlajka – nahoře červená, dole modrá, vlevo černá a uprostřed zelený klín se žlutým rámováním. A právě tento zelený obrazec, který většina z nás považuje spíš za prak, je údajně sklenice jihoafrického vína. Víno tu má totiž více než 350 let dlouhou tradici, kterou započali holandští usedlíci.

Francouzské know-how a anglická píle

Ti pod jménem „ Jižní Afrika “ v roce 1659 stočili první láhev vína a o deset let později byla v oblasti Stellenbosch založena první vinice. Ta tu stojí dodnes – region Stellenbosch je největší vinařskou oblastí Jižní Afriky. Může za to nejen příznivé podnebí, které pravidelně ochlazuje studený Benuelský proud z Antarktidy, ale také francouzské know-how, které sem dovezli zřejmě protestantští hugenoti.

Slavná vína z JAR

  • Constantia – dezertní víno z odrůdy Muscat Blanc à Petits Grains si oblíbil např. Napoleon
  • Pinotage – tmavě červené víno vzniklo zkřížením odrůd Pinot noir a Cinsaut
  • Bernini – jihoafrické sladké šumivé víno z hroznů Muškátu má bílou a růžovou variantu
  • Steen neboli Chenin Blanc je odrůda původem z povodí francouzské řeky Loiry. Jediným dalším místem, kde se pěstuje, je právě Jižní Afrika.

Zásluhu na věhlasu jihoafrického vína pak mají i Angličané, kteří si Jižní Afriku podmanili během 19. století a kteří začali víno exportovat po celém svém impériu. Tenkrát se tu vyráběla převážně těžká, „dolihovaná“ vína a vínovice jako brandy a sherry – ta jediná byla schopná přečkat dlouhou cestu lodí.

Jihoafrická klasika - Pinotage

Bílá vína dnes představují asi 80 % produkce a pocházejí z více než 100 tisíc hektarů vinic. Ty se rozkládají hlavně kolem hlavního města Cape Town. V nádherné africké krajině se tradičně daří odrůdám jako Souvignon Blanc, Cabernet Sauvignot, Pinot Noir či ojedinělé Chenin Blanc. Jihoafrickou specialitou je vlastní odrůda Pinotage – temně rubínové víno voní po malinách a borůvkách a skvěle se hodí k těstovinám a tmavým masům.

Nejznámější jihoafrická vinařství

Stellenbosch je největší vinařskou oblastí JAR. Stejně jako další vinařské regiony Jižní Afriky má převážně středomořské podnebí, které je suché a teplé. Tradičně spadá výroba vína sem – do okolí Cape Town, takže tu najdete i malebný vinařský region Paarl nebo oblast proslulého vína Constantia. V současnosti už se ale víno pěstuje také na celém Western Cape, Eastern Cape, v oblasti KwaZulu-Natal a v Severním Kapsku.

Pokud se někdy vydáte přímo do Jihoafrické republiky, můžete navštívit starý holandský vinný sklep, kde vás kromě skvělého vína očaruje i zajímavá historie jihoafrického vinařství. Hlavním lákadlem v okolí Cape Town je pak krásná Stolová hora, z jejíž podivně rovného vrcholku můžete pozorovat žijící africké velkoměsto.

Po dobrém víně na safari

V Jižní Africe je toho k vidění opravdu hodně a tak je Evropan neustále u vytržení. Vrcholem všech výprav do JAR pak je pravé africké safari, kdy jen za zvuků probouzející se buše pozorujete nádherně nevinná divoká zvířata. S těmi koneckonců navázali spolupráci i zdejší vinaři, když „najali“ africké slony, aby pomáhali drtit zralé vinné hrozny. Práce, kterou jinak vykonávají sami vinaři, se tak s velkými sloními tlapami výrazně urychlila.

Jihoafrická republika je devátým největším producentem vína na světě a protože sami Jihoafričané vína vypijí velmi málo (jen asi 7,5 l na osobu/ rok, v České republice je to 17 l/ rok na osobu), téměř 75% vína musí vyvážet. Protože zdejší podnebí je pro vinařství extrémně vhodné, jsou hrozny jihoafrického vína velmi sladké a vniklé víno je tak silnější – má až 14% alkoholu. Další jeho důležitou charakteristikou je vysoký podíl tzv. kyselinek – po jihoafrických vínech se dobře tráví, vína nemají nepříjemné pachuti a jsou velmi osvěžující.

Čtěte dále:

Zajímá vás světová kuchyně? Pak si v sekci Gurmán na cestách přečtete třeba o světových pálenkách nebo o zajímavostech stolování v cizích zemích .

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Afriky, kontinentu vína, pláží a divokých zvířat:
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Exotiky :
Kapské město a safari – JAR Lákavý program pro ty, kteří chtějí alespoň jednou v životě spatřit tolika superlativy ověnčené Kapské Město a zároveň si odpočinout v exkluzivním prostředí soukromého safari. FOTO: ESO travel
FOTO: ESO travel Keňa Pozorování divoké zvěře v její domovině je zážitek na celý život, když k tomu ještě připočtete skvostné pláže, stane se Keňa vaší životní láskou.
Dominikánská republika Odpočiňte si na písčité pláži v Juan Dolio, která je chráněná přírodním korálovým útesem. Hotel je obklopen velkou tropickou zahradou a jezírkem s plameňáky. FOTO: ESO travel

Autor: Viola Kratochvílová

Autor článku

Jan Štěpán

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Recepty