Moje řecká svatba – ochutnejte řecké svatební recepty!

„Vdávat se v Řecku byl od dětství můj sen,“ říká devětadvacetiletá Daniela, která si se svým milým vyměnila prstýnky na řeckém ostrově Zakynthos. Protože jsou oba milovníci řecké kuchyně, rozhodli se pro svatebčany připravit unikátní řeckou svatební hostinu. Ochutnejte ji s námi!
Fantazii se meze nekladou - svatba v Řecku nabízí prostor pro splnění snů. FOTO: Steve Jurvetson
Fantazii se meze nekladou - svatba v Řecku nabízí prostor pro splnění snů. FOTO: Steve Jurvetson

„Když mě můj muž požádal o ruku, jedna z prvních věcí, které mi prolítly hlavou, bylo Řecko,“ vzpomíná Daniela, dnes spokojeně vdaná žena. Jako malá byla s rodiči na dovolené v Řecku a tehdy si usmyslela, že vdávat se bude jedině tady. Sen se jí splnil – se svým mužem Tomášem se vzali na nádherném ostrově Zakynthos.

Zakynthos – oblíbené letovisko pro svatby v Řecku

Zakynthos je pro svatby v Řecku oblíbenou destinací, není ale tak drahý, jako např. Santorini. Právě tady, na malém soukromém ostrůvku Cameo, se vdávala Daniela. Malebný ostrůvek miniaturních rozměrů je s pevninou spojen dřevěným molem, samotný obřad ale probíhal na malé, oblázkové pláži.

Tradiční řecká svatba? Hlavní je dobré jídlo a pití

Tak jako se moravská svatba neobejde bez slivovice, nesmí na pořádné řecké svatbě chybět červené víno. Připít si s ním musí i ženich s nevěstou a samozřejmě svatebčané. Pro ty je koneckonců celá hostina připravována už dlouho dopředu. Na tradiční řeckou svatbu se zve kompletní příbuzenstvo, takže svatba o 100 lidech je považována za spíše menší. Starým zvykem je dávat ženichovi a nevěstě peníze – špendlí se jim na klopy, někde se jimi dokonce oblepuje nevěsta. Při řecké hostině se tančí, pije a jí a to i několik dní.

Pokud vás také láká svatba v Řecku, není nic jednoduššího, než oslovit některou z agentur nebo cestovních kanceláří, která takové služby nabízí. Je to jednodušší, než zařizovat všechno sami. Samotný obřad pak rozhodně naplánujte na podvečer – denní teploty jsou v Řecku vysoké a podepíšou se třeba i na rozpitém make-upu nevěsty.

Řecká svatební hostina – olivy a feta jsou základ

Svatba v Řecku má kromě nádherných scenérií s azurovým mořem i jiná pozitiva – je to učiněný ráj pro milovníky řecké kuchyně. Ženich a nevěsta si na pořádné řecké svatbě musí připít červeným vínem a celá hostina voní černými olivami a grilovaným masem a zeleninou. „Nesmělo chybět moje milované tzaztiky a grilovaná feta“, dodává Daniela a líčí další řecké speciality, které jejich svatebčané mohli ochutnat. Podívejte se na některé z nich!

Grilované papriky s fetou

Ingredience

 • 4 zelené papriky
 • 1 sýr feta
 • 1 lžíce olivového oleje
 • oregano

Postup přípravy receptu

Zelené papriky seshora seřízneme a odstraníme pecičky. Pak je naplníme fetou a zakapeme olivovým olejem. Posypeme je oreganem a dáme na gril nebo do trouby. Pečeme tak dlouho, dokud se na nich nezačnou tvořit puchýřky, pak je otočíme a následně horké podáváme.

Celou událost je potřeba dobře a s předstihem naplánovat – z Česka si musíte dovézt rodné listy a potřebné dokumenty, přeložené do řečtiny. Svatba v Řecku a podmínky pro její uspořádání se ale za poslední roky velmi zjednodušily, takže se nemusíte bát složitého papírování. Nejmenší starosti jsou zpravidla právě se svatební hostinou - řecké delikatesy totiž chutnají snad všem.

Řecký medový dort s tvarohem

Ingredience

 • 120 g hladká mouka
 • 1 lžička skořice
 • 45 g cukr
 • 2 lžíce med
 • 120 g máslo
 • 250 g tvaroh
 • 2 ks vejce

Postup přípravy receptu

Z másla, prosáté mouky, cukru a lžíce studené vody zpracujeme těsto, které rozválíme a vložíme do koláčové formy. Tvaroh smícháme s medem, přidáme rozšlehaná celá vejce a polovinu lžičky skořice. Směs rozetřeme na těsto a posypeme zbytkem skořice. Pečeme v mírně vyhřáté troubě cca 35 minut (150-180 stupňů).

Čtěte dále:

Kam vyrazit za skvělým jídlem? Gurmán na cestách vám poradí!

Autor: Viola Kratochvílová a CK Alex

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama