MASH

M*A*S*H

- Vysíláme zítra v 07:25 na Primě
O pořadu

Spojené státy americké vedly od 25. června 1950 do 27. července 1953 válku proti Koreji. Aby bylo dobře postaráno o raněné, poslala vláda USA do předních linií mobilní armádní chirurgickou nemocnici (MASH). V táboře č. 4077 se její členové s nekonečně dlouhou válkou vyrovnávají po svém – humorem.

 

Sledujeme příběhy doktorů, sestřiček i jejich pacientů, účastníků nesmyslné války, která nemá vítězů, zato mnoho poražených. Zkratka M*A*S*H znamená v originále Mobile Army Surgical Hospital, tedy Mobilní armádní chirurgická nemocnice. Skutečná nemocnice M*A*S*H se skládala z 10 lékařů, 12 sester a 200 lůžek. V seriálové jich bylo o poznání méně. Seriálový MASH také nebyl moc mobilní nemocnicí, za celou dobu se stěhoval pouze asi dvakrát. Skutečné jednotky MASH se během války stěhovaly až třicetkrát.

 

Pilotní film, jehož výroba přišla na 250 tisíc dolarů byl jako úvod k seriálu vysílán v září roku 1972. Časopis Time jej označil za jedno z největších zklamání televizní sezóny 1972-73. Přesto se točilo dál. Nejprve bylo natočeno třináct epizod, pak devět dalších. Na konci dalšího roku si CBS vyžádala ještě dvě epizody a bylo jasné, že seriál bude pokračovat. Poslední díl seriálu byl údajně druhým nejsledovanějším televizním pořadem v historii, hned po přenosu z přistání na Měsíci.

 

Režie: Hy Averback, Gabrielle Beaumontová. Hrají: Alan Alda, Wayne Rogers, McLean Stevenson, Loretta Swittová, Gary Burghoff a další.