Cesta kolem světa za 80 dní s pěknou řádkou hereckých hvězd

Co se všechno může semlít, pokud vás svět neuznává? Jste-li vynálezce, jehož technické vychytávky nikdo nebere na zřetel? Necháte se inspirovat románem Julese Verna a vydáte se na Cestu kolem světa za 80 dní! Kdy? V pátek ve 20.15 u nás na Primě!
Cesta kolem světa za 80 dní - Obrázek 9

Phileas Fogg (Steve Coogan) ovšem není jen tak ledajaký vynálezce. Odevšad vyčnívá, je výstřední a velmi, velmi úporný. Ale viktoriánský Londýn v čele s královnou (Kathy Bates) má rád svůj klid a o to víc Královská akademie věd, v jejímž čele stojí Lord Kelvin (Jim Broadbent). Všechno už prý bylo objeveno, lidstvo žádné nové vynálezy nepotřebuje. Ani Phileasovy kolečkové brusle, pokusy o vzlétnutí nebo pohrávání si s elektřinou, které Akademie bohorovně přehlíží. Jak jen má na sebe Phileas upozornit? Jak docílit, aby ho velevážení vědci konečně začali brali vážně?

Zdánlivě nesplnitelným úkolem! Sázkou, že za 80 dní dokáže objet celý svět. A tak se vydá spolu s čínským sluhou Passepartoutem (Jackie Chan) a nebojácnou francouzskou malířkou Monikou (Cécile de France) na bláznivý výlet, na kterém ho čekají desítky dobrodružství, pastí a úkolů nastražených například Princem Hapim (Arnold Schwarzenegger) nebo Wilburem Wrightem (Owen Wilson). Jestlipak se Phileasovi podaří dotáhnout nebezpečnou výpravu do vítězného konce?

 

Perličky z filmového zákulisí

  • Jedná se o poslední film Arnolda Schwarzeneggera před jeho zvolením guvernérem Kalifornie.
  • Štáb projel 18 států, než si vybral nejlepší místa pro natáčení. Většina obrazů byla natočena v Německu a v Thajsku.
  • Choreografii všech bojových scén si Jackie Chan vytvořil sám. Prohlásil, že během natáčení utržil dosud nejméně zranění.
  • Hlavní roli Philease Fogga si měl původně zahrát Hugh Grant.
  • Výtvarnice kostýmů Anna Sheppard považovala práci za příjemný vzruch. Dosud totiž vytvářela dobové výpravy z 2. světové války. Byla ráda, že mohla popustit uzdu fantazii a nemusela se striktně držet historických kostýmů.

Dobrodružný román Julese Verna

Vyšel roku 1873 ve Francii a do češtiny byl přeložen ještě téhož roku. Verneovky byly díky rychlému spádu děje a napínavým dobrodružstvím velmi oblíbené. Tato filmová adaptace režiséra Franka Coraciho je již pátou. První převod vznikl v roce 1956 a získal 5 Oscarů. Dosud nejznámějším je třídílný televizní film v hlavní roli s Piercem Brosnanem a Peterem Ustinovem z roku 1989. Kniha se dočkala i dvou animovaných podob – španělské v roce 1981 a francouzské v roce 2000.

Podívejte se v pátek večer na hvězdně obsazené dobrodružství Cesta kolem světa za 80 dní u nás na Primě ve 20.15!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama