Kačina, Zvíkov a Libochovice. Lokace, kde natáčí BBC Tři mušketýry

V pondělí jste viděli další dva dobrodružné díly Třech mušketýrů, které byly také hodně o lásce a odvaze ji projevit, stejně jako o souboji muže proti muži. Athos se potkává ve velkorysé knihovně s údajnou čarodějnicí, která mu zamotá hlavu. Kde se oba dva díly natáčely?
Lokace seriálu
Lokace seriálu
BBC

V úvodu sedmého dílu Tří mušketýrů vás určitě neminula scéna, kdy mušketýři majestátně přijíždějí na koních. Štáb BBC vybral pro tuto scénu státní hrad Zvíkov. Natáčelo se i v místní komnatě, kde se léčil kardinál z otravy, stejně jako na nádvoří, kde stála hranice pro hraběnku Ninon de Larroque.

Zvíkovská romantika

Hrad Zvíkov se nachází nad soutokem řeky Otavy a Vltavy na Orlické přehradě, nedaleko vesnice Zvíkovské Podhradí v Jihočeském kraji. Za obcí Zvíkovské Podhradí je parkoviště (pro osobní auta i autobusy) sloužící návštěvníkům hradu. Odtud se jde pěšky asi 400 m po asfaltové cestě.

Vstup do hradu vede přes kamenný most z 18. století Píseckou branou. Je to jižní vstup. Příkop byl uměle vytesán do skály v 15. století a byl postupně upravován. Nakonec se postavil most kamenný, původně opatřený padacím mostem.

Na mostě stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého z 18. století. Hrad má připravenou prohlídkovou trasu Královský palác, kterou si návštěvníci procházejí sami bez průvodce za pomoci orientačních šipek. Areál hradu je volně přístupný a nezapomíná se ani na vozíčkáře, je tu možnost bezbariérového pohybu.

Krásná knihovna v Kačině a útočiště domnělé čarodějnice

V sedmém dílu jste mohli vidět i jednu z nejcennějších staveb empírové architektury, zámek Kačina, zde diváci mohli poprvé poznat emancipovanou hraběnku Ninon. Mušketýři vkráčejí do zajímavé knihovny, která vlastní 40 000 svazků knih z 16. až 19. století, kde se také později strhne bitva mušketýrů s vojáky kardinála, ale i flirt mezi Ninon a Athosem.

Velkolepý zámek, jinak také zvaný Husa, nechal postavit nejvyšší purkrabí Království českého hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1802–1822 stavitelem J. Fischerem z Prahy podle plánů drážďanského architekta Ch. F. Schurichta. Na sochařské výzdobě se podíleli A. Schrott a Václav Prachner. Velkolepý zámek na půdorysu otevřené podkovy má dvoupodlažní střední část s klasickým portikem o šesti sloupech s tympanonem, na tu navazují na obou koncích přízemní obloukovitá obytná stavení se sloupovým ochozem, zakončená patrovými budovami knihovny a divadla. Ve střední části je kruhová bývalá kaple s lucernou a taneční sál. Celá stavba měří 227 metrů.

Libochovice, zámek, kde sváděl Porthos

V osmém dílu jste mohli vidět i zámek Libochovice. Místo, kde měl Porthos menší románek s velmi bohatou vdovou Laurent. Na státním zámku také mušketýři strážili princeznu Ludoviku. Libochovice jsou státní zámek v okresu Litoměřice. Leží na břehu řeky Ohře, blízko Řípu, kraj Ústecký.

Libochovice - Tři mušketýři Foto:

 foto: BBC

Za pozornost stojí jak interiéry, tak exteriéry zámku. Východní strana dvoupatrové budovy ve směru do parku má balkon se sloupy a se schodištěm, který byl však přistaven až koncem 19. století. Severní průčelí ve směru do náměstí města je zúženo gotickou kaplí. Na tomto průčelí je také zámecký portál, na vrcholu ozdobený ditrichštejnským znakem.

Libochovice - Král Ludvík Foto:

foto: BBC

Nádvoří s parkem spojuje sala terrena, jejíž neobvyklá výzdoba pásy reliéfů s mořskými tvory a pásy s lesklými mořskými škeblemi v klenbě je nejspíš dílem italských umělců Jacoba Tencally a Giuseppa Mattoniho. Malby amorků v klenebních polích a zřícenin na zdech pocházejí z 18. století, kdy byl dokončen i největší prostor celého zámku, nazývaný Saturnův sál.

Další zajímavostí je zámecký park, založený jako francouzský roku 1683, kdy byl speciálně kvůli této práci na panství pozván zahradník Jan s příznačným jménem Tulipán.

Zdroj fotografie Kačina: Wikimedia CC BY-SA 3.0

kartografie Foto:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama