Prožijte s námi pohodovou a vždy milou Noc na Karlštejně

Nebojte, líčením obsahu vás nudit nebudeme. Příběh o Karlu IV., jeho ženě Elišce Pomořanské a sídle Karlštejně, kam nebylo dovoleno vstoupit ženám, známe každý skoro nazpaměť. Radši si pojďme říct něco ze zákulisí, co jste třeba ještě nevěděli. A nezapomeňte se dívat v neděli od 20.15 na Primě!
Noc na Karlštejně
Noc na Karlštejně - upoutávka 2

1. Roli purkrabího Ješka z Vartenberka měl původně hrát Jan Werich, ale jelikož byl zrovna v nemilosti režimu, volba nakonec padla na Jaroslava Marvana. Stejně tak pro roli Ofky bylo nejdříve počítáno s Jiřinou Jiráskovou, partnerkou režiséra Podskalského. Nahradila ji ovšem Slávka Budínová.

2. Ani s obsazením hlavní role otce vlasti Karla IV. to nebylo jednoduché. Vlastimil Brodský part dlouho odmítal a režisérovi opakovaně tvrdil, že není „takovej frajer.“ Zvláště po té, co mu k natáčení přizvaní historici popsali, že tehdejší český král a císař byl velký intelektuál, zdatný jezdec a rovněž přitažlivý a sexuálně náročný muž, prý namítal: „Copak ho mohu hrát já? Takovej trouba?“ Podskalskému se ho ale nakonec podařilo přesvědčit.

3. Hudbu k filmu složil Karel Svoboda, texty písní napsal Jiří Štaidl. Svoboda se s odstupem let nechal slyšet, že již nikdy potom lepší hudební film nedělal.

4. Jaroslav Marvan byl v průběhu filmování vážně nemocný, ale i přes velké těžkosti s dýcháním, kterými zvlášť ke konci natáčení trpěl, ve filmu na něm nic nepoznáte. Na své záběry se nechal na revers vozit z nemocnice, a jak si režisér Podskalský jednou poznamenal do svého deníčku: „V závěru jsme ho museli při záběrech i podpírat.“ Bohužel se nedožil ani premiéry snímku. Zemřel v květnu roku 1974 a film byl veřejnosti představen 1. července.

5. Atmosféra natáčení byla prý neopakovatelná, ostatně jako u většiny filmů Zdeňka Podskalského. „On byl báječná osobnost. Šířil kolem sebe pohodu a filmování dělal vždy příjemnější,“ vzpomínala na natáčení Daniela Kolářová. „Kasteláni nám vařili párečky a jiné české dobroty, okolo chodili turisti, do toho se točilo a oni si mysleli, že jde o doprovodný program,“ popsala.

6. Že mezi herci panovala dobrá nálada, ilustruje i následující historka. Pátý den natáčení si Zdeněk Podskalský do svého deníčku poznamenal: „Dnes jsme nenatočili vůbec nic, pršelo. Hála a Štědrý se pěkně zlinkovali, měli zpívat a nezpívali…“

 

Noc na Karlštejně Foto:

7. Možná jste si všimli, že Jana Brejchová jako jediná z herců nenazpívala svůj part sama, ale hlas jí propůjčila Helena Vondráčková. Kolem toho se dlouho dobu vedly spory. V úvahu připadalo i řešení, že by postavu královny hrála místo Brejchové Vondráčková. Nakonec se ale rozhodlo: herečka ať hraje, zpěvačka ať zpívá. I když to prý Helenu Vondráčkovou dlouho mrzelo, přijala to statečně a obě dámy odvedly bezchybný výkon.

Karel Svoboda se posléze svěřil, jak docílili skvělého prolnutí hlasů obou umělkyň u titulní písně Lásko má, já stůňu. „Jana Brejchová začala pološeptem deklamovat a do toho jsme namíchali hlas Heleny, která pak pokračovala do výšek a udělala z písně hit.“

8. Natáčelo se nejen na Karlštejně, ale i na Křivoklátě a v komnatách postavených přesně podle vzoru na Barrandově.

9. Honorář Jaroslava Marvana, jež byl tehdy nepochybně největší hvězdou snímku, činil 24 tisíc korun za 11 natáčecích dnů.

10. Ač veřejnost se do filmu od prvního okamžiku bezhlavě zamilovala, kritici si dlouhou dobu zachovávali chladný odstup a vyčítali mu historickou nevěrohodnost. „Pokud bychom se měli držet dobových reálií, musela by Elišku Pomořanskou hrát Helena Růžičková a ne Jana Brejchová,“ smál se tomu Podskalský.

11. Jestlipak jste si někdy všimli těchto „historických nepřesností“, které se vloudily do hledáčku kamery? Jaromír Hanzlík má z pohledu zezadu na kostýmu jasně patrný zip – vynález, který se svého objevu ovšem dočkal až staletí později. V jednom záběru můžete na Karlštejně spatřit hromosvod. A hned na začátku filmu při úvodních titulních projede na pozadí rytířského turnaje muž na kole.

12. Traduje se, že po prvním natáčecím dni věnoval Vlastimil Brodský Janě Brejchové kytici frézií.

Vyberte si ze slavných písniček tu, kterou máte nejraději

Noc na Karlštejně - upoutávka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama