V pátek vám hlavu zamotá Dvojí hra

Připravte se na chytrý thriller plný zvratů a totálních překvapení, u kterého si až do závěrečných titulků nebudete jistí, jak že to doopravdy je. A navíc v hvězdném obsazení Julie Roberts a Cliva Owena! Koukejte se v pátek, ve 21.30 na Primě.
Dvojí hra - Obrázek 4

Zaplétat se tu do líčení obsahu tentokrát nebudeme, neboť komplikovanější zápletku byste těžko hledali. Spokojme se s konstatováním, že Julia Roberts a Clive Owen zde hrají dva bývalé vládní agenty, které po dlouhých letech přestalo bavit tahat z bryndy politiky. Přesunuli se do soukromé sféry a v současnosti propůjčili své služby dvěma znepřáteleným společnostem. Jejich šéfové jsou dlouholetí konkurenti a nic by si nepřáli více, než svého obchodního rivala jednou provždy zničit. A k tomu jim má dvojka Roberts / Owen právě dopomoci. V prostředí, kde nikdo nehraje fér a nic není, jak se zdá, záleží čistě na tom, kdo koho dokáže přechytračit.

Film byl do kin uveden na jaře roku 2009 a obdržel převážně pozitivní reakce: dobře udělaný, chytrý a často vtipný. Někteří kritici se nicméně neubránili pocitu: Při tolika dějových zvratech, proč se děj snímku vůbec ještě snažit pochopit? Vzápětí si ovšem odpověděli: O děj tu jde až v druhé řadě. Hlavní je herecké souznění ústřední dvojice, které je tu opravdu maximální a které neustálé špičkování a hry na kočku a myš moc sluší.

 

Věděli jste, že...

  • Režisér snímku Tony Gilroy není žádným filmovým nováčkem. Spolupodílel se na vytvoření scénáře k apokalyptickému Armagedonu (1998), je autorem scénářů všech thrillerů s agentem Bournem stvárněným Mattem Damonem (2002, 2004 a 2007) a na svědomí má i vynikající thriller z právnického prostředí Michael Clayton (2007) s Georgem Clooneym v hlavní roli a to jak po scénaristické tak režijní stránce. Za všechny zmíněné snímky obrdžel již mnoho nominací na filmové ceny a i když žádnou dosud neobržel, jeho jméno je ve filmové branži pojem.
  • Na scénářích často spolupracuje se svým bratrem Johnem, filmovým editorem, a ne jinak tomu bylo i v případě Dvojí hry.
  • Postavu Julie Roberts pojmenoval Tony Gilroy „Claire Stenwick“ a to na počest slavné americké filmové herečky Barbary Stanwyck (1907-1990), kterou si můžete pamatovat třeba z miniseriálu Ptáci v trní (1983).

Chybička se vloudí...

  • Na začátku filmu se Julia s Owenem setkávají na americkém velvyslanectví v Dubaji. Jenže konzulát USA v Dubaji se nachází v mrakodrapu a ne ve vile, kterou vidíme. Ve skutečnosti jde o rezort One & Only Ocean Club na Bahamách.
  • Ve scéně zachycující rvačku šéfů obou korporací na letišti má pršet – vidíme zde chodit lidi s deštníky. Nicméně Tully ani Garsik, ač bez deštníků, mokří neskončí.
  • Ke konci filmu, když Tully a jeho lidi poslouchají nahrávku konverzace mezi oběma agenty, dostane se reproduktor zezadu do záběru kamery a je vidět, že není k ničemu připojen.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama