Seriály a filmy

25. dubna 2020 13:38

Zapomenuté zajímavosti o filmu Pekařův císař: V+W chtěli natočit Golema

V pátek 8. května od 12.35 si můžete na Primě připomenout skvělého Jana Wericha ve druhém díle historického velkofilmu Pekařův císař. Pekař Matěj Kotrba, „vzrostlý jako topol a štíhlý asi tak jako vzrostlý buk“, a císař Rudolf jsou jeho osudovou filmovou rolí.

Dvoudílný velkofilm Císařův pekař a Pekařův císař z roku 1951 se stal naplněním dávného snu Jana Wericha o tom, že natočí film o Golemovi. Má to ovšem háček: původně o tom s ním snil i jeho parťák Jiří Voskovec. Nejprve spolu stvořili hru o Golemovi, k níž je inspiroval jejich kamarád a skvělý reportér Egon Erwin Kisch, jenž napsal reportáž Po stopách Golema.

Hra, v níž už vystupují postavy, které známe z filmu, tedy Rudolf II., jeho komorník Filip Lang, prohnaný alchymista Jeroným Scotta, umělá žena Sirael, „hliněný panák“ Golem, měla premiéru 4. listopadu 1931 v Osvobozeném divadle a její úspěch předčil očekávání: dočkala se 186 repríz. Rudolfa II. hrál Miloš Nedbal, Sirael Hana Vítová, komorníka Langa Bohuš Záhorský.

Na počátku byl Duvivier

Dvojice Voskovec a Werich začala posléze psát i filmový scénář Golema a nabídla ho francouzskému režiséru Julienu Duvivierovi, kterého považovala za mistra svého oboru. Jenže si neuvědomili, že tento pán postrádal jednu důležitou vlastnost: smysl pro humor, takže si s dvojicí humoristů nemohl rozumět. Scénář přepsal a natočil film plný násilí a hrůzy. V+W se cítili dotčeni a nakonec se pustili do úplně jiného filmu – Svět patří nám.

Film Golem byl namísto komedie dramatem plným napětí. Foto: Archiv Blanky Kovaříkové

K myšlence natočit Golema se vrátil Werich v roce 1949 v okamžiku, kdy už byl bez Voskovce, jenž si vybral jako svůj nový domov Ameriku, a tak se do scénáře pustil s Jiřím Brdečkou a jako režiséra přizval Jiřího Krejčíka. Ten začal s přípravami se svou příslovečnou důkladností. Oslovil Jiřího Trnku, aby navrhl kostýmy a dekorace, drahé látky nechal utkat na zakázku v textilce ve Varnsdorfu, řadu uměleckých předmětů si vypůjčil z muzeí a galerií, pečlivě vybíral herce i dvorní dámy. Jenže sotva filmování začalo, s Janem Werichem, jenž si vymínil dvojroli císaře i Matěje pekaře, se nepohodli, a natáčení bylo zastaveno.

Vyměnili režiséra i herce

Počátkem padesátých let měl Werich takřka neotřesitelnou pozici, a tak u vedení Československého filmu zařídil okamžitou výměnu režisérů – proto je pod „Císařovým pekařem“ nakonec podepsán Martin Frič, a změněno je i obsazení. Sirael si místo mladé Ireny Kačírkové zahrála do té doby od filmu odstavená Nataša Gollová, roli alchymisty Scotta namísto Rašilova dostal Franta Černý, za kameru se místo původního Rudolfa Stahla postavil Jan Stallich.

Pražská premiéra Císařova pekaře se konala 28. prosince 1951 a v následujícím roce se kopie filmu distribuovaly do mnoha zemí – Belgie, Holandska, Dánska, Rakouska, Francie, Polska, Maďarska, NDR či Indie.

Největší chválu sklízel Jan Werich, který pak dostával další herecké nabídky ze zahraničí. Publikum bylo nadšené a nikoho nezajímalo, co filmu předcházelo. Jiří Voskovec v titulcích nebyl uveden a s Werichem tehdy přerušil kontakt. Tohle od svého nejlepšího kamaráda nečekal…

Na film Císařův pekař se podívejte na Primě v pátek 8. května od 12.35.

Podívejte se na televizní upoutávku a na jaké další filmy se můžete v pátek 8. května na Primě těšit:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 3. 2024

Berani, možná budete muset vědomě upustit od některých svých plánů a nechat vše na náhodě. Prvek neočekávaného vám může docela pomoci, takže s ním pracujte, místo abyste se ho snažili držet na uzdě. Přirozený tok událostí by vás měl dovést k větší svobodě. Používejte svou představivost, místo abyste se zcela spoléhali na mentální procesy, jako je logika.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.