Seriály a filmy

1. května 2020 00:54

Werich byl ve filmu Císařův pekař obklopený krásnými manekýnami

Co takhle oslavit státní svátek pěkným filmem? Veselohra Pekařův císař, v níž si hlavní dvojroli zahrál Jan Werich, je ideální volbou. Podívejte se na ni na Primě 1. května od 12.10.

Kolem natáčení velkofilmu Císařův pekař a pekařův císař existuje mnoho příběhů a legend. Jednou z jeho zajímavostí je, že ho zdobila řada tehdejších předních pražských manekýn. Jan Werich tak byl jako císař Rudolf II. obklopen skutečně těmi nejkrásnějšími dvorními dámami, jaké se tehdy daly sehnat. K výběru manekýn došlo ještě z popudu původního režiséra Jiřího Krejčíka, kterého posléze nahradil Martin Frič. Ačkoli většinu ostatních rolí Frič přeobsadil, manekýny ponechal.

Film Císařův pekař si užijte 1. května od 12.10 na Primě.

Jak si je muži vybírali?

Na výběru dvorních dam se podílel scenárista Jiří Brdečka s asistenty, ale také Ladislav Rychman, budoucí režisér slavného muzikálu Starci na chmelu, jenž si v Císařově pekaři zahrál malou roli Muže-stolečku. Chodili se dívat na tehdejší manekýny na jejich přehlídky i přímo do podniku Textilní tvorba, který je zaměstnával.

Tak se ve filmu ocitla například Dagmar Moulíková-Janečková, která na to vzpomíná: „Celkově nás tam bylo asi dvanáct a konečný výběr závisel na rozhodnutí pana režiséra Krejčíka. Z Brna přijela na konkurz Ida Lahodová a Věra Waldhansová. Věry Chytilové si všimli snad během přehlídky na Pražských vzorkových veletrzích. Mezi dvorními dámami nemohla chybět také Nany Pitašová, která se později objevila ještě v několika filmech, třeba v detektivce Kde alibi nestačí."

Proč Kačírkovou nahradila Gollová?

Zatímco režisér Krejčík chtěl dvorní dámy v ději více využít, pod vedením Friče se jejich působení scvrklo na kompars. Nicméně jejich přípravy byly velkolepé. Dobové róby jim navrhoval výtvarník Jiří Trnka a při kostýmních zkouškách dohlížel osobně na to, jak jejich nositelkám padnou.

Správné chůzi je učil choreograf a v té době šéf baletu Národního divadla Saša Machov, jenž pak v červnu 1951 spáchal sebevraždu. Dodnes se neví, jestli nesouvisela s neshodami při vzniku filmu, ale zřejmě šlo o daleko závažnější problémy v Národním divadle, jimž neměl sílu čelit. Jan Werich si některé z dvorních dam velmi oblíbil, ale nakonec ho trumfnul filmový architekt Jan Zázvorka, který si jednu z nich – Idu Lahodovou – vzal za ženu.

Dodnes zůstávají rozpaky nad obsazením dvou velkých ženských rolí – hraběnky Stradové, kterou měla hrát Ljuba Hermanová, ale Werich ji dal přeobsadit přední tragédkou Národního divadla Marií Vášovou, ačkoli scénář této postavě předepisoval řadu komických situací. Také výměna Ireny Kačírkové za Natašu Gollovou, která v té době byla už dávno za zenitem, se zdá nepochopitelná. Chtěl jí snad Werich s Fričem pomoci získat zpátky ztracenou slávu?

Foto: Šaty Jana Wericha, které nosil coby císař. Autor: Fundus Barrandov

Podobné články

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.