Jak se staví sen

27. července 2017 17:00

Markéta Zídková

Jak se staví sen vsadí na bílou. Rodina tak získá krásný obytný prostor

Už deset let rekonstruuje rodina paní Vladimíry svůj domek u Mělníka. Po letech práce je totálně vyčerpaná a konec v nedohlednu. Vyřeší to teď pořad Jak se staví sen? Sledujte v pátek 28. 7. v 16.40 na Primě.

Paní Vlaďka měla všechno. Krásnou rodinu, manžela, prosperující rodinnou firmu. V podstatě ze dne na den o všechno přišla. Manžel, kterého obdivovala a milovala, se zakoukal do jejich sekretářky, odešel a Vlaďka zůstala sama se dvěma syny v jejich bytě. Když už si myslela, že zůstane sama, usmálo se na ni štěstí a potkala současného přítele. Narodila se jim dcera a žijí spolu dodnes. Pořídila starý dům na okraji Mělníka a postupně začali rekonstruovat, respektive dům upravovat tak, aby se zde dalo žít.

Ale najednou už nevědí jak dál, všechen svůj čas i peníze investují do rekonstrukce, ale výsledek stále není vidět. Pomoc pořadu Jak se staví sen by pro Vlaďku mohla znamenat nejenom splnění snu v podobě krásného obýváku a kuchyně, ale i „nakopnutí“ a impuls k tomu, aby zapracovala i sama na sobě a hlavně na vztahu s přítelem a dcerou. Aby začali fungovat víc jako normální rodina.

Vlaďčin přítel pracuje jako dispečer a doma se moc neohřeje. Přijíždí v noci a brzy ráno odjíždí. Spolu jsou jen v neděli. Dcera je na tatínka hodně fixovaná a velmi, až nezdravě na něj žárlí a hlídá ho před ostatními ženami. Podvědomě se bojí, aby maminku neopustil, a všechny ženy od něho odhání. Vlaďka o svém vztahu mluví jako o harmonickém, ale přece jen, v době seznámení měla o třicet kilo méně, ale díky kuchařskému umu svého přítele notně přibrala. On sám je velmi atraktivní muž, navíc mladší než Vlaďka. Vlaďka jako inteligentní žena si uvědomuje, že musí začít se sebou něco dělat a právě rekonstrukce bydlení od našich designérů by jí uvolnila ruce a vlila novou chuť do života.

Vlaďka se rozhodla konat a obrátila se s prosbou o pomoc na naše designéry. Nejvíc by stála o novou kuchyň a obývák. Se současným prostorem si Vlaďka neví rady. V domě chybějí dveře, a tak nemají rodiče ani dospívající dcera soukromí. Dcera je navíc zvědavá a u všeho musí být. V domě nechali udělat dřevěný strop a nevědí, jaký nábytek by se k němu hodil. Vlaďka miluje přírodní materiály a čisté linie. Zajímá se také o feng shui – v obýváku mají malý koutek hojnosti, který doplňuje kresba strašidelné indiánky, jejíž autorkou je dcera Nikola. Vlaďka není věřící, ale věří v sílu vesmíru. Poslala dokonce do vesmíru vzkaz, týkající se rekonstrukce domu. Chtěla by se jednou vrátit domů a najít všechno hotové.

Designér Lukáš žehlí a jde mu to!

A jak se na proměnu dívají designéři Lukáš Lipert a Martina Pištěláková?

Lukáš: „Když jsem prostor viděl, tak jsem byl přesvědčen o tom, že mu pomůže jakékoliv řešení, prostor byl totiž dost zanedbaný. Zásadním problémem byla nedodělaná kuchyň, chybějící důstojné místo pro stolování, dále dveře do navazujících obytných místností a také podlaha bez nášlapné vrstvy. Proto největší výzvou byl jídelní stůl s kuchyní – prostor pro tyto funkce nebyl dost velký, aby umožnil více variant řešení, ještě k tomu je průchozí do ložnice. Změně nejvíce prospěla kuchyně s graficky dominantním obkladem, vestavěný nábytek na míru, který zaplnil nevyužité kouty obývacího pokoje a dostatečné osvětlení. Proměnu bych označil za styl příměstská romance, i když pojmenovat řešení stylem je podle mne příliš nadsazené, návrh vycházel z osobní zkušenosti a poznání rodiny, kde je dominantním prvkem ženská ruka v domácnosti.

V interiéru jsme počítali s dřeveným stropem, který celý prostor příjemně spojil a “zahřál”. Z obývacího pokoje jsme odstranili šatní skříně, posilovací stroj, tento nábytek je možné v rodinném domě umístit jinam. Proměna měla obývacímu pokoji vrátit charakter místa pro rodinu, místa pro odpočinek.“

Martina: „Při první návštěvě nám bylo oběma jasné, že budeme pracovat s dřevěným stropem a celý prostor budeme chtít prosvětlit. Dispozici kuchyně jsme pak nechali podobnou původní, protože ta se nakonec ukázala jako nejlepší. Zásadním problémem původního stavu byl jednoduše řečeno stavební stav. Prostor nebyl vůbec vymalovaný, omítky byly v hrubém stavu, chyběla podlaha, museli jsme v rámci nové podlahy také zakrývat trubky od topení. Největší výzvou tedy byla úprava stěn a nová elektroinstalace v kombinaci s novou podlahou a dveřmi v tak krátkém čase. Celý prostor jsme sjednotili a spojili do jednoho. Předtím interiér vypadal kusově, různorodě – prostě nesladěně. Rádi jsme také ponechali jejich krásné lampy a dali jsme jim jen nová stínidla. Lampy tak chytly úplně jiný šmrnc.

Jsme rádi, že jsme kromě nové hi-fi věže a těchto lamp nechali všechny tři znovu vyfotit, aby měli konečně svoji společnou fotku, která krásně dekoruje nový obývací pokoj. Styl naší proměny by se dal nazvat moderní venkov. Pracovali jsme s jednoduchými tvary a materiály, ale s citem je používali. V případě venkovských interiérů by se mělo pracovat s opravdovými materiály jako dřevo, dlažba, látka, kůže... “

Podívejte se, jak s domem naši designéři zamávali.

Reprízu dalšího dílu „Jak se staví sen“ uvidíte v pátek 28. března v 17.40 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také