Rozhovor s MUDr. Janou Ugrenovičovou

„Kontrola u zubního lékaře jednou za šest měsíců a maximální individuální prevence s použitím fluoridových preparátů podpoří zdravý chrup,“ připomíná MUDr. Ugrenovičová, stomatoložka na klinice GHC Praha.
MOPL II - zubařka Jana Ugrenovičová
MOPL II - zubařka Jana Ugrenovičová
Prima

Paní doktorko, vystudovala jste medicínu v Bukurešti. Liší se v něčem přístup ke stomatologii a zubařům jako takovým v Rumunsku a v České republice?

Stomatologii jsem studovala v Bukurešti před třiceti lety. Po absolvování fakulty jsem praxi v Rumunsku nikdy nevykonávala, a proto nemohu srovnávat. Navíc samozřejmě nelze srovnávat ani tehdejší a dnešní stomatologii.

V lidech zůstává po generace zakořeněný strach z bolesti, kterou prožijí při návštěvě zubaře. Platí to stále?

Jakýkoli zákrok na stomatologickém křesle dnes už bolet nemusí. Vždy je možné použít lokální anestezii. Dokonce ani její aplikace není bolestivá, použije-li se nejdříve anestetický sprej nebo gel a poté minijehla nebo nanojehla. Dalším trendem je volit při zákrocích miniinvazivní technologie. Prioritu má však stále preventivní stomatologie, jejímž úkolem je onemocněním předcházet a zamezit jejich vzniku.

V pořadu Mladší o pár let si několik účastníků nechalo udělat nové zubní protézy. Z jakých materiálů se dnes vyrábějí, jak dlouho vydrží a jak je třeba o ně pečovat?

U celkových zubních náhrad jsou stále nejpoužívanější materiály akrylátové pryskyřice. Přibližně po třech letech je však možné sledovat jisté změny na kostech a dásních. Můžeme je kompenzovat buď novými protézami, nebo podložením původní, esteticky vyhovující protézy. Dnes již také existují měkké podkladové materiály pro pacienty, které protézy stále tlačí. Každodenní péče o snímací náhrady spočívá v jejich omytí (nejlépe po každém jídle) a v pečlivém vyčištění kartáčkem (alespoň jednou denně). K dispozici jsou také ucelené programy péče o protézy, které nabízejí speciální dezinfekční tablety a lepidla.

Jaká je přibližná cena kompletní nové protézy?

Celkové náhrady lze pořídit bez poplatků u smluvních lékařů zdravotních pojišťoven. Na klinice GHC Praha činí cena za celkovou náhradu 9 300 Kč. 

Co bývá nejčastější příčinou potíží při zvykání si na novou protézu? Proč někdy zkrátka „nesedí“? Co by měl pacient v takovém případě dělat? Může se nějak bránit, žádat náhradu?

Pacient sám není schopen posoudit, zda mu nesedí protéza z důvodu nějakého pochybení na straně laboratoře nebo lékaře. Často se stává, že je kostní podklad natolik zeslabený, že na něm žádná protéza bez lepidla nedrží. Existuje ale i možnost vylepšení situace za pomoci implantátů. V případě potíží, které ošetřující lékař dlouhodobě neřeší, doporučuji navštívit jiného stomatologa, aby vyjádřil alternativní názor.

Je všeobecně známo, že by si lidé měli několikrát denně čistit zuby. Jak je to však s pravidelnou péčí o dásně?

Správná technika čištění zubů, kterou vás naučí zubní lékař nebo dentální hygienistka, je zároveň tou správnou pro dásně. Pouze kartáček a pasta nestačí, je třeba čistit i mezizubní prostory (v mladším věku mezizubní nití). Pokud jsou prostory v mezizubí větší, je nezbytné použít mezizubní kartáček. Stav zubů ovlivňuje stav dásní. Zubní kaz i parodontitida jsou infekční onemocnění a správná dentální hygiena zamezí jejich vzniku a rozšíření. Kontroly u zubního lékaře jednou za šest měsíců a maximální individuální prevence s použitím fluoridových preparátů podpoří zdravý chrup.

V čem bylo účinkování v omlazovací show Mladší o pár let jiné než běžná praxe? Musela jste se ohlížet na zákroky svých kolegů?

Již při castingu byl výběr účinkujících řízen tak, aby měli co ukázat především plastičtí chirurgové. Stomatologové měli za úkol vylepšením úsměvu podpořit jejich práci. Naše zákroky se proto řídily harmonogramem operací, aby nerušily hojení tkání souvisejících s dutinou ústní. Samotné natáčení výkonů trochu prodlužovalo čas ošetření. Museli jsme si nechat časovou rezervu na přípravu kamer, případně na následující rozhovor.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama