Rozhovor s MUDr. Terezou Gabryšovou

Jak správně pečovat o pleť vám poradá dermatoložka Kliniky GHC Praha a konzultantka dermokosmetických společností, která se stará o účastnice naší omlazovací show Mladší o pár let.
MOPL II - odbornik - Tereza Gabryšová
MOPL II - odbornik - Tereza Gabryšová
Prima

Paní doktorko, proč jste se rozhodla pracovat právě v oboru dermatovenerologie a co si pod tím pojmem máme představit?

Dermatovenerologie mne vždy lákala, protože léčit kožní choroby, které jsou dobře vidět, mi přišlo zajímavé. Kromě toho jsem v mládí trpěla akné, takže mi byl tento obor blízký, protože jsem s ním měla osobní zkušenost. Zjišťování a léčení příčin kožních chorob je úžasná detektivka. A chirurgické řešení kožních nádorů a kosmetických vad je přímo mým koníčkem, protože okamžitě vidíte výsledek. 

Dermatovenerologie je správný název našeho oboru, protože na rozdíl od anglosaského vzdělávacího systému, v Čechách kromě léčení kůže (dermatologie) zahrnuje i léčení pohlavních chorob (venerologii). Sama se stále snažím udržovat základní vědomosti v celém spektru našeho oboru. Zabývám se tedy klasickými kožními a pohlavními chorobami, chirurgickým řešením kožních nádorů a výrůstků, laseroterapií, korektivní dermatologií i kosmetikou. Sama například stále provádím čištění problematické pleti, které nemůžu svěřit kosmetičce.

Působíte mimo jiné jako konzultantka dermokosmetických společností. Co taková práce obnáší?

Svého času jsem měla například na starosti školení farmaceutů před prodejem přípravků, odborné poradenství pro klienty a v současné době se mnou konzultují i složení některých krémů.

Podle jakých kritérií bychom měli vybírat kosmetiku pro každodenní ošetření pleti? Čemu se rozhodně vyhýbat?

Kosmetiku pro každodenní ošetřování bychom měli vybírat pečlivě a uvážlivě, aby vyhovovala stavu naší pleti, počasí a aby nedráždila. Z mého pohledu bychom to s množstvím kosmetických přípravků nikdy neměli přehánět, každý obsahuje jiný druh emulgátoru, konzervačních látek a často také parfémů. Při současném používání různých druhů kosmetiky vystavujeme svou pokožku riziku alergie a periorální dermatitidy. Chránit  bychom ji však určitě měli.

Základními složkami kosmetických přípravků jsou tuky, které jsou většinou emulgovány do směsí, aby krémy nebyly tak mastné. Tuky však pokožku chrání nejvíce. Ostatní látky, jako jsou například vitaminy, rostlinné extrakty, kyselina hyaluronová a podobně, zlepšují omlazující vlastnosti krémů, ale zpravidla se již tolik neuplatňují. Další látky udržují stálost emulze a její senzorické vlastnosti.

Jak ovlivňuje životospráva stav pleti? Co bychom měli nebo neměli jíst, abychom udrželi pleť pružnou a vláčnou, abychom si ji nezanášeli nečistotami a neucpávali póry?

I strava pochopitelně ovlivňuje kvalitu naší pleti. V potravě bychom měli přijímat kvalitní tuky – nejlépe omega mastné nenasycené kyseliny –, dostatek minerálů, vitaminů a antioxidantů. Každý však má specifické potřeby, to bych již nechala na osobní konzultaci. Ve značné míře se totiž uplatňují genetické předpoklady, které dosud nedokážeme ovlivnit.

Jak ovlivňují stav pleti alkohol, kouření či nedostatek spánku?

Tvrdý alkohol pleť dehydratuje, kouř pleti škodí zevně, nikotin zhoršuje prokrvení, čímž pokožku dusí, nedostatek spánku je pro organismus, a tedy i pro pleť stresorem. Naproti tomu víno – zvláště červené –v přiměřeném množství díky antioxidantu resveratrolu pleti prospívá. Nesmíme zapomínat také na škodlivé účinky ultrafialového záření, které má na rychlejším stárnutí nechráněné pleti velký podíl.

Jak vybírat správný opalovací krém? Jaký UV filtr je dostačující například na dovolenou u moře?

Správný opalovací krém volíme podle typu pleti a místa pobytu. Musí být tak účinný, aby nedošlo k poškození  pokožky. Ochranný faktor vyjadřuje, o kolik můžeme s naším typem pleti prodloužit dobu do spálení. Podmínkou je vždy řádné namazání. Jestliže se obvykle u moře spálím za půl hodiny a chci být na pláži tři hodiny, měla bych se namazat přípravkem s ochranným faktorem minimálně šest. Natřít je však nutno i uši, místa za ušima, pod koleny a nárty. Tam často dochází ke spálení z důvodu opomenutí nanesení krému.

Zvláštní péči výběru vhodného přípravku musí věnovat lidé s přecitlivělostí na slunce, s fotodermatózami (nemoci kůže zhoršované sluncem), čerstvými jizvami, pacienti po laserových zákrocích, se sklonem k hyperpigmentacím a děti. Ti všichni by měli sáhnout po přípravcích s maximálním ochranným faktorem a minerálním filtrem.

U dětí se osobně přikláním k nošení speciálního plážového oblečení s ochranným faktorem, které chrání pokožku lépe než jakýkoli krém.

Jaká dermatologická ošetření jsou na klinice, kde působíte, nejčastěji žádána? Kolik takové zákroky přibližně stojí?

Na klinice GHC, kde většinou působím, jsou nejžádanější aplikace Botoxu, výplní, mezoterapie, excize a laserové zákroky. Většina není finančně mimořádně náročná, může si je dovolit každý klient. Cena je vždy individuální a odvíjí se od dávky, která je potřeba. Kalkulace zákroku je součástí vstupní konzultace.

Jaké zákroky jste prováděla v pořadu Mladší o pár let? Byla práce s účastníky v něčem odlišná? Musela jste se například ohlížet na zákroky kolegů?

V pořadu Mladší o pár let jsem prováděla celé spektrum omlazovacích metod: chemický peeling, ošetření cévním laserem, radiofrekvencí, frakční mikroplasmou, plazma terapii, aplikaci Botoxu, výplní kyseliny hyaluronové, mezoterapii kyselinou hyaluronovou i kmenovými buňkami, odstranění výrůstků laserem i elektrickou jehlou. Práce s účastníky byla příjemná, vzhledem k jejich častým návštěvám jsme si s většinou z nich utvořili hezké přátelské vztahy.

Pracovat pouze s ohledem na výsledek a bez finančního limitu moji práci také velmi ulehčilo. Na potřeby klientů a jejich další zákroky u kolegů jsem zvyklá se ohlížet vždy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama