Turisté, město Náchod je tu zajisté pro vás

Prima jede... za vámi zavítá o víkendu do třetího největšího města Královéhradeckého kraje (21 400 obyvatel) ležícího v nadmořské výšce okolo 350 m
Prima jede...za vámi - Náchod - Mix

Vznik města je spojován s působením rytíře Hrona z rodu Načeraticů, který v polovině 13. století založil hrad sloužící k ochraně zemské stezky spojující Prahu s Kladskem. Hrad se nacházel na strategicky výhodném místě, kde stezka procházela průsmykem jménem Branka. Náchod se v písemných pramenech poprvé objevuje v roce 1254 a souvisí s označením místa, kterým se chodí nebo prochází.

 

 

 

Náchod- znak města Foto:

Město při hraničním přechodu s Polskem se stalo přirozeným správním, hospodářským i kulturním centrem oblasti. Mezi nejvýznamnější historické památky v Náchodě patří renesanční zámek s francouzskou zahradou, gotický kostel sv. Vavřince, secesní budova městského divadla a novorenesanční budova radnice. V centru města stojí i významné budovy moderních architektonických slohů. Ve městě funguje regionální muzeum a galerie výtvarných umění. V blízkosti města se nachází opevnění z počátku 2. světové války – Pevnosti Dobrošov, Březinka a Kahan III. s expozicemi československého opevnění. Dalšími vyhledávanými turistickými cíli jsou Jiráskova chata s rozhlednou na Dobrošově nebo hluboce zaříznuté údolí řeky Metuje – přírodní rezervace Peklo. V okolí Náchoda na Vás také čeká několik rozhleden s výhledy na Českou i Polskou stranu Krkonoš a Orlických hor.

Náchod - Jiráskova turistická chata na Dobrošově Foto:

Z významných osobností kulturního života narozených v Náchodě můžeme jmenovat např. spisovatele a exilového vydavatele Josefa Škvoreckého, zpěvačku a hudební skladatelku Slávu Vorlovou, malíře Bohumíra Španiela nebo architekta Jana Letzela (letos si připomínáme výročí 100 let od postavení jeho Atomového dómu v Hirošimě a devadesát let od jeho úmrtí). K městu se vztahují i díla Aloise Jiráska, např. „Skaláci“, „Na dvoře vévodském“ nebo „U nás“. Osobnosti náchodské kultury si město každoročně připomíná festivaly „Náchodské Kuronské slavnosti“, „Náchodská Prima sezóna“ nebo festivalem komorní hudby Camerata Nova Náchod.

Náchod - Kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí v Náchodě Foto:

Náchod - Kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí v Náchodě

Prima jede...za vámi - Náchod - Mix

 

CHKO Broumovsko

Chráněná krajinná oblast Broumovsko – ideální místo pro váš výlet

 

www.mestonachod.cz

Prima jede za vámi banner Foto:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama