Alena: Kvůli epilepsii mě neurolog poslal na potrat. Teď bude vázat květiny na dceřinu svatbu

Alena: Kvůli epilepsii mě neurolog poslal na potrat. Teď bude vázat květiny na dceřinu svatbu

Paní Alena trpí těžkou formou epilepsie, kvůli které musela prodělat tři operace mozku. Momentálně už má medikací i chirurgickými zákroky zkompenzované epileptické záchvaty. V životě se musela kvůli této nemoci vyrovnat s nejednou ranou osudu. Například kvůli ní dvakrát potratila. Teprve až třetí těhotenství dopadlo. Momentálně pracuje ve speciální květinové dílně a příští rok bude chystat květinovou výzdobu na svatbu své dcery.

Když bylo paní Aleně dvanáct let, zjistili lékaři, že trpí epilepsií. Záchvaty trpěla ale už od svých sedmi let, ale nikomu je nepřiznala. První velkou ránu prožila jako zamilovaná v jednadvaceti letech. „Byla jsem zamilovaná, lítala jsem si na růžovém obláčku a pak jsem se složila přímo u přítele v bytě. Neřekl nic a za dva týdny se se mnou rozešel. Bolelo to hodně, ale nakonec jsem si řekla, že chlapů přece je,“ popsala pro redakci Primazprávy.cz.

Ukázalo se, že jen málokterý muž chce přítelkyni s epilepsií. „A pak jsem potkala Jindru. Seznámili jsem se na tanečních. Když zjistil, že mám epilepsii, jen mávl rukou. A když mě o tři roky později požádal o ruku, nemohla jsem být šťastnější,“ uvedla paní Alena. Brzy po svatbě otěhotněla. S manželem se na miminko těšili, jenže jí měla potkat druhá rána. Její neurolog totiž řekl, že musí jít na potrat.

Až třetí těhotenství dopadlo dobře a paní Aleně se narodila dcera

„Byla jsem zmatená, zničená. Nikdo mi předtím neřekl, že těhotenství nepřichází v úvahu. Můj sen byl v troskách. Jindra mi v té době byl daleko větší oporou, než bych si vůbec mohla přát. Společně jsem nakonec zvládli i potratovou komisi a to další,“ vzpomínala paní Alena na jedno z nejtěžších období svého života.

Snu o dítěti se ale nechtěla vdát. Lékaři jí nakonec předepsali léky, které mohla užívat i během těhotenství. O dva roky později otěhotněla podruhé, jenže samovolně potratila. Když už skoro ztratila naději, otěhotněla potřetí. „Těhotenství se od začátku neobešlo bez komplikací a tak jsem první tři měsíce strávila v nemocnici, dalších šest jsem se skoro nehnula z domu. Nechtěla jsem nic nechat náhodě. A nakonec se mi to podařilo. Narodila se nám Kačenka, nádherná a zdravá holka,“ upřesnila paní Alena.

Alena vzhledem k těžké formě epilepsie, absolvovala tři operace mozku, pobírá plný invalidní důchod a v této době má medikací i chirurgickými zákroky zkompenzované epileptické záchvaty. Už dvacet let chodí do Společnosti E, která podporuje lidi s touto nemocí. „Všichni máme stejný problém, tak proč taky. Díky tomu, že se často setkávám s lidmi jako já jsem se o epilepsii dozvěděla daleko více. Co je to aura, kdy přivolat záchranku, jak podat první pomoc. Získala jsem také přístup k výborným lékařům. Díky nim jsem už pět let neměla záchvat,“ upřesnila.

Ve speciální květinové dílně pracuje deset zaměstnanců s epilepsií

Jako bonus navíc získala i práci v květinové dílně, kde aranžuje květiny. „Je v tuto chvíli nedílnou součásti základního týmu a dekorace od ní připravené putují každý týden například do sítě kaváren či do recepce dalších společností nebo k našim dalším zákazníkům,“ uvedla koordinátorka Aranžérie Tereza Chvalová s tím, že příští rok budou v Aranžérii připravovat květiny na svatbu Aleniny dcery.

Momentálně v dílně kromě dvou profesionálních aranžérek, které mají děti s epilepsií a dalším závažným zdravotním postižením, pracuje i deset zaměstnanců. „Z toho čtyři pracují přímo v dílně, jedná se o velmi zdatné aranžérky, které již s květinami pracují samostatně právě pod dohledem Martiny a Marcely. Zbývajících 6 zaměstnanců potřebuje větší podporu a vedení, pracují 3 hodiny týdně na lehčích úkolech, zejména na doplňkovém sortimentu,“ dodala Chvalová.

Tagy: