Česko, Polsko i Maďarsko poslala evropská komise k soudu. Důvod? Přerozdělování migrantů

Evropská komise žene Českou republiku k soudu
Evropská komise žene Českou republiku k soudu
pixabay.com/QuinceMedia

Evropská komise posílá Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Novinářům to ve čtvrtek řekl první místopředseda komise Frans Timmermans s tím, že pro Prahu, Varšavu a Budapešť nemůže být dnešní krok překvapením. Naznačil ale zároveň, že věc stále může vyřešit změna přístupu trojice zemí.

Česko, Polsko a Maďarsko podle komise dál neplní své povinnosti plynoucí z programu jednorázového přerozdělování žadatelů o azyl v rámci Evropské unie přesto, že soudní dvůr EU na počátku září potvrdil jeho platnost. Odpovědi trojice zemí na stanovisko komise byly neuspokojivé a státy nenaznačily, že se na věci chtějí začít podílet.

Mechanismus kvót měl pomoci Itálii a Řecku, kam se uchýlilo množství uprchlíků mířících do Evropy ze severu Afriky. Řízení s Českem, Polskem a Maďarskem zahájila komise 15. června. Soud může rozhodnout o vysoké jednorázové pokutě či opakovaném penále do chvíle, než trojice zemí své povinnosti splní.

Program, na kterém se státy před odpor ČR a dalších států shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září. Předpokládal přesun až 160 tisíc lidí, ostatní státy si ale dosud převzaly jen o něco více než 30 tisíc osob. Timmermans upozornil, že v Itálii a Řecku je stále několik tisíc lidí, kteří byli do program zařazeni a čekají na přesun.

Autor: sou, ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama