Číňan je připravený klonovat člověka

Klonování živých bytostí je stále diskutabilní. O klonování lidí se zatím jen šeptá. Ale jak dlouho?

Genetické inženýrství je obor, který se velmi rozvíjí. Nové vakcíny a protilátky, lidské tkáňové inženýrství, kmenové buňky a technologie regenerační medicíny je jeden drobný výčet toho, kudy jde lidská věda. Ale jsou obory, které přinejmenším vyvolávají otázky. Klonování zvířat člověk asi nakonec stráví, vždyť jak by bylo perfektní, kdybyste si mohli naklonovat vašeho psího nebo kočičího miláčka? I když je i tady spousta otázek, přeci jen jako páni tvorstva je dokážeme zkousnout.

Jak by to ale bylo při klonování nás samých? Vědec Sü Siao-čchun ze společnosti Boyalife je však podle agentury AFP připraven člověka naklonovat. Jediným problémem, který je ale zásadní, jsou etické důvody široké veřejnosti. Pokud by záleželo pouze na něm, už by mezi námi chodily naše klony. Sám to odůvodňuje tak, že v jeho rodině mají Alzheimra, a kdyby se zafinancoval jeho výzkum, dalo by mu to šanci Alzheimra nemít. Ale to už by byl někdo úplně jiný.

Ačkoli společnost Boyalife je zaměřená na lepší zdraví, pracuje i v oblasti klonování zvířat a chce použít tento proces jako šablonu pro klonování dobře navržených lidí. Na projektu s ní spolupracuje také nadace Sooam Biotech Research Foundation a Čínská akademie věd.

Tyto dvě společnosti byly zapojeny do klonování primátů, takže mají kvalitní výzkumný základ pro zkoumání klonování člověka.

Sü Siao-čchun doufá, že by u tohoto experimentu mohly existovat tři genetické možnosti: z obou rodičů, vše z matky a vše z otce.

Smrt, jak ji známe dnes, by se tak v budoucnosti mohla změnit. Stejně tak neplodné páry nebo páry stejného pohlaví by se mohly „rozmnožit“ na základě klonování. A kdybychom uvažovali dál, mohlo by odpadnout těhotenství jako takové. Ale nestaly by se z nás pak pouzí roboti?

Tagy: