Další integrace muslimů? Studie ukázala velké rozdíly mezi řadovými občany a elitami

Migranti
Migranti
AP

56 % občanů deseti zemí Evropské unie chce zastavit přistěhovalectví ze států s převážně muslimským obyvatelstvem. Vyplývá to z dnes zveřejněné studie londýnského institutu Chatham House. Podle ní je pro 55 % oslovených evropský způsob života s tím islámským neslučitelný. 73 % dotázaných podpořilo zákaz nošení burky. Tyto názory zastávají hlavně řadoví občané, jiné postoje zaujímají členové elit.

Studie zkoumala mínění lidí v Belgii, Německu, Francii, Řecku, Itálii, Rakousku, Polsku, Španělsku, Maďarsku a v Británii. Sběr dat se uskutečnil mezi loňským prosincem a letošním únorem. Na názory se výzkumníci ptali 10 000 reprezentativně vybraných občanů a současně 1 800 názorových lídrů z politiky, médií, ekonomiky a občanské společnosti.

Závěry ukazují rozdíly mezi přesvědčením elit a široké veřejnosti. Pro zastavení imigrace muslimů se vyslovilo pouze 32 % členů elit. Jen o tři procenta víc jich označilo evropský a islámský životní styl za neslučitelné. Zákaz zahalování obličeje na veřejných místech schvaluje 61 % vyzpovídaných příslušníků elit.

Jako dobrou pro svou vlast označilo imigraci 57 % členů elit oproti 24 % celkové populace. 30, respektive 35 % příslušníků elit soudí, že přistěhovalectví zvýšilo kriminalitu, respektive zatížilo sociální systémy. V široké veřejnosti si to myslí 54, respektive 55 % vyzpovídaných.

EU opustí další země, myslí si většina dotázaných

S kvótami na přerozdělování uprchlíků souhlasí 49 % řadových občanů a 63 % členů elit. Kvóty podporují hlavně obyvatelé zemí s největším počtem migrantů – 68 % Řeků, 66 % Italů a 62 % Němců. Naopak v Maďarsku není proti jen 19 % oslovených a v Polsku 15 %. 27 % řadových občanů je přesvědčeno, že o přijímání migrantů by měly mít možnost rozhodovat samy jednotlivé státy EU. Povinné přijímání běženců odmítlo 24 % dotázaných.

Pouze 34 % vyzpovídaných má dojem, že z existence EU získalo osobní prospěch. V celkové populaci se 55 % lidí domnívá, že EU v příštích deseti letech opustí další země. Stejný názor sdílí i 43 % elit.

 

Autor: ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama