Kde na světě lidé žijí nejdéle? Budete překvapeni!

Kde na světě lidé žijí nejdéle? Budete překvapeni!

Fontánu věčného mládí doposud historici neobjevili, ale jsou Země, které před zbytkem světa možná něco tají. Na některých místech naší planety totiž lidé žijí podstatně déle, než jaký je celosvětový průměr (71). Jakých 5 zemí nás svou dlouhověkostí omráčí? A mají nějaký speciální recept na dlouhý život?

Japonsko

Ano, mezi pět zemí, kde lidé žijí nejdéle, patří bezesporu Japonsko. Není se čemu divit, dlouhověkost je tady zakořeněná už v hluboké historii. „Okinawa“ největší z japonských ostrovů, se často nazývá „ostrov nesmrtelných“, protože byl globálním centrem dlouhověkosti.

Velkou zásluhou na délce života, která se pohybuje kolem 83 let, plní u Japonců bezesporu strava. Ta je bohatá na tofu a sladké brambory, stejně jako na ryby. Na klidné a dlouhé stáří má dozajista vliv i sounáležitost Japonců, kteří zejména jako staří mají spoustu společenských aktivit a vyhledávají kolektivní aktivity, ve kterých tráví společný čas. To přispívá mimo jiné ke snižování úrovně stresu.

Pro zbytek světa je Japonsko stále dosti zastřené tajemstvím. Zásluhu na tom má určitě japonský jazyk, který patří mezi ty vůbec nejsložitější jazyky na světě. Právě jazyková bariéra nám brání poznat blíže a lépe kvalitu života, kterou Japonsko nabízí.

Španělsko

Středomořská strava bohatá na zdravý olivový olej, zeleninu a víno, přispívá k životu nad osmdesátkou (v průměru 82,8). Esem v rukávu může být jejich způsob pracovního života, kdy si Španělé neodpustí takzvanou „siestu“. „Lidé si myslí, že všichni Španělé mají siestu, když zavřou své obchody mezi 2 až 5 hodinou odpoledne. Ale to není tak docela pravda, je to prostě jen způsob, jakým je organizovaná pracovní směna,“ říká Miquel Angel Diez i Besora, turistický průvodce v Barceloně. „Fakt, že místo rychlého obědu, kdy jídlo zhltáte, aniž by jste věděli, co jste jedli, mají Španělé čas si jídlo vychutnat, přispívá k jejich pohodě a dobré náladě.“

Hustota španělských měst také vede k tomu, že se lidé pohybují víc, protože obchody a restaurace jsou v docházkové vzdálenosti od většiny obydlí. Lidé tu celkově mnohem raději chodí na procházky a jezdí na kolech, než ve většině jiných zemí.

Singapur

V průměru kolem 83 let se dožívají lidé také v Singapuru. Své má v tomhle faktu co do činění zázračný systém zdravotní péče, kterou je Singapur vyhlášený.

Země má jednu z nejnižších úrovní mateřské a kojenecké úmrtnosti na světě a velmi intenzivně se věnuje preventivní zdravotní péči.

Životní styl plný sportu a zdravé stravy je vidět všude kolem. Lidé cvičí v parcích, dokonce zde vznikl i terapeutický park, jehož cílem je snížit stres a zlepšit duševní pohodu mezi stárnoucími obyvateli.

Velkou výhodou pro podporu dlouhověkosti je určitě také fakt, že alkohol a cigarety jsou tu vysoce zdaněni a stojí mnohem víc, než jinde na světě.

Švýcarsko

Mužům se ve Švýcarsku daří mnohem víc, než kdekoli jinde na světě. Dožívají se zde v průměru 81 let. Švýcarsko se řadí mezi nejbohatší země Evropy, což přispívá mimo jiné k vysoké zdravotní péči.

Dostatek sýrů a mléčných výrobků je také považován za jeden z důležitých faktorů dlouhověkosti ve zemi nádherné přírody.

Spoustu lidí považuje Švýcarsko za absolutní vrchol v kariéře. Skvělá mzda, úžasná příroda jak dělaná na výlety, ohromné Alpy do slova za rohem a možnost být kdekoliv v Evropě za pár hodin. To je velkou devízou Švýcarska. A soukromé školy jsou zde jedny z nejprestižnějších z celého světa vůbec. Ne nadarmo se Švýcarsku říká země moudrých.

Jižní Korea

Právě Jižní Korea drží prvenství v dlouhověkosti. V průměru zde většina obyvatel sfoukne i 90 svíček na narozeninovém dortu. Díky patří silné a rostoucí ekonomice, skvělé zdravotní péči, ale i nízkému krevnímu tlaku, než v západních zemích světa.

Země má také stravu bohatou na fermentované potraviny, o kterých se říká, že snižují hladinu cholesterolu, zvyšují imunitu a potlačují rakovinu. Celkově je korejské jídlo bohaté na vlákninu a další důležité živiny.

Místní obyvatelé říkají, že tradice a kultura přispívají nejvíce ke každodenní kvalitě života. „Jimjilbang“ - veřejné lázně spojují lidi, socializují a pomáhají snižovat stres. V Jižní Koreji existuje také celkový pocit všímavosti, který přichází s buddhistického myšlení a pomáhá tak ke vzájemné úctě a sounáležitosti.