Ostrá slova britského ministra: Britští občané, kteří se připojili k Islámskému státu, musí zemřít

Jedinou možnou cestou v případě britských příslušníků Islámského státu (ISIS) v Sýrii, je podle premiéra pro mezinárodní rozvoj Roryho Stewarta jejich smrt. Vláda Spojeného království ministra podpořila s tím, že tito lidé představují vážné nebezpečí pro celou zemi.

Své vyjádření podal ministr Stewart pro BBC Radio 5 Live poté, co zmocněnec USA pro boj s ISIS Brett McGurk řekl, že jeho posláním je, aby každý, kdo se dobrovolně připojí k ISIS, zemřel.

Ministr pro mezinárodní rozvoj se k názoru připojil a prohlásil, že tito lidé jsou vážným nebezpečím pro Spojené království. Uvedl, že připojením se k tak extrémně nenávistné doktríně, jakou se IS řídí, se odvrátili od veškeré oddanosti k Británii.

Za Stewarta se postavila vláda Velké Británie, která uvedla, že jeho prohlášení je v souladu s postojem Spojeného království.

„Oni jsou absolutně oddaní Islámskému státu, věří v extrémě nenávistnou doktrínu, která se týká zabíjení sebe samých i druhých, používání násilí a brutality,” řekl ministr. „Obávám se, že musíme brát v potaz fakt, že tito lidé jsou pro nás vážným nebezpečím a nezbývá nám jiná možnost, než je zabít.“

Ministrovo vyjádření je ale v rozporu s názorem nezávislého analytika Maxe Hilla, který říká, že Britové, kteří vstoupí do IS s „naivní představou” a svůj názor poté změní, by měli být po návratu domů ušetřeni stíhání. Hill také uvedl, že orgány Spojeného království by se měly místo těchto postojů zaměřit na opětovné začlenění umíněných lidí zpět do společnosti.

Rory Stewart své vyjádření doplnil ještě pro asijskou síť BBC, když řekl, že původní poznámky se vztahovaly k britským džihádistům na území Sýrie a Iráku. „Pokud se vrátí do Spojeného království, musí být zatčeni a souzeni podle zákonů britského práva a musí se s nimi nakládat, jako s každým jiným,” vysvětlil.

Mluvčí vlády k celé kauze uvedl, že prohlášení ministra Stewarta bylo v souladu s postojem, který představil ministr obrany sir Michael Fallon 12. října. Ten před několika dny řekl, že britští bojovníci ISIS v Sýrii a Iráku se stali „legitimním cílem”, který by mohl být v hledáčku britského Královského vojenského letectva nebo letectva USA.

Ředitel britské tajné služby MI5 tento měsíc zveřejnil zprávu, že více jak 130 Britů, kteří cestovali do Iráku a Sýrie, aby se spolčili s teroristy, zemřelo.

Tagy: