Trump ve Varšavě chválil Polsko, kritizoval Rusko a vyhrožoval Severní Koreji

Trump navštívil Varšavu
Trump navštívil Varšavu
AP

Americký prezident Donald Trump dnes v projevu k veřejnosti ve Varšavě vyzval Rusko, aby přestalo podporovat nepřátele Západu a nepřátelské režimy a aby se zapojilo do obrany celé civilizace. Zmínil mimo jiné ruské akce na Ukrajině a podporu syrskému režimu. Evropské země opět vyzval, aby plnily své finanční závazky vůči Severoatlantické alianci, tedy odváděly na obranu stanovená dvě procenta HDP.

Rusko podle Trumpa na Ukrajině vede destabilizační kampaň, se kterou musí přestat. Moskvě šéf Bílého domu rovněž vytknul podporu nepřátelských režimů, konkrétně se zmínil o Sýrii a Íránu. Americký prezident míní, že Ruská federace by se místo toho měla připojit ke společenství zodpovědných zemí, bojovat proti společnému nepříteli a bránit celou civilizaci.

Nezvykle tvrdá slova na adresu Kremlu zvolil Trump jen den před svou vůbec první osobní schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, která se uskuteční na okraj summitu zemí G20 v severoněmeckém Hamburku.

Donald Trump navštívil Varšavu
Donald Trump navštívil Varšavu
AP

Trump poukázal také na to, že Polsko a USA spolupracují s cílem vypořádat se s „destabilizujícím chováním Ruska“. Toto vyjádření vzápětí odmítla Moskva. „S takovým přístupem nesouhlasíme,“ řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Kreml podle něj lituje nedostatku porozumění mezi Ruskem a USA ohledně očekávání spojených s budoucností jejich vztahů.

Polsko a další americké spojence naopak Trump ujistil, že USA věří v článek 5 smlouvy o NATO, který se týká společné obrany. Polsko pochválil, že jako jedna z mála zemí finanční závazek vůči NATO splňuje.

Trump dodal, že vztahy mezi Spojenými státy a Evropou jsou tak silné, jako bývaly, „a možná ještě silnější“. „Ve světě ale stále existují hrozby jako terorismus, které ohrožují náš životní styl,“ prohlásil americký prezident. Hrozba islamismu je podle něj hrozbou pro celé lidstvo a radikály je třeba odříznout od zdrojů financí i od další podpory.

„Hanebná“ Severní Korea možná pocítí „velmi přísné věci“

V souvislosti s nejnovějším severokorejským raketovým testem, při němž Pchjongjang zřejmě vyzkoušel mezikontinentální balistickou raketu, šéf Bílého domu znovu vyzval mezinárodní společenství, aby se postavilo „velmi, velmi špatnému chování“ KLDR. Zároveň řekl, že zvažuje „velmi přísné věci“ v reakci na „hanebné“ jednání Severokorejců. Hned však poznamenal, že to neznamená, že tyto blíže neupřesněné kroky budou uplatněny.

Trumpův projev lidé na náměstí Krasińských často přerušovali oslavným skandováním a potleskem. V závěru projevu prezident ujistil, že západní civilizace nikdy nepadne. Dostalo se mu ovací vestoje.

 

Autor: ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama