USA si připomínají teroristické útoky z 11. září 2001

USA si připomínají teroristické útoky z 11. září 2001

Právě dnes je tomu 16 let od nejkrvavějšího teroristického útoku v historii. Bude se vzpomínat nejen na oběti útoku, ale i na ty, kteří 11. Září 2001 nasadili své životy pro záchranu ostatních. Vzpomínky na téměř 3000 lidí, kteří zahynuli v New Yorku, Washingtonu i Pensylvánii, si dnes symbolicky připomene celý svět.

Vzpomínkový akt

Hlavním pietním místem se jako obvykle stane dolní část Manhattanu v New Yorku, kde stála ikonická “dvojčata“. Každoročně tento akt začíná minutou ticha za mrtvé. Pak následuje čtení všech jmen obětí. Vzpomínkový akt je zásadně nepolitický, nečekají se žádné proslovy státníků. V loňském roce byla dokonce přerušena i politická kampaň prezidentských kandidátů Trumpa a Clintonové.

Čtyři unesená letadla a tři zasažené cíle

V souvislosti s útoky z 11. září 2001 se nejčastěji objevuje jméno Muhammada Atty. Mělo se jednat o velitele a organizátora celé akce. Sérii koordinovaných útoků na území Spojených států společně s ním provedlo ještě dalších 18 členů militantní islamistické organizace al-Káida. Teroristé unesli celkem čtyři letadla. Dvě narazily do věží Světového obchodního centra (World Trade Center) v New Yorku. Zemřeli všichni lidé na palubách obou letadel a další uvnitř budov. Statika obou budov byla nárazem letadel a následným požárem silně poškozená a za necelé dvě hodiny se zřítily.

Cílem třetího letadla byl Pentagon, v němž sídlí americké Ministerstvo obrany. Ve čtvrtém letadle se pasažéři únoscům postavili a zřítili se nedaleko města Shanksville v Pensylvánii. Dnes již můžeme jen spekulovat, který z významných a symbolických cílů mělo zasáhnout. Nejspíš se ale mělo jednat buď o Bílý dům nebo Kapitol.

Zlom v boji proti terorismu

Tento teroristický útok byl zlomový pro celý svět. Většina zemí se spojila v boji proti terorismu a vyjádřila podporu Spojeným států. Naproti tomu se v Iráckém rozhlase objevily komentáře, že šlo o operaci století, kterou si USA zasloužily za své zločiny proti lidskosti. Následovala tak osmiletá válka v Iráku a dosud neukončená válka v Afghánistánu. Jedenácté září přineslo mnoho negativních ekonomických dopadů. Zajímavé je, že to byla největší pojistná událost způsobená člověkem, která přesahovala pojistné nároky ve výši 40 miliard dolarů.

Tuto tragickou událost od roku 2011 nepřetržitě připomíná památník útoků. Takzvaný Ground Zero se nachází v dolní části Manhattanu na místě původních “dvojčat“. Pomník mají na svědomí dva architekti, kteří zvítězili v soutěži mezi 5000 návrhy z celého světa. „Snažili jsme se nechat promluvit historii místa, neohromovat designovými hrátkami. Chtěli jsme jasné a přímé poselství,“ řekli Michael Arad a Peter Walker. Pomník má podobu dvou nádrží, které kopírují základy "dvojčat".

Po jejich devět metrů vysokých stěnách stéká voda do čtvercového otvoru na dně. Okraje lemují bronzové desky s vyrytými jmény všech obětí. Největší zajímavostí je, že jména nejsou seřazena abecedně. Ale uspořádána vedle sebe podle vazeb, které mezi sebou lidé měli za života.

Na památníku je zastoupena bohužel i Česká republika. Českou národnost má u svého jména uvedenou Alena Sešínová, která odešla do USA po roce 1968 a pracovala ve společnosti Marsh & McLennan Companies se sídlem právě ve WTC.

1100 lidí nebylo stále identifikováno

Do dnešního dne zůstává 1100 obětí, jejichž ostatky nebyly dosud identifikovány. Nepomohla ani špičková technologie na zjištění DNA.

Jedenácté září ale není pouze výročím smutných událostí. Evropa si připomene také jedno velké vítězství. Před 334 lety byla poražena Osmanské říše a vojska Svaté ligy tak zabránila expanzi muslimů dále do Evropy. Tzv. záchrana Evropy proběhla 11. a 12. září 1863 u Vídně.

Tagy: