V Jeruzalémě jdou do dražby Einsteinovy poznámky i jeho návod na šťastný život

Dvě ručně psané poznámky Alberta Einsteina, které věnoval poslíčkovi v Tokiu, se vynořily po 95 letech a v úterý se budou dražit v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura AFP. V jedné z nich vědec popsal svou představu šťastného života.
A. Einstein - portrét
A. Einstein - portrét
Orren Jack Turner

Německý fyzik, který se proslavil zejména díky své teorii relativity, přednášel roku 1922 na několika konferencích v Japonsku. Původ dvou ručně psaných poznámek popsal jejich nynější majitel.

Einstein nechtěl nechat poslíčka, který mu přinesl do tokijského hotelu Imperial poštu, odejít s prázdnou. Nikdo už neví, zda poslíček odmítl spropitné kvůli místním zvyklostem, anebo zda u sebe Einstein neměl peníze. Buď jak buď, vědec dal kurýrovi do ruky dvě německy psané poznámky.

„Kde je vůle, tam je i cesta“

„Pokud budete mít štěstí, budou mít tyto poznámky jednou větší cenu než nějaké spropitné,“ řekl Einstein poslíčkovi podle nynějšího majitele zápisků, jímž je poslíčkův příbuzný.

Na jedné z poznámek, kterou fyzik napsal na papír s logem hotelu, stojí: „Klidný a skromný život přináší více radosti než honba za úspěchem, z níž plyne jen věčný nepokoj.“ Na druhý, bílý papír, si Einstein zapsal přísloví: „Kde je vůle, tam je cesta“.

Oba zápisky se budou v úterý dražit v jeruzalémské aukční síni Winner's. Mezi draženými věcmi budou i dva dopisy, které Einstein napsal na sklonku života.

 

Autor: ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama