Vyhlásí dnes Katalánci nezávislost? Budovu parlamentu střeží policie

Dnes v podvečer proběhne klíčové jednání katalánského parlamentu

Policie dnes v Barceloně zaujala pozice u budovy katalánského parlamentu, který se má odpoledne zabývat výsledkem referenda o nezávislosti tohoto regionu. Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont by na zasedání parlamentu mohl vyhlásit nezávislost tohoto regionu na Španělsku. Agentura AP napsala, že by to pravděpodobně vyvolalo tvrdou odpověď centrálních úřadů.

Policie kvůli možným problémům uzavřela také park poblíž parlamentní budovy.

Katalánská policie zvyšuje bezpečnostní opatření u parlamentu

Pro nezávislost se 1. října při zhruba třiačtyřicetiprocentní účasti vyslovilo podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících. Madrid se snaží odtržení nejbohatšího regionu země o velikosti Belgie zabránit ústavní cestou, v den referenda ale při střetech s policií utrpěly zranění stovky lidí. Španělský premiér Mariano Rajoy pohrozil pozastavením autonomie Katalánsku v případě, že Puigdemont dnes nezávislost vyhlásí.

Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos dnes řekl, že doufá, že vyhraje zdravý rozum a že se Puigdemont zdrží vyhlášení nezávislosti. Jeho vládu obvinil z „radikalismu a nezodpovědnosti“, protože vyvolala současnou krizi. „Nejedná se zde o ano nebo ne pro nezávislost, ale o neposlušnost vůči zákonu. Právě zákon je základem pro soužití nejen ve Španělsku, ale také v Evropě,“ prohlásil ministr v Lucemburku, kde dnes jednají ministři financí EU.

Guindos také řekl, že ministři z tábora evropských lidovců, s nimiž dnes hovořil při snídani, vyjádřili podporu španělské vládě. „Jsem si jist, že nás podpoří také socialisté a liberálové,“ prohlásil Guindos.

Podrobné informace přímo z Barcelony přinese reportér Patrik Kaizr ve Zprávách v 18.55 a po 20. hodině také živě na facebookových stránkách Zpravodajství FTV Prima. 

 

Autor: ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama