Za 33 let bude v mořích víc plastů než ryb. Stovky států se zavázaly omezit jejich znečišťování

Za 33 let bude v mořích víc plastů než ryb
Za 33 let bude v mořích víc plastů než ryb
pixabay.com/aitoff

Záměr omezit znečišťování moří plasty vyjádřilo ve středu v keňském Nairobi přes 200 států. Jejich zástupci podepsali právně nezávaznou rezoluci na setkání uspořádaném Programem OSN na ochranu životního prostředí (UNEP).

Signatáři se zavázali sledovat množství umělých hmot, které vypouští do oceánů. UNEP varuje, že při pokračování současného trendu bude v mořích za 33 let více plastů než ryb. Nyní se podle UNEP dostává ročně do oceánů osm milionu tun umělohmotných předmětů jako jsou lahve či obaly. Ty hubí mořský život a zprostředkovaně pronikají do lidského potravního řetězce.

Nejvíc plastového odpadu produkuje Čína, jeho objem se ale snaží snížit, řekl agentuře Reuters šéf UNEP Erik Solheim. Zároveň vyzval, aby vlády zakázaly či předělaly některé obaly. Rezoluci iniciovalo Norsko, podle kterého jde o krok směrem k právně závazným dohodám.

Na Oslo problém přímo doléhá, prohlásil norský ministr životního prostředí Vidar Helgesen. „Našli jsme stopy umělých hmot uvnitř slávek, které rádi jíme,“ uvedl. Zmínil také případ vyčerpané velryby vyvržené na břeh, kterou museli zabít. V jejím břiše prý objevili 30 plastových tašek.

Autor: sou, ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama