Záhadné úmrtí krav ve Švýcarsku. Proč stádo skočilo ze skály?

Stádo krav ve Švýcarsku hromadně skočilo ze skály (ilustrační foto)

Rozhovor s Alexandrem Skácelem

Záhadné úmrtí krav ve Švýcarsku. Proč stádo skočilo ze skály?

Švýcarské farmáře šokoval zvláštní případ hromadného úmrtí krav z minulého týdne. V kantonu Valais na jihu země jich totiž hned 13 přeskočilo několikanásobnou bariéru a spadlo z 50 metrů vysokého útesu. 12 z nich pád zabil. 13. měla štěstí a přežila díky tomu, že dopadla na těla již uhynulých zvířat. Farmáři celkovou škodu vyčíslili na 20 tisíc švýcarských franků, tedy na 484 tisíc korun. Co způsobilo neobvyklou smrt zvířat, zatím není jasné. Variant je několik.

Švýcarští farmáři tvrdí, že se čas od času setkají s pádem jednoho či dvou kusů dobytka, 13 je však pro ně novinkou. „Krávy překonaly bariéru okolo pastviny a z hřebenu pak skočily jakoby do prázdna. Vypadá to, že je tam něco nahnalo,“ řekl listu La Nouvelliste prezident místní farmářské pojišťovací firmy Norbert Terrettaz.

Dobytek od několika vlastníků se pásl na pozemku, který patří jednomu místnímu páru. Ten se domnívá, že zvířata musel pronásledovat nějaký predátor. V místě se vyskytují například rysi a vlci. Pokud tomu tak bylo, predátoři museli pronásledovat stádo krav kolem pastviny, kde se pásli i čtyři jaci. Ti ale dle všeho nikým napadeni nebyli.

„Když se objeví nebezpečí, tak se semknou a jdou proti predátorovi čelem.“

Varianta s predátory se nepozdává ani českému zoologu Antonínu Hnízdilovi: „Stádo krav by před rysy a vlky neutíkalo. Když se objeví nebezpečí, tak se semknou a jdou proti predátorovi čelem. Krávy mohl vyplašit člověk, vliv počasí nebo zemětřesení. Těch příčin mohlo být mnoho – samy od sebe neskočí.“ Napadení rysem pak zcela vyloučil: „Ten by na takovou kořist nešel. Mohla by to být vlčí smečka. Vlci však mají v létě potravy dost a pochybuji, že by se vydali na stádo krav,“ řekl o možnosti napadení predátorem.

Jako reálnější se tak jeví jiná, děsivější varianta: Některá švýcarská média uvádí, že zvířata mohla spáchat sebevraždu. K této myšlence se přiklání i námi oslovený specialista na zvířecí psychologii Alexandr Skácel s tím, že by nerad použil slovo sebevražda: „Zvířata na rozdíl od lidí nemají druhou signální soustavu, takže nemůžou přemýšlet. Nemohou se rozhodovat a plánovat. V obsahu slova sebevražda je pro mě vědomé rozhodnutí, což u zvířat není možné.“

Zabila krávy změna geomagnetického pole?

Podle Skácela by se s takovýmto úmrtím zvířat odborníci nesetkali poprvé: „Tento úhyn zvířat bych rozdělil na smrt jednotlivce a skupiny, kam můžeme zařadit i případ ze Švýcarska. U těch skupinových úmrtí odborníci velmi tápou. S největší pravděpodobností půjde o změnu geomagnetického pole. Zvířata se vyděsí, přichází stres, panika, dobytek se chce z místa dostat rychle pryč,“ nastínil, co se mohlo odehrávat v hlavách krav.

Podobný incident se stal již v roce 2009 ve švýcarské vesničce Lauterbrunnen. Z několika set metrů vysoké skály tehdy během tří dnů skočilo 28 krav a býků. Uhynulá zvířata musela vytahovat helikoptéra, aby jejich rozklad neznečistil spodní vody. Co se tehdy stalo, dodnes nikdo spolehlivě nevysvětlil. Farmáři se však domnívají, že zvířata mohly vyděsit silné bouřky, které se v té době přehnaly oblastí.

Autor: Kateřina Zoubková

Tagy: