Záplavy na jihu Asie si už vyžádaly přes 1500 mrtvých

Monzunové záplavy sužují jih Asie

Monzunové záplavy sužují jih Asie (zdroj: AP)

Záplavy na jihu Asie si už vyžádaly přes 1500 mrtvých

Americký Houston není jediným místem, které v posledních dnech trápí rozsáhlé povodně. Země jižní Asie se totiž potýkají s každoročními letními monzunovými dešti, které způsobují rozsáhlé záplavy. Letos už si nekontrolovatelné přívaly vody vyžádaly přes 1500 obětí.

Povodně se týkají jihu Asie, kde leží například Bangladéš či Nepál – v každé této zemi už vinou záplav zemřelo zhruba 150 lidí. Zdaleka nejhorší je ale situace v Indii. Tam už zahynulo více, než 1300 lidí. Podle německé agentury DPA to uvedly tamní úřady.

Pod vodou je i Bombaj

Povodně zasáhly také dvacetimilionovou Bombaj, jedno z nejvýznamnějších indických měst. Voda ve zdejších ulicích často dosahuje téměř až jednoho metru. Zastavena tak během včerejšího dne musela být veškerá veřejná doprava, a to včetně letiště, které voda také zatopila. Všechny lety do Bombaje proto musely být odkloněny.

WTF? #MumbaiDeluge waterfall at station?? pic.twitter.com/bqwAOxS48L

— Zaalima (@BombayVintage_)29. srpna 2017

Mumbai airport airside. #scary #MumbaiRains pic.twitter.com/JAR7CCBNgi

— Tarun Shukla (@shukla_tarun)29. srpna 2017

Agentura AP zase uvedla, že vinou vody se tisíce lidí nedostaly během včerejšího dne zpět domů. Spousta z nich tak musela přenocovat v práci. Dnes už se sice podmínky zlepšily - povedlo se například obnovit větší část vlakové dopravy - ale situace na místě je údajně stále ještě chaotická. Podle předpovědí počasí navíc mají v příštích hodinách přijít další vydatné srážky.

Letní monzuny se vrací každoročně

Bombaj i celá jižní Asie se s letními záplavami způsobenými monzuny vypořádává každý rok, a to vždy zhruba od června do září. Podle ČTK zahynulo při monzunových záplavách v červnu roku 2013 ve dvou indických státech Uttarákhand a Himáčalpradéš asi 5 750 lidí. V červenci roku 2010 zase byl pro změnu zasažený Pákistán, kde zemřelo přes 2 000 lidí.

Závažnost každoročních záplav zvyšuje, kromě opakovaného stavění domů v záplavových oblastech, také problém s všudypřítomným odpadem. Odtokové kanalizace a vodní toky jsou totiž často znečištěné, a to například různými plasty. Letos se zatím povodně na jihu největšího kontinentu světa dotkly asi 41 milionů lidí.

Tagy: