Proč utrácet za drahé léky, které mohou mít i spoustu vedlejších účinků, když pomoc při chřipce a nachlazení můžete hledat v přírodě? Na každou potíž existuje bylinka a získat její léčivou sílu je často velmi jednoduché – stačí udělat čaj nebo přidat jednotlivé lístky do salátu.

Napište svůj názor

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Supersize image: 
Zobrazit aktualizováno: 
Schovat aktualizováno
Chapters: 
Slide title: 
Majoránka (Origanum Majorana)
Text: 

Dýchá se vám špatně? Vsaďte na majoránku. Inhalujte páru z vývaru, pročistí dutiny a zmírní zánět hrtanu. Můžete též do koupele přidat majoránkový esenciální olej, který uvolňuje a zmírňuje příznaky nachlazení a chřipky. Nebo si připravte čaj. Zalijte 1 lžičku sušené majoránky čtvrt litrem studené vody a přiveďte k varu. Odstavte a nechte louhovat přibližně 15 minut, poté přeceďte. Oslaďte medem, přidejte trošku citronové šťávy z citronu a pijte po doušcích několikrát denně. Pomáhá s chorobami trávení, menstruačními potížemi, čaj se může popíjel i při migrénách.

Slide title: 
Oregano (Origanum vulgare)
Text: 

A máme tady další bylinku, která nám nejen ochutí pokrmy, ale prospěje i našemu zdraví. Oreganu se od nepaměti připisovala kouzelná moc, dokáže prý přičarovat lásku a patří mezi takzvané "svatojánské kvítí" – natrhané na svátek sv. Jana mělo po celý rok ochraňovat lidi i domácí zvířata před nemocemi. Říká se mu též dobromysl a podporuje chuť k jídlu. Pomáhá proti kašli a při bolestech v krku, má protizánětlivé účinky, zlepšuje zažívání, pomáhá při léčbě vnitřních infekcí a střevních potížích. Kladně působí na psychiku, je účinné při migrénách. Žvýkání listů má pomoci při bolestech zubů. Používá se do koupelí a v obkladech.

Slide title: 
Máta (Mentha spicata)
Text: 

Již po celá staletí poskytuje máta peprná, silně aromatická bylina, úlevu při špatném trávení, nachlazení a bolestech hlavy. Dnes je nejvíce oceňována schopnost máty zklidňovat zažívací ústrojí, zmírňovat poruchy trávení, příznaky dráždivého tračníku a jiné zažívací potíže. Pomáhá také uvolňovat ucpaný nos, protože je velmi účinná v potlačování slizničního zduření a zánětů v horních dýchacích cestách, a osvěžuje dech. Vetřete-li mátový olej do kůže, utišuje bolesti podrážděním nervů, které přenášejí pocity chladu, a zároveň tlumí nervy přenášející pocity bolesti. Velmi účinně proto utišuje svalové bolesti.

Slide title: 
Křen (Armoracia rusticana)
Text: 

Zatímco zázvor si v Česku až na výjimky nepěstujeme, křenu je tu všude spousta. A má podobně skvělé účinky, už jen protože obsahuje hodně vitaminu C! Strouhaný křen se používá při infekcích ledvin a močových cest, ale i při bronchitidě. Směsí křenu a medu si výrazně pomůžeme od kašle a silného zahlenění. Křenové obklady se zase doporučují při astmatu, revmatismu, bolestech hlavy. Kořen rovněž zvyšuje vylučování trávicích enzymů, pomáhá udržet správnou střevní mikroflóru, celkově zlepšuje látkovou výměnu a působí i močopudně. Můžete si vyrobit sirup i tinkturu, při nachlazení a kašli jsou nejlepší křenové inhalace.

Slide title: 
Yzop lékařský (Hyssopus officinalis L.)
Text: 

Možná jste název této bylinky ještě neslyšeli, ale věřte, že svými účinky se nejvíce podobá šalvěji. Tyto chlupaté šedé listy chutnají jako mix šalvěje a máty a mohou být použity k ochucování polévek a masových pokrmů. Užívá se proti pocení, podporuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, doporučuje se proti katarům horních cest dýchacích, proti kašli i proti astmatickým obtížím. Pokud potřebujete opravdu silný lék na kašel a nachlazení, smíchejte yzop s jablečníkem. Pomáhá při léčbě průdušek (zahlenění, kašel, bronchiální zánět, astma...), protože působí dezinfekčně až antibioticky.

Slide title: 
Jablečník obecný (Marrubium vulgare)
Text: 

Zapomeňte na kupovaný sirup proti kašli a vytvořte si svůj vlastní z jablečníku obecného – to je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Povařte 10 minut 30 gramů čerstvého nebo sušeného jablečníku ve dvou šálcích vody. Sceďte a zbylou tekutinu smíchejte s medem, kterého by mělo být dvakrát tolik co tekutiny. Dobře promíchejte. Sirup může být uchováván v uzavřené láhvi v lednici po dobu až dvou měsíců. Užívejte při kašli jednu čajovou lžička až čtyřikrát denně, kašel se zklidní. Kromě toho se hodí pro léčení žaludečních problémů, tlumí křeče v trávicím traktu, léčí játra i žlučník a pomáhá při průjmu. Podporuje práci srdce, odstraňuje srdeční arytmii. Užívá se při zánětech lymfatických žláz.

 

 

Slide title: 
Zázvor (Zingiber officinale)
Text: 

Pro svou výraznou chuť a vůni má zázvor široké využití zejména v exotických kuchyních, ale je též vyhledávaný jako lék na celou řadu zdravotních obtíží, a to už nejméně 3000 let. Obsahuje totiž celou řadu vitaminů A, B1, B2, C, E, a minerálních látek – sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo. Proto se využívá jako prevence a lék proti chřipce a nachlazení, pomáhá i proti rýmě, protože rozpouští hleny. Mimo to má pozitivní účinky na trávení, potlačuje pálení žáhy a nadýmání, podporuje trávení a chuť k jídlu, pomáhá proti nevolnosti a migréně a v neposlední řadě podporuje organismus v boji proti rakovině. Horké zázvorové obklady ulevují od bolesti za krkem a uvolňují ztuhlé svaly. Používá se čerstvý, sušený i nakládaný.

Slide title: 
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Text: 

Ten, kdo má problémy se spánkem, se jistě už s meduňkou seznámil, protože ta je známá svým celkově uklidňujícím účinkem. Pomůže však i těm, které při nachlazení trápí opary. Jako preventivní opatření se doporučuje potírání rtů čerstvým listem meduňky. Meduňka uklidňuje celý organismus, působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale uvolňuje i křečovité stažení způsobené nervovým vypětím všech orgánů, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle u dětí (spolu s mateřídouškou), uvolňuje křeče žaludku a zaražené větry, pomůže proti zvracení v těhotenství.

Slide title: 
Citronová tráva (Cymbopogon citratus)
Text: 

Nebo také voňatka citronová či lidově citronela je bylinka pocházející z Asie, používá se nejen při vaření, má také léčivé účinky, jelikož má antibakteriální účinky. Může posloužit jako uklidňující prostředek při nervové podrážděnosti, ke snížení horečky, při nechutenství a žaludečních obtížích, snižuje cholesterol, zvyšuje schopnost koncentrace, stimuluje laktaci a napomáhá detoxikovat játra, močový měchýř a ledviny. Nejlepší způsob, jak citronovou trávu použít, je uvařit si z ní čaj. Nasekejte 5 až 6 čerstvých listů nebo lžičku sušených a přelijte šálkem vroucí vody.

Slide title: 
Lékořice (Glycyrrhiza glabra)
Text: 

Lékořice je skvělou bylinkou na všechny nemoci plic, jako je kašel, zahlenění či katar plic. Podporuje vykašlávání a působí antisepticky, mírně snižuje horečku. Použít ji však můžete i při zažívacích potížích, při zácpě a nadýmání. Pomáhá při léčbě vředů a zánětu žaludku, usnadňuje látkovou výměnu metabolismu a dokáže pomoct i při potížích spojených s klimakteriem. Pomáhá také při alergiích různého typu. Používá se kořen, ze kterého se připravuje nálev i odvar, pijí se dva až čtyři šálky denně. Můžete si připravit i tinkturu či sirup nebo žvýkat sušený kořen.

Publication date: 
Úterý, 24. Březen 2015 - 11:30
Publication allowed: