Daňové změny pro OSVČ. Stát chce dát slevy, omezí ale paušály REPORTÁŽ

Ještě více papírování zřejmě čeká tisíce živnostníků a malých podnikatelů. Ministerstvo financí chce totiž snížit paušál pro výpočet daně. Ten je v této chvíli až dva miliony korun. Od dubna by se částka měla snížit o polovičku.
Reportáž - Změny při výpočtu daně
Reportáž - Změny při výpočtu daně
istockphoto.com

reklama

Sledujte aktuální dění i online na Primě PLAY - Zprávy.

 

Podle samotných podnikatelů přinese toto nařízení jen problémy. Zejména se zvedne administrativní zátěž. Ministerstvo to nevidi tak dramaticky a upozorňuje na to, že se sice snižuje výdajový paušál, ale nemění se sazba, kterou si podnikatelé a živnostníci můžou odečíst - a ta je až do výše 80 procent. 80 procent mají zemědělci, drtivou většinou ale mají osoby samostatně výdělečně činné 40 procent. A podle Ministerstva je zejména 80ti-procentní zvýhodnění jedno z nejvyšších v Evropě. K tomu ještě resort přihazuje nově daňové úlevy na manželky a děti, takže v určitých případech můžou být nové podmínky dokonce výhodnější než současná situace. Nicméně řada odborníků upozorňuje, že výdajový paušál tady není od toho, aby živnostníkům ušetřil peníze. Více už v reportáži redaktora Zpráv FTV Prima Karla Rychlého...

 >>> Chcete SPOŘIT na penzi? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na PrimaPLAY Zprávy.

Titulní foto - Zdroj: istockphoto.com

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama