Jak vznikal národní kroj pro Gábinu Frankovou?

Česká Miss 2014 dnes odletěla do Miami, kde se 25. ledna koná finále Miss Universe. Kromě večerních šatů a koktejlek z dílny Miriam Janáskové si do Ameriky veze i variaci na národní kroj. Ten má na svědomí Marie Stará z manufaktury Rodná hrouda. A jak šaty se jménem Rodná hrouda vypadají?
Gábina kromě obří sukně má na hlavě i věnec spletený z kořínků, suchých květů a mašlí.
Gábina kromě obří sukně má na hlavě i věnec spletený z kořínků, suchých květů a mašlí.
Jiří Janoušek

reklama

Vyzpovídali jsme proto jejich autorku Marii Starou. „Inspirací pro ně byla určitě naše rodná země, to znamená nejen, že se řekne naše země, ale vůbec tradice a historie. Nemyslím tím jen matku přírodu, ale místo, kde jsi doma – nezáleží, jestli jsi z Prahy, Brna, Poděbrad nebo odjinud – v podstatě ta rodná hrouda je místo, které máš rád a inspirovalo mě právě to, že jsme zapomněli na naši historii a naše tradice a já určitým způsobem resuscituji folklor a přenáším ho do té současnosti,“ začala vyprávění sympatická brunetka. „V tom názvu toho modelu je toho obsaženo strašně moc.“

A mluvila do výroby samotná Gábina? „Gábinka mi do toho příliš nezasahovala. Já jsem dostala všemožné pravomoce, volnost opravdu tvořit a neomezovat se vůbec žádným způsobem. Možná jsem byla limitovaná jenom objemem těch šatů. V každém případě jsem propojila tu tradici s modernem – vycházela jsem z určité siluety kroje, ale použila jsem moderní materiály.“

A z čeho tedy jsou šaty vytvořené? „Ty šaty jsou ušity z umělé kůže, která je ručně prosekávaná, pod tím je zlatá krinolína a efekt je ten, že to vlastně imituje richelieu výšivku a ta zlatá barva prosvítá ven. A díky odleskům to má pak ten efekt, že ten vzor svítí,“ je na tuhle vychytávku pyšná autorka.

A proč zlatá? „Zlatá barva se hodně objevuje v polabských krojích, kde je výrazem hojnosti a bohatství, protože polabská půda je velmi úrodná,“ má vysvětlení pro volbu barev Marie. Ta navíc dodala, že tato hnědozlatá barva je navíc ještě in.

„Pod tou krinolínou je ještě hodně nahrubo udělaný kanýr a Gábinka má ještě sukýnku. Horní část je klasický korzet. Na hlavě pak bude mít věnec – je to tak trochu avantgarda – chtěla jsem vytvořit ozdobu na hlavu, která dotváří siluetu jako celek, když je ta spodní část takový výrazná, tak aby na té hlavě to nějakým způsobem propojovalo. Je to věnec, kde je kombinace jak suchých rostlin – kořenů, různých plodin - tak moderních prvků – lesklé látky, organzy, kůže a podobně. Hodně zajímavý je, když skrz něj prosvítá světlo, protože to pak tak jako snově vypadá,“ dodala na závěr Marie Stará.

Mohlo by vás zajímat:

Gábina doufá, že ve zlatě okouzlí natolik, že jako první Češka titul vyhraje.

Česká Miss Gábina Franková: V čem bude okouzlovat na Miss Universe?

Video VIP zprávy: Desítka největších krasavic do finále soutěže Česká Miss už je na světě. Která z nich asi vyhraje?

Hele na holky: Která bude příští miss?

Video VIP zprávy: Úřadující česká miss Gábina Franková vyrazila se svým přítelem na hory do slovenských Tater

Opatrná Česká Miss Franková: Pokus o snowboarding!


reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!