Carmen Mayerová: Svým dětem bych do kuchyně vidět nechtěla

Carmen Mayerová je známá především jako divadelní herečka, v seriálech se poslední dobou moc často neobjevuje. O to větší štěstí mají diváci Cest domů, že se s ní mohou pravidelně setkávat v roli vitální a nezdolné Anastázie Pánkové, řečené Stázka.
Carmen Mayerová, portrét
Carmen Mayerová, portrét
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Čím vás postava Stázky nejvíc zaujala?

Je to sympatická ženská, která je vnitřně silná a umí se postavit všemu špatnému, co ji potkalo. Nenaříká, naopak je velmi vitální, a i když měla život hodně komplikovaný a prošla si těžkou nemocí, nenechala se srazit na kolena. Stázka je hodně přímočará a nic nepředstírá, i za cenu konfliktu a přesto, že leccos vidí zkresleně. Takový charakter mě zaujal. A taky mi přišla velmi atraktivní možnost pracovat s režisérem Jiřím Adamcem, s nímž jsem ještě nikdy netočila. Je pro mě pocta, že si mě vybral. Ale zároveň je to pro mě velký závazek. Jsem převážně divadelní herečka, teď jsem velmi dlouho nestála před kamerou, takže je pro mě trochu těžší zvykat si na tento pro mě tak jiný styl práce. Ale pan režisér Adamec mě vede a já mu plně důvěřuju.

 

Stázka bydlí v domě svého syna. Myslíte, že soužití více generací je dobré?

Nepřátelský vztah mezi Stázkou a její snachou Ivanou je pro mě něco nepochopitelného. Já mám velkou rodinu a neumím si představit, že bych něco podobného zažívala. O to je pro mě zajímavější Stázku hrát, najít si k ní cestu, obhájit její jednání. Neumím posoudit, jestli je soužití více generací dobré, či špatné. Záleží na tom, jak spolu všichni dohromady vycházejí. Stázka například hodně mluví do života svému synovi, on je takový mazánek. Něco podobného si ve svém životě neumím představit. Já mám čtyři dcery a několik zeťů, tak vím, o čem mluvím. Když se mě zeptají, tak poradím nebo pomůžu, ale jinak se do záležitostí svých dětí nepletu.

 

Je pro vás těžké nemluvit svým dětem do života?

Vůbec ne. Já bych nechtěla bydlet s rodinami svých dcer. Pořád ještě žiju plnohodnotný život, já i můj muž máme hodně práce a máme své představy o životě. Je logické, že naše děti mají zase jiné. Kdybych s nimi bydlela, bylo by těžší nezaujmout nějaké stanovisko. Ráda jdu k mladým na návštěvu, ráda jim pomůžu, cokoliv pro ně udělám a nic pro mě není problém, ale vidět do kuchyně bych jim nechtěla.

 

Jste zastáncem spíš tvrdší a přísnější, nebo liberálnější výchovy?

Ve všem musí být rovnováha, i ve výchově. Malé dítě musíte vést životem, ukázat mu cestu. A když narazí, mělo by překážku zdolat, vy mu ale máte poradit a pomoct. Když si dítě natluče nos, mělo by se z toho poučit. Rozhodně nejsem zastáncem tvrdé výchovy. Nesnáším násilí, nemám ráda hrubost. Když si někdo na dětech vybíjí svou zlost, považuju to za velkou slabost.

 

Dokážete svým dětem nebo vnoučatům všechno odpustit?

Nebyla jsem ještě v životě postavena před takový problém, jaký řeším v seriálu. Nevím, jestli bych jim dokázala odpustit úplně všechno, protože nevím, jak bych se zachovala, kdybych zjistila, že se mé dítě nebo vnouče chová jako charakterově pokřivený člověk. V životě jsem tedy tento problém neřešila, ale znám ho z literatury nebo prostřednictvím divadelních rolí. A proto vím, že v takovou chvíli je strašně těžké přiznat si daný stav věcí i to, že jsem zklamala jako matka. Proto rozumím Stázce, že je raději k některým věcem slepá, že věří v tu lepší stránku. Protože každý má právo na druhou šanci.

 

V seriálu se potkáváte, ale zároveň nepotkáváte s dcerou Terezou Kostkovou, která hraje Báru Vítkovou.

To je pravda, protože ona je spjatá s Honzou Maškem a rodinou Bernátových. Ale třeba budeme někdy točit společný obraz, kdo ví?

 

Potkáváte se ale v divadle...

Hrajeme spolu už sedm let ve Viole v představení Hodně smíchu a pár slz. Je pořád hodně oblíbené a já ho mám moc ráda.

 

Kde jinde v divadle vás mohou diváci vidět?

Účinkuju ve dvou představeních v Divadle ABC. Ve španělské hře Vše o mé matce a v Janě Eyrové.

 

V Cestách domů má roli nejen vaše dcera, ale státního zástupce Hlaváčka hrál váš muž Petr Kostka. Sledovala jste seriál ještě předtím, než jste do něj sama nastoupila?

Samozřejmě, ráda sleduju práci své rodiny, a nejen její. Já se vůbec ráda dívám na české inscenace a seriály, kde můžu vidět své kolegy. I ty, kteří už nejsou mezi námi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama