Jak se stal Jonáš-Standa kaskadérem

To, že si herci občas vyzkoušejí některé méně nebezpečné kaskadérské kousky, není nic neobvyklého. Ale že je natáčí dítě, je hodně velká rarita. V Cestách domů se stal kaskadérem představitel Jonáše – Standa Havrda.
Cesty domů: Jak se stal Jonáš-Standa kaskadérem - Obrázek 3
Cesty domů: Jak se stal Jonáš-Standa kaskadérem - Obrázek 3

V posledním díle loňského roku jste viděli scénu, v níž jdou Bára s Honzou, Jonášem, Ivanem a Dorotkou po chodníku. Kluci blbnou s míčem, který se odkutálí k silnici. Jonáš za ním běží a vletí před auto, které jen tak tak zabrzdí těsně u něj.

 

Bylo by jednoduché natočit detail Jonáše běžícího za míčem, obraz doplnit zvukem skřípějících brzd a střihnout na detail auta stojícího těsně u malého herce. Aby scéna vypadala co nejvěrohodněji, režisér Petr Slavík, který 93. díl natáčel, se rozhodl vyrobit ji maximálně realisticky. A ze sedmiletého Standy Havrdy se tak stal možná nejmladší kaskadér v České republice.

 

Kaskadér se stal nejen z malého Standy, ale i ze samotného režiséra, který měl odvahu se do takové scény vůbec pustit. Přece jen dítě před kamerou může zareagovat jinak než dospělý a zkušený herec, takže natáčení bylo hodně adrenalinové pro všechny zúčastněné. „Museli jsme obraz natočit tak, aby si z něj divák odnesl pocit nebezpečí a ohrožení, ale aby Standovi nic nehrozilo. On se nejdřív kasal, že to zvládne, pak dostal trošku strach, ale když jsme s ním scénu několikrát nazkoušeli a zkušený kaskadér zastavil na přesně určeném místě, Standa se přestal bát, scénu natočil a byl na sebe pak pyšný. A měl být na co,“ řekl režisér Petr Slavík.

 

Aby Standa získal jistotu, že je všechno pod kontrolou, při zkouškách s ním stál před autem pomocný režisér a i sám kaskadér, který auto řídil, předem malému herci vysvětlil, kde zastaví a co přesně udělá. Když se pak točilo na ostro, „jelo“ se minimálně dvanáctkrát a kamera pořád běžela, aby zachytila co nejvěrnější Standovu reakci.

Jak Standa natáčení prožíval? „Moc jsem si to chtěl zkusit, ale když u mě poprvé zastavilo to auto, měl jsem naděláno v kalhotách,“ řekl malý herec upřímně. Pak připustil, že to celé bylo super, ale kaskadérem by přesto být nechtěl. Ale prý by si rád vyzkoušel natáčení nějaké rvačky nebo pádu.

 

Na závěr ještě musíme dodat, že Standa natáčel svou kaskadérskou scénu za přítomnosti a se souhlasem svých rodičů. I když tatínek byl ze začátku hodně vyděšený a maminka byla zelená jako sedma.

reklama