6 nejlepších komedií s Eddiem Murphym: Od Policajta z Beverly Hills k Cestě do Ameriky

Čím nás Eddie Murphy za svoji kariéru pobavil nejvíc?
Policajt z Beverly Hills
Policajt z Beverly Hills
Paramount Pictures

reklama

Ve čtvrtek ve 22.10 na Primě startuje komedie Cesta do Ameriky. Užijte si Eddiho Murphyho, který se  v ní představí v jedné ze svých nejlepších rolí. Ačkoliv dnes na Eddieho poněkud sedá prach, dřív platil za absolutního komediálního matadora. Jeho nejlepší filmy jsou však dnes mnohdy tak kvalitní, jako i pozapomenuté!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Cesta do Ameriky - upoutávka

06) Zamilovaný profesor

Dnes je Zamilovaný profesor známý jako biják, jímž se v Eddieho kariéře cosi zlomilo. Začala jím dráha filmů, v nichž Eddie často hrál několik obtloustlých postav, jimž se navíc typicky smáli jen lidé po experimentálním vyjmutí poloviny mozku. Nicméně to jsme v éře premiéry Zamilovaného profesora ještě nevěděli. A snad dílem i kvůli tomu, že jsme tehdy byli menší a spokojili se s menší porcí inteligence, nám Zamilovaný profesor přišel o něco vtipnější a vkusnější, než jaký doopravdy je.

Zamilovaný profesor
Autor: Universal pictures Zamilovaný profesor

05) 48 hodin

Tak trochu pozapomenutý konkurent Policajta v Beverly Hills má nevděčnou historickou úlohu – víme totiž, že vydláždil cestu jiným, známějším filmům o různorodých policejních dvojicích. Každopádně jde o jeden z prvních bijáků, v nichž se spáruje právě protichůdná dvojice hrdinů, tentokrát drsňák s tváří Nicka Nolteho a kriminálník se zlatým srdcem Eddie. 48 hodin však vyšlo ještě v roce 1982, takže umetlo cestu slavnějším následovníkům. Takový je však zjevně už osud tohohle herce, skoro se chce říct, že je to takový Murphyho zákon!

48 hodin
Autor: Paramount Pictures 48 hodin

04) Showtime

Z pozdní Eddieho kariéry na nás cení zuby i další pozapomenutá komedie jménem Showtime. "Objektivně" jde sice o méně vydařený snímek, kreativně však kombinuje detektivku (a opět dvou protipólově laděných hrdinů) se světem reality show. Murphyho lajdácký polda je totiž spárován s drsňákem s tváří Roberta De Nira a výsledek je o fous chytřejší, než by jeden z podobně laděné zápletky čekal.

Showtime
Autor: Warner Bros. Showtime

03) Policajt v Beverly Hills

Bronzovou medaili si odnáší Policajt v Beverly Hills, dodnes krásně funkční detektivní pecka, která může směle konkurovat třeba Smrtonosné zbrani. Byť svého času vznikly tři díly, z nějakého důvodu se na ně dnes pamatuje daleko méně než na Smrtonosné zbraně a pasti – nejspíš proto, že byl film mnohem výrazněji spíš komedií než detektivkou. Nicméně možná nás čeká obrození. Pomalu se totiž plánuje čtyřka!

Policajt z Beverly Hills
Autor: Paramount Pictures Policajt z Beverly Hills

02) Cesta do Ameriky

Ještě lépe se však vyvedla Eddieho Cesta do Ameriky – a nepíšeme to jen kvůli tomu, že je ze všech jeho filmů právě tenhle asi nejvýraznějším materiálem pro aktuální memy. Příběh o tom, jak exotický africký princ vyrazí do přízemnější a "primitivnější" Ameriky, a najde tu lásku i sezná, jak žije plebs, sází na archetypální příběh. Ale i díky tomu je (s dostatečnou porcí nadsázky) skvěle uchopitelný i dnes!

Cesta do Ameriky
Autor: Paramount Pictures Cesta do Ameriky

01) Sprosťák Murphy

Na místě prvním se pak skví dílko, které Eddieho vtipnost dokonale korunuje. Nejde však o tradiční film, ale "pouhý" záznam jeho nejlepších standupů. Právě v něm však nejlépe vynikne, že je Eddie na vtipy rozený talent! Z dnešního pohledu je navíc náklad jeho osmdesátkových vtipů dvojnásob nekorektní než byl ve své éře – což někoho naláká víc, a někoho naopak odpudí o to silněji. Ministerstvo zdravotnictví proto varuje: užívejte Sprosťáka Murphyho jen na vlastní nebezpečí!

Sprosťák Murphy
Autor: Eddie Murphy Productions Sprosťák Murphy

Cesta do Ameriky začíná na Primě ve čtvrtek ve 22.10.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!