Bydlení

3. července 2015 04:20

Markéta Zídková

NÁVOD. Quilling je výtvarná technika už ze starého Egypta. I vy ji můžete umět!

Začít s quillingem není složité. Názornou ukázku najdete v sobotu v 17.35 v pořadu Gondíci s. r. o. na Primě.

Quilling nebo také papírový filigrán je umění využívající proužků papíru, které jsou stáčeny, formovány a lepeny do požadovaného tvaru. Ve výsledku díky správné kompozici jednotlivých tvarů můžete vytvořit krásný a originální obrazec.

Quilling má dlouhou historii. Ačkoliv počátky quillingu nejsou zaznamenány, někteří je datují do doby vynálezu papíru v prvním století po Kristu v Číně. Jiné zdroje uvádějí, že quilling se zrodil ve starověkém Egyptě. Quilling byl prvně zdokumentován kolem roku 1200, ale zcela nepopiratelné důkazy o jeho existenci pocházejí ze 15. a 16. století. V této době řeholníci a řeholnice v evropských zemích zdobili pomocí papírových proužků stáčených pomocí husích brk různé předměty. Právě používání husích brk dalo název samotnému quillingu (quill = brk).

Postup výroby

Papírový proužek se nejdříve ovíjí kolem quillingového kolíku – brka –, a vzniká tak základní spirálka pro další zpracování. "Konec proužku se ke spirálce zafixuje lepidlem po sejmutí z kolíku. Za pomoci čtyř prstů se vzniklá spirálka zformuje do požadovaného tvaru jako je lístek, srdce, kostička a další. Takto vzniklý ozdobný prvek se poté přilepí k podložce – papíru nebo dřevu," vysvětluje Jana Maiksnar Vašíčková, která se quillingu věnuje.

Podobné nápady najdete v pořadu Gondíci s. r. o. vždy v sobotu v kolem 17.30 na Primě. 3D nebo také trojrozměrný quilling je náročnější formou quillingu, kdy jednotlivé obrazce výrazně vystupují do prostoru. Jednotlivé dílce jsou lepeny do výsledného obrazce mimo podklad.

Co vše lze pomocí quillingu dekorovat?

Tato technika může být využívána k dekoraci různých předmětů: skříněk, rámů, čajových krabiček, herních stolků, tácků, ale i nábytku a podobě.

Co se vám bude hodit, pokud s guillingem začínáte?

Pero na quilling, lepidlo v lahvičce s aplikátorem, papírové proužky na quilling (quillingové proužky), barevné papíry na quillingové kytičky, kružnicová šablona na quilling, kovové pinetky.

A co by nemělo chybět zkušeným quillingářkám a quillingářům?

Podložka na quilling s tvary (quilling board), nastřihávač nebo také střapečkovač na quilling, bubliny na quilling (půlkoule mini mold), kvalitní quillingové pero, mřížka na quillingové vločky, navíječ na quilling (curling coach).

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také