Kaprovi se říká také rybniční prase. Je všežravý – sežere všechno, co najde na dně rybníka. Pochází nejspíš ze střední Asie, chovat jej pak začali v Číně.
VÍCE ZAJÍMAVOSTÍ I PIKANTNOSTÍ O KAPROVI NAJDETE V TOMTO ODKAZU
U nás máme přes 150 rybníků s plochou větší než 50 hektarů. Největším je Rožmberk, vybudovaný nejznámějším českým stavitelem rybníků Jakubem Krčínem. Trvalo mu to 6 let. Nejstarším dochovaným velkým rybníkem u nás je Žárský rybník, o němž se psalo už v roce 1212.
Kapr nemá konkurenci
V loňském roce se u nás vyprodukovalo 18 tisíc tun kaprů. Ve srovnání třeba se pstruhem, jehož nebylo ani 700 tun, tak jednoznačně vede a nemá konkurenci.
Využití kapra v kuchyni je různorodé. Kapr se výborně hodí nejen na smažení, pečení a vaření, ale skvěle obstojí i na grilu, kde lze využít celé filety nebo podkovy.
Patrně nejznámější úpravou této ryby u nás je ale smažený kapr. Nejde však o nijak starý recept. Nejspíš se u nás začal dělat až za Františka Josefa I., když se stal populárním smažený řízek. Opravdu ve velkém se začalo smažit v trojobalu až po druhé světové válce. Dřív se kapr hlavně vařil třeba v úpravě na modro nebo se připravoval se sladkou perníkovou omáčkou.
V závěrečné epizodě Hrdiny kuchyně se Martin s Marií vypraví také na výlov rybníka, kde budou mít možnost předvést, jak lehký, či naopak obtížný je úkol kapra chytit.
Podívejte se, jak se kapr loví:
Kapří menu Hrdiny kuchyně
- Polévka z kapra s krutony
- Grilované kapří podkovy s lehkým bramborovým salátem
- Křupavé kapří hranolky se dvěma dipy
- Kapříci z tvarohového těsta
Sledujte závěrečný díl pořadu Hrdina kuchyně v sobotu ve 14.05 na Primě.
Kdo je skutečným hrdinou kuchyně? Přece kvalitní surovina! A jako správný „hrdina“ má i ona svůj příběh! S herečkou Marií Doležalovou a kuchařem Martinem Škodou budeme proto nejen vařit, ale vypravíme se i za farmáři! Zjistíme, co to obnáší chovat krůty, králíky, ovce, jak vyrobit kozí sýr nebo třeba vypěstovat dýni. Nenechejte se ujít nový lifestylový magazín plný nejen skvělých receptů! Radost z jídla může být totiž o to větší, když víme, z čeho vaříme.

















