Povídám povídám pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Kdo by neznal nestárnoucí příběh o sympatickém ševci Jírovi, odvážné princezně Jasněnce a lásce, která překoná všechna úskalí. Abychom ale byli fér, bez zlé čarodejnice, Heleny Růžičkové, a její dcery Černavy, Yvety Blanarovičové, by to byl poloviční zážitek. Dívejte se 26. prosince od 15.20 na Primě.
O princezně Jasněnce a létajícím ševci - Obrázek 3
O princezně Jasněnce a létajícím ševci - Obrázek 3

reklama

Jednoho rána nevyjde slunce a vzápětí se na zámku u krále objeví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která prý zabila a upekla jejího zlatého kohouta a slunce teď nemá kdo vzbudit. Král chvíli váhá, nechce si to u čarodějnice rozházet, ale po dluhém přemlouvání dcery Jasněnky (Michaela Kuklová) a její chůvy rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale čarodějnice je divoká vzteky. Přižene se na zámek i se svojí hubatou dcerou Černavou a předpoví králi, že jeho jediná urozená dcera se vdá za usmoleného ševce. Jasněnce to sice nevadí, ale král se s touto myšlenkou smiřuje jen těžko. Dá princeznu zavřít do nejvyšší věže zámku a nechá strážit.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci - Obrázek 7
O princezně Jasněnce a létajícím ševci - Obrázek 7

Mezitím čarodějnice v lese objeví dva chasníky, kteří se hádají o to, který z nich je ve svém oboru lepší. Rozhodne se jejich při rozsoudit a dá jim úkol: každý vyrobte to nejlepší, co dokážete. Zatímco kovářský tovavryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá jako živá a snáší vejce, mladý švec Jíra (Jan Potměšil) si z jemné kůže spíchne křídla a čarodějnicím uletí.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci - Obrázek 3
O princezně Jasněnce a létajícím ševci - Obrázek 3

Když se dozví o princezně ve věži, zaletí se na ni jednoho večera podívat a světe div se, ti dva se do sebe hned zamilují. Jejich další schůzku již ale král odhalí a Jasněnka s Jírou stihnou na poslední chvíli z věže odletět. Protloukají se světem spolu; Jíra šije boty a Jasněnka je prodává na trhu. Nic by jim ke štěstí nechybělo, kdyby jejich láska nebyla trnem v oku žárlivé Černavě. Čarodějnice proto Jasněnku unesou a Jírovi po jeho milé zůstane jen červený střevíček, který ji kdysi ušil. Naštěstí má své straně laskavou Sluneční paní a také čarodějku ze všech nejmocnější – lásku.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci - Obrázek 4
O princezně Jasněnce a létajícím ševci - Obrázek 4

Perličky z natáčení:

  • Pro Michaelu Kuklovou to bylo poněkud bolestivé natáčení. Odnesla si z něj bouli na hlavě, když Yveta Blanarovičová poněkud nešikovně nakopla pohozenou lebku a trefila se herečce do hlavy. Od Heleny Růžičkové zase utržila modřiny v obličeji, a dokonce rozseknutý ret, když ji mlátila střevícem.
  • Osudným se filmování stalo pro jednu z použitých krys. Ve scéně, kdy Černava shodí Jasněnku ze schodů, spadla Michaela Kuklová tak nešťastně, že jednoho z hlodavců zalehla.
  • Při natáčení scény, kdy Černava s matkou sedí na větvi, větev nevydržela a praskla, přičemž obě herečky spadly do vody. Do finální stopáže se tato scéna ale bohužel nedostala.
  • Je tradicí, že režisér Zdeněk Troška obsazuje do svých filmů svoji tetu Venuši Humhey. Stalo se tak i tentokrát – Venuše si zahrála roli Sluneční paní – ale režisérovi se nezamlouval její hlas. Nechal ji proto předabovat Janou Preissovou.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!