Jan Štěpán

Chcete léto? Zkuste speciality thajské kuchyně!

Nadcházející 4 měsíce bude zima. Můžete zajít do solária, udělat si ledový koktejl nebo strávit den v sauně, ale jediné, co vám léto opravdu vrátí, je dovolená. Thajská kuchyně je léta plná – voňavé tropické ovoce a ostré kari vám posune náladu vysoko nad bod mrazu!

Růžové lístky na bílém povlečení v ložnicích thajských hotelů se mění každý den. Ale postele není potřeba stlát – turisté, vystrašení mediální povodňovou vlnou, se totiž do Thajska bojí. Je to paradox – povodně, které se valné většině turistických resortů zcela vyhnuly, připravily o polovinu turistické sezóny většinu hoteliérů, kteří deštník vytáhli naposledy loni.

A tak v Thajsku bělostné pláže zejí prázdnotou a jindy živé tropické večery vystřídaly komorní dýchánky několika turistů. Mají štěstí – zažívají totiž nejkrásnější dovolenou v Thajsku, jakou si mohli přát – bez lidí a za ještě za nízkou cenu. Drtivá většina cestovních kanceláří totiž musela jít s cenou zájezdů dolů. „Jestli někdy jet do Thajska, tak teď“, radí svorně všichni místní delegáti a cestovní kanceláře zlevňují o sto šest. Dokonce i jindy velmi atraktivní silvestrovské pobyty „leží ladem“. Máte-li možnost, využijte této situace. Sezóna pro Thajsko právě začala, takže je tam vše připravené.

Poznejte pálivou thajskou kuchyni

Za částky, které běžně lidé utrácejí za dovolené v Evropě, je nyní možné vydat se za nefalšovanou exotikou. Jde o neopakovatelnou příležitost, jak poznat Thajsko bez davů turistů a jak ochutnat jeho skutečnou krásu. Nedílnou součástí tohoto ráje je i Thajská kuchyně, které podlehly už tisíce gurmánů. Na tu se nyní v tomto článku podíváme podrobněji.

Všechno, na co v Thajsku narazíte, jídlo nevyjímaje, má totiž svoji filozofii. Nic se nedělá „jen tak“ a právě v přípravě thajských jídel je tahle zásada dovedena v mistrovské umění. Jídla se tu vaří velmi rychle, základem je totiž zachování vitamínů, které by dlouhým vařením přišly v niveč.

Hlavní přísady

Pokud přes všudypřítomné chilli něco ucítíte, bude to nejspíš: citronel, bazalka, koriandr, kari, zázvor, máta, badyán, kurkuma, česnek, šalotka, oříšky nebo arašídy. Na saláty ale i kdekoli jinde je oblíbená limetková šťáva, kokosové mléko, sójová omáčka nebo fermentovaná rybí omáčka z ančoviček.

Thajské jídlo? Pár minut na pánvi wok

Existuje také několik hlavních prvků, bez nichž by se žádná thajská kuchařka neobešla. Patří sem klasická pánev wok, palmový olej, chilli, rýže a kari. Chilli ucítíte asi nejvýrazněji – v samotném Thajsku se ho pěstuje na pět set druhů a Thajci jsou také jeho předními distributory po celém světě. Jídlo, které je označeno jako velmi pálivé pravděpodobně nebudete schopni pozřít. Platí tu totiž pravidlo, že co není pálivé, není zdravé!

Pálit tu může všechno – od v Thajsku oblíbených polévek až po saláty. A tyhle dva chody jsou také častou součástí hlavního jídla. Nejproslulejší polévkou je tom yam , která se připravuje z krevet, šalotky, citronely, koriandru, rybí omáčky, chilli a limetkové šťávy. Další thajskou specialitou je pak čistá rýžová polévka nebo polévka s kokosovým mlékem.

Klasická jídla

  • Fritované nudle – seženete je všude a s čímkoliv - s rybami, masem i mořskými plody
  • Drůbeží pařátky – velmi nechutná záležitost, ogrilovaná a napíchnutá na špejli
  • Fritovaný hmyz – červy, kobylky, šváby – všechno máme! A s omáčkou!
  • Přeslazené dezerty – jsou velmi sladké, často s kokosovým mlékem a palmovým cukrem
  • Ovocné koktejly – se vyrábějí z čerstvého ovoce přímo na ulici
  • Mořské plody – Thajci milují ryby, ale i krevety, humry, kraby, chobotnice a ústřice

Salát z nezralé papáji a pečení červi

Thajské saláty jsou jak jinak než pálivé, velmi často jsou ale dochucovány sladkokyselými dresinky. Nechybí v nich zelenina, bez níž nepřipravíte prakticky žádné thajské jídlo, ale také maso, ovoce, ryby či krevety. Pokud si troufnete, vyzkoušejte pálivý salát som tam , jehož hlavní součástí je nedozrálá papája, med, ořechy, chilli, sojové mléko, sušený krab, citron a rajče.

I když ustojíte pálivý salát a přečkáte smažený hmyz, který se tu chřoupe místo chipsů, čeká vás ještě nejtěžší zkouška na cestě za thajským gurmánstvím. Nejen, že průměrný Thajec ročně sní 160 kg rýže, což znamená sníst téměř půl kila rýže za den, tou nejzapeklitější otázkou je správný způsob stolování. Jako cizinci vám v Thajsku ledacos prominou, ale existuje několik zásad, které není radno porušovat.

Není rýže jako rýže

Potravinou, kterou dostanete ke všem jídlům v podstatě automaticky, je rýže. V Thajsku vám ale nabídnou hned několik druhů rýže. Nejoblíbenější je asi jasmínová rýže (khao chao), dlouhozrnná odrůda jemně ořechové chuti. Další je např. rýže černá (Kao niow dam), která má výrazné aroma ořechů a používá se hlavně v kombinaci s medem do sladkých pokrmů. Klihovitá rýže (Kao niow) je více lepkavá, ale velmi dobrá a používá se v celém Thajsku.

Thajské jídlo v jídelně a pravou rukou

V Thajsku se například nepoužívá nůž, protože je symbolem agrese. I proto se maso porcuje ještě před jeho přípravou. Další důležité pravidlo je, že levá ruka je nečistá a proto s ní nesmíte jíst ani jí někomu podávat. Levou rukou si totiž Thajci tradičně omývají intimní partie po vykonání potřeby.

Pokud chcete zapadnout, zapomeňte na luxusní restaurace pro turisty a najezte se spolu s Thajci v nějaké lidové jídelně. Poznáte ji snadno – je tu plno, stoly nemají ubrusy a sedí se na plastových židličkách. Jídlo je tu ale vždy skvělé a levné! Ty zdánlivě nejobyčejnější, ale přitom znamenité thajské restaurace najdete třeba v malých vesničkách na ostrůvcích na jihu Thajska.

Tady, daleko od zbytku Thajska, se totiž ukrývají mnohými ještě neobjevené tropické ráje. Ostrůvky jako Ko Lanta, Ko Mook, Krabi nebo Phi Phi nabízejí absolutní romantiku na opuštěných plážích, kde je piknik pod hvězdami téměř povinností. Odolává se jen těžko, zvlášť teď, když si cestovní kanceláře vyhlásily cenovou válku.

Čtěte dále:

Zajímá vás světová kuchyně? Pak si v sekci Gurmán na cestách přečtete třeba o světových pálenkách nebo o zajímavostech stolování v cizích zemích .

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd za thajskými specialitami:
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Thajska:

Thajsko – Pattaya

Hříšná Pattaya. Světla neonů, bary otevřené celou noc, zábava, v tom nejrůznějším smyslu slova. Pattaya prý nikdy nespí a přichystá vám dovolenou plnou zábavy.
FOTO: ESO travel
FOTO: ESO travel

Thajsko - Phuket

Phuket – nejluxusnější, nejkrásnější, nejdražší… často označovaný jako perla Andamanského moře. Nechte se hýčkat a užijte si ten nejlepší plážový servis v jihovýchodní Asii!

Thajsko - Phuket - Phi Phi - Krabi

Tajný ostrov, poslední zapomenutý ráj na Zemi, žádní lidé, jen úchvatná příroda, modré moře, vápencová skaliska a divoká džungle. Poznejte romantiku souostroví Phi Phi a Krabi!
FOTO: ESO travel

Autor: Viola Kratochvílová

Autor článku

Jan Štěpán

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Recepty