Jan Štěpán

Čokoláda: starý poklad indiánských náčelníků

Evropané ještě neznali Ameriku a staré indiánské civilizace v Mexiku už popíjely horkou čokoládu. Vysoce postavení Májové i Aztékové pili hořký nápoj během tajemných rituálů a věřili, že nejcennější je oběť, která před obětováním vypije šálek čokolády. Od první továrny na čokoládu je dělilo 400 let.

První reklama na čokoládu se objevila v anglických novinách v roce 1657. Tou dobou už civilizace, které tuto lahodnou pochutiny objevily, téměř neexistovaly. Kolonizace sice představila Evropě kakaové boby a zavedla novou módu – pití horké čokolády; ty největší gurmány ze všech, americké indiány, přitom ale pasovala do role pouhých pěstitelů.

Přípitek horkou čokoládou

Ještě daleko předtím, když ani Kryštof Kolumbus, ani Hernán Cortés neměli o Americe zdání, holdovaly vyspělé indiánské civilizace Olméků, Májů i Aztéků horké čokoládě. Na území dnešního Mexika vznikala velká města a jejich mocní vládci žili v přepychu a obdivu. Jejich působivé stavby tu můžete vidět i dnes – na útesech nad bílými plážemi se tyčí mohutné pyramidy, kde kdysi dávno vlivní náčelníci připíjeli na zdraví bohům horkou čokoládou.

Zajímá vás mexická kuchyně? Pak poznejte více o tequile v přehledu nejzajímavějších světových pálenek!

Čokoláda místo drahých multivitamínů

Kvalitní čokoláda je díky kakaovým bobům prvotřídním zdrojem vitamínů (A, B1, B2, B3, C, E), obsahuje také kyselinu pantotenovou, magnézium, kalcium, železo, zinek, měď, draslík, mangan a antioxidanty zvané flavonoidy. Ty snižují krevní tlak a riziko srdečního infarktu. V čokoládě jsou obsaženy nasycené i nenasycené mastné kyseliny a říká se, že 50 g hořké čokolády přispívá ke zdraví jako 17 skleniček pomerančové šťávy.

Indiáni milovali čokoládovou pěnu, proto ji neustále přelévali z jedné nádoby do druhé, vyráběli ale také různé čokoládové kaše, kostky i čokoládový prášek. Oblíbené byly nejrůznější příměsi v podobě voňavých květin, vanilky nebo i chilli. Kakaový bob jako takový byl pak vnímán jako symbol plodnosti a byl používán i jako hodnotné platidlo.

Afrodisiakum nebo droga?

Láska k čokoládě je záležitost velmi stará, ovšem zpočátku byla považována spíše za drogu a lék než za pochutinu. Čokoláda byla užívána i pro svou chuť, původně ale nebyla přislazovaná, takže se její konzumenti soustředili hlavně na její účinky – byla afrodisiakem a stimulantem.

Čokoláda: pro člověka lék, pro psa jed

Theobromin, odvozený právě od latinského jména kakaovníku, je alkaloid, který kakaové boby obsahují ve velkém množství. Na člověka má podobný účinek jako kofein, pro psa může být ale smrtící. Psí organismus totiž neumí theobromin odbourat a ten proto může vážně poškodit jeho nervovou soustavu i ho zabít.

Májové ji pili při významných slavnostech či rituálech a tak je čokoláda často připodobňována k francouzskému šampaňskému. V Evropě byla zpočátku také doménou vyšších vrstev, s objevem možnosti oddělení kakaového másla od kakaového prášku (v roce 1828) se ale stala výroba čokolády dostupnější pro všechny.

Je bílá čokoláda čokoládou?

Začaly vznikat továrny na čokoládu, první v Holandsku a Švýcarsku, vymýšlely se také nové způsoby, jak čokoládu oživit – přidáním kondenzovaného mléka přišla na svět mléčná čokoláda, úplným odebráním kakaa zase čokoláda bílá, kde zůstalo pouze kakaové máslo. A protože dnes najdeme čokoládu v každé druhé sladkosti, ani nás nenapadne, že původně šlo o hořký nápoj xocolatl, který k nám dovezl krutý dobyvatel Hernán Cortés.

Aztécký jazyk nahuatl

Aztécký jazyk nahuatl, jehož stopy dodnes najdete v hlavním městě Mexika, je typický svými příponami –tl. Některá slova budete určitě znát – třeba název sopky Popokatepetl , ale také slovo čokoláda , které pochází právě z aztéckého „ xocolatl “, nebo tomato z aztéckého „ tomatl “.

Kakaovník, neboli strom Theobroma cacao , jehož první jméno znamená „potrava bohů“, je možné pěstovat jen ve velmi specifických podmínkách. Největší podíl plantáží najdete v západní Africe a právě v Mexiku. Divukrásná země je dech beroucím spojením pradávné historie a smyslné přírody. Hebká náruč zdejších pláží s kokosovými palmami vás obejme a nepustí a stejně jako mnoho dávných Španělů, i vy možná ztratíte hlavu nejen pro čokoládu.

Čtěte dále:

Zajímá vás světová kuchyně? Pak si v sekci Gurmán na cestách přečtete třeba o ruském Kaviáru nebo o zajímavých pálenkách světa.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Mexika, čokoládové velmoci indiánů:
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Mexika:

Mexiko – Playa del Carmen

Stále více navštěvovaná Mayská riviéra je oproti Cancúnu výrazně poklidnější, panuje tu uvolněná atmosféra a na bělostných plážích potkáte přátelské Mexičany.
FOTO: ESO travel
FOTO: ESO travel

Mexiko – ostrov Cozumel – Mayská riviéra

dovolené v potápěčském ráji splní vaše představy o luxusním odpočinku v exoticky krásném Mexiku. Odpočiňte si od zimy a vyrazte za sluncem do krajiny starých Májů.

Plavba – Západní Karibik a Honduras

Z karibského okraje Ameriky se luxusní lodí plavte po azurových vlnách až k břehům Mexika, Hondurasu nebo Jamajky. Komfortní zázemí a námořnická exotika!
FOTO: ESO travel

Autor: Viola Kratochvílová

Autor článku

Jan Štěpán

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Recepty