Jan Štěpán

Do Bretaně na kole? Tyhle speciality si nenechte ujet!

Rozeklané útesy na západě Bretaně, nekonečné pláže Normandie a úžasná gastronomie – to jsou hlavní lákadla těchto kouzelných regionů Francie. V malebných přímořských restauracích tu ochutnáte mořské plody, úžasné domácí zákusky či muškátové víno a cider. A jak Bretaň objevovat? Ze sedla bicyklu!

Časy, kdy jsme se ve Francii jednou za týden rozšoupli a koupili si bagetu, jsou naštěstí dávno pryč. Karosa plná konzerv je dnes nahrazena luxusním busem, jehož kufry jsou přeplněné vínem až na cestě zpáteční. Dnešní cestovatel si rád zajde na oběd a na trhu ochutná místní speciality. A v Bretani tomu neodolá nikdo! Už vůbec ne cyklista, který po celodenní etapě potřebuje doplnit síly.

Mořské potvory – jak je jíst a jaké si vybrat?

Na bretaňských trzích budete ohromeni – seženete na nich takové pochoutky, které se v Čechách jednou za uherák objeví na pultech a hned zase zmizí. Škeble, mušle, lastury – vše je jedlé, jen vědět, jak připravit a jak se do nich dostat. Na ústřice potřebujete asi největší zručnost, specielní nožík a drátěnou rukavici. I tak vám chvíli potrvá, než vychytáte grif otevření ústřice bez rozdrobení lastury. Určitě se vyplatí využít služeb profesionálů a vychutnat si tenhle zvláštní gurmánský zážitek v restauraci. I tak bývají reakce roztodivné – od labužnického povzdechu nad lahodným soustem po škleb nad „zkaženou mořskou vodou“.

Neprohloupíte, když si v přímořské vesničce objednáte „talíř mořských specialit“. Krom již zmiňovaných ústřic nebudou chybět krevety, kraby, mořští šneci… Něco je vařené, něco za syrova a vše stojí minimálně za ochutnávku. Koho mořské potvory nelákají, vybere si z mnoha ryb na jídelníčku a může mít filet na česneku, celou rybu na grilu, s omáčkou i s všudypřítomnými hranolkami. Ať už budete tímto krajem brousit autem, pěšky či se vydáte na dovolenou na kole, neváhejte a zasedněte hned do první sympatické hospůdky, neb po 14,00 se téměř nikde nenajíte!

Ochutnávka mořských specialit? Ta vám nesmí uniknout. Foto: Extrem Tour

Moules marinieres? Slávky ve Francii prostě milují

Bretonský „guláš“ nemůže být z ničeho jiného, než ze slávek jedlých, které se pěstují kolem celého pobřeží. Tyhle černomodré mušle tvaru kapky se dají jíst i syrové, ale častěji je potkáte povařené ve vývaru mnoha příchutí. Ten nejjednodušší je s cibulí, máslem a bylinkami, můžete přidat rajčata a cokoliv dle chuti. Slávky potkáte i na víně a to červeném i bílém, na smetaně třeba s kari… Nejčastěji jako přílohu dostanete hranolky, ale s bagetkou je to větší pochutnání.

Recept na Moules marinieres – slávky po námořnicku

  • 3l slávek – na velikosti tu nezáleží, kolikrát drobnější mušle mají více masa a plnější chuť. Hlavně dejte pozor, aby byly čerstvé (neotevřené).
  • 1/2l suchého bílého vína
  • 1 svazek čerstvé petrželky
  • 4 větší jarní cibulky nebo 2 cibule a 2 jarní cibulky
  • 1 větvičku tymiánu a 1 bobkový list
  • 1 hezky listnatou nať celeru nebo libeček
  • 100g másla

Cibulku pokrájíme nadrobno, česnek najemno podélně nařízneme a lehce pomačkáme. Listy celeru a petrželky nasekáme a zbylé natě svážeme s tymiánem a bobkovým listem do svazečku – „bouquet garni“. Rozpustíme máslo, přidáme cibulku a česnek a lehce podusíme. Přidáme svazek natí a zalijeme vínem. Mezitím jsme očistili slávky a vložíme je do hrnce. Na závěr přijde nasekaná petrželka a celer (libeček). Dobře promícháme a necháme 2 minuty odstát pod pokličkou. Před podáváním ještě jednou promícháme a… dobrou chuť :-)

Na trzích v Bretani seženete ty nejčerstvější dobroty. Foto: Extrem Tour

Palačinky na slano i sladko – povinnost při každé návštěvě severozápadní Francie

Jakmile se jen lehce vzdálíte od pobřeží, o mořské pochoutky ani nezavadíte. Jenže na trzích, které putují po celý týden od vesnice k městečku, najdete i tak spoustu dobrot. Asi nejtypičtější pochoutkou jsou palačinky pečené na speciálních plotnách bez okrajů, kde se těsto roztahuje dřevěným hladítkem. Crepes jsou z pšeničné mouky a dělají se na sladko s cukrem, marmeládou, čokoládou, ovocem atd.

Zajímavější variantou jsou ale Galettes, což je slaná varianta palačinek z pohankové mouky. Na trhu ochutnáte jednodušší variantu se sýrem či šunkou, ale v restauraci jde kolikrát o vrcholné dílo šéfkuchaře neb variant je nepočítaně – se špenátem, s vajíčkem, s lososem… Prostě ideální lehký oběd při cykloturistice, kdy čas od času zavítáte z pobřeží i do vnitrozemí za dolmeny a menhiry nebo zajímavým městečkem.

Recept – Far breton – typický bretonský mls

  • 250 g mouky
  • 150 g cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 4 vejce
  • 1 litr mléka
  • 100 g švestek namočených v rumu

Vše krom švestek smícháme a nalijeme do vymazaného a vysypaného pekáče. Švestky můžeme ještě obalit v mouce a opatrně pokládáme na těsto. Pečeme 40-50min na 250C.

Plážová cyklistika na pobřeží Normandie. FOTO: Extrem Tour

Nezapomeňte na pitný režim!

Ač severozápadní kraje Francie dokážou být nehostinné a deštivé, nebývá to na dlouho a slunného počasí si užijete až až. Zejména na kole si pak musíte hlídat dostatečný přísun tekutin. Alkohol se do něj sice nepočítá, ale ochutnat místní speciality je přeci nutné! Mezi nejznámější patří calvados – jablečná pálenka, nebo cidre, mírně alkoholický jablečný mošt. Z vín je pro Bretaň a Normandii typický muškát – bílé, voňavé, ale ne zbytečně sladké víno.

Sladká tečka na závěr? Jen si tak umět vybrat…

Největší problémy zpravidla nastávají při návštěvě bretaňské cukrárny. Výběr úžasných zákusků, koláčů, pudinků a dortů je totiž tak obrovský, že nebudete vědět, co dřív. Drsnější krajina i nátura místních obyvatel je vyvážena sladkým a hutným moučníkem. Typický Flan nebo Far breton je vlastně zapečeným pudinkem se sušenými švestkami. Do celé Francie se odtud rozšířil i oblíbený jablkový koláč. Už vaše chuťové buňky pracují na plné obrátky? Vydejte se do Bretaně a Normandie vše zažít a ochutnat na vlastní kůži!

A jak takový zájezd vypadá a co na něm uvidíte? Podívejte se na tohle krátké video:

Inzertní sdělení: Pojeďte s námi poznávat krásy cizích krajů na kole
Extrem Tour sice zní trochu drsně, ale jde o rodinnou pohodovou cestovku se sportovními zájezdy. Vítáme všechny, kterým "pobytovky" nic neříkají a svojí dovolenou si chtějí užít naplno s trochou námahy, poznání a s dobrou partou!
Bretaň a Normandie na kole Rozeklané pobřeží tajemné Bretaně je poseto nevysvětlitelnými menhiry, osamělými farmami a farnostmi. Vše je kamenné a krásné. Sousední Normandie a její světlé útesy budou příjemným kontrastem k temnému pobřeží Bretaně. Cyklistika v Normandii. Foto: Extrem Tour
Korsika – Bonifacio. Foto: Extrem Tour Korsika na kole Korsika je nejdivočejší, nejrozmanitější, nejdrsnější… no prostě NEJ středomořských ostrovů. Na kousku země se tu střídají rozeklané štíty hor, bělostné útesy tyčící se 80m nad blankytným mořem, písečné i skalnaté pláže, horské tůně s osvěžující ledovou vodou. Poznejte do ze sedla kola!
Kréta letecky a na kole Bojíte se drsných výprav na kole? Tady nemusíte - jde o klasickou "pobytovku", kterou si můžete vylepšit poznávacími výlety za památkami a krásami Kréty a my si k tomu ještě přidáme cyklistiku a trochu aktivního pohybu. Kréta. Foto: Extrem Tour

Čtěte dále:

Chcete další zajímavé články o tématech, která Vás baví? Čtěte dál!

Potřebujete vitamíny? Namíchejte si je na míru!

Jak si zařídit skříň? Většinou stačí šuplíky a šatní tyče

Autor: Markéta Lomská a Extrem tour

Autor článku

Jan Štěpán

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Recepty