Nejslavnější koktejly světa: Silvestr ve velkém stylu začíná!

Chlebíčky, víno a o půlnoci šampáňo? Ale no tak – odvažte se na silvestra trochu! Uspořádejte vaši silvestrovskou oslavu ve znamení nejslavnějších koktejlů světa anebo se rovnou rozjeďte na Kubu ochutnat pravé mojito a do New Yorku na přípitek chlapským drinkem Manhattan!
FOTO: Photl
FOTO: Photl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak udělat nejlepší silvestrovskou party? Zapomeňte na televizní program a uspořádejte koktejlový dýchánek. Vyhlaste dress code (jak jinak než koktejlky), rozešlete pozvánky a začněte s nákupem barmanských potřeb a nejrůznějších druhů alkoholických nápojů. Míchání koktejlů zvládne každý a vy si užijete silvestr 2012 ve velkém stylu! Radši byste někam bujarým oslavám utekli? Vydejte se do zemí, kde slavné koktejly vznikly.

Kuba – koktejlová velmoc. Mojito, Daiquiri, Piňa Colada

Jestli se bojíte, že se vám z množství míchaných koktejlů udělá špatně, nechte vaši koktejlovou party rozproudit v čistě kubánském duchu. Právě z tohoto žhavého karibského ostrova totiž pochází celá řada slavných koktejlů. Každý už asi ochutnal mojito, zřejmě nejznámější drink na světě. Historie mojita – drinku námořníků, sahá až do 16. století, kdy k panenským břehům Kuby připlul objevitel Sir Francis Drake. Mojito tak aspiruje na nejstarší koktejl světa. Vydejte se na Silvestr na Kubě a připijte si mojitem na šťastný nový rok. Anebo si ho namíchejte v obýváku…

Bez shakeru ani ráno. Silvestrovská koktejlová párty začíná! FOTO: Photl

Recept na Mojito

Rozmačkejte 10 lístků máty a lžičku cukru. Přidejte 4 cl bílého rumu a 2 cl limetové šťávy, dosypte drceným ledem a dolijte sodou. Navrch dozdobte plátkem limetky a mátou.

Sklenička? Velký tumbler

Dalším kubánským nápojem je daiquiri a s mojitem ho můžete v klidu zkombinovat. Míchá se totiž také ze světlého rumu (4cl) a limetkové šťávy (2cl), kromě ledu se pak do shakeru přidá ještě cukrový sirup a výsledný koktejl se podává v koktejlce. Daiquiri je oblíbený nápoj Ernesta Hemingwaye, který na Kubě část svého života pobýval. Kubánská koktejlová sláva ale nekončí – poslední dobou velmi vzrostla obliba koktejlu Cuba Libre, který je vlastně mojitem, kde místo sody mícháme Colu. Na kubánské párty pak nesmí chybět ještě sladká Pina Colada.

Recept na Pina Coladu

Do mixéru vložte podrcené kostky ledu a přilijte 4 cl bílého a 2 cl tmavého rumu, 6 cl ananasového džusu a 2 cl kokosového krému nebo smetany s trochou kokosového likéru. Tuto směs rozmixujte a ve sklenici ozdobte dílky ananasu.

Sklenička? Velký tumbler

Mai Tai – kalifornský koktejl s příchutí z Tahiti

Ovocný, tropický koktejl Mai Tai už podle jména patří někam do tajemných pralesů polynéských ostrovů, ale nenechte se zmýlit. I když většina lidí si myslí, že původ Mai Tai je na Havaji, ve skutečnosti byl koktejl vymyšlen v roce 1944 v Kalifornii pro návštěvu z Tahiti. Samotné jméno Mai Tai pak vychází z tahitského “Maitai roa”, což znamená „velmi dobré“.

Oslavit silvesrt na pláži si přeje stále více Čechů. FOTO: everystockphoto.com

Recept na Mai Tai

Smíchejte 3 cl bílého rumu, 1,5 cl pomerančového curaçaa a stejné množství mandlového sirupu, 1 cl cukrového sirupu a šťávu z poloviny limetky. Vše promíchejte s ledem a nalijte do skleničky. Až na závěr přilijte 3 cl tmavého rumu, který se krásně rozlije po vršku nápoje.

Sklenička? Highball

Sex na pláži? Jeďte na Floridu!

Kde jinde než na slavných floridských plážích mohl vzniknout koktejl Sex on the Beach? Říká se, že tenhle lahodný koktejl si začali míchat studenti, kteří na plážích Floridy trávili čas mezi zimním a letním semestrem. Horké slunce pálí, na písku se opalují slečny v bikinách, tenhle nápoj nemohl mít jiné jméno. Na floridské South Beach v Miami se ročně nafotí milióny módních fotek, procházejí se tu celebrity, točí se tady filmy i reklamy. Pokud chcete Nový rok oslavit na pláži a chcete protančit celou noc, je dovolená na Floridě jasná volba. S koktejlem Sex on the Beach si pak můžete erotikou nabitou atmosféru aspoň představit…

Sex na pláži, sperma a další. Jména koktejlů se možná budete stydět vyslovit. FOTO: madmarv

Recept na Sex on the Beach

Do shakeru nalijte 4 cl vodky, 2 cl broskvového likéru, 4 cl pomerančového džusu a stejné množství brusinkového džusu. Vše důkladně zamíchejte a nalijte do sklenice s připraveným ledem. Ozdobte plátkem pomeranče.

Sklenička? highball

White Russian – americká snaha prodat vodku

Koktejl, který proslavil film Big Lebowski, nemá s Ruskem vlastně nic společného. Dokonce ani vodka, ze které se míchá, nemusí být ruská. Bílého Rusa nevymysleli v Moskvě, poprvé byl namíchán ve třicátých letech v Americe, kde právě začínala marketingová kampaň na podporu prodeje vodky, do té doby v Americe téměř neznámé. Jediný způsob, jak prodat vodku byl spojit ji s Ruskem. A koktejlu už tohle jméno zůstalo.

Recept na White Russian

Přímo do sklenky s ledem nalijte 2cl kahlui, 4 cl vodky a na závěr 2cl smetany. Vše zlehka promíchejte, aby vznikla mramorová kresba. Koktejl můžete ozdobit třešní.

Sklenička? old fashioned

Silvestrovská nutnost? Vyprošťovák Bloody Mary

Na bázi vodky je postaven i další slavný koktejl, Bloody Mary. Spolu s rajčatovým džusem, tabascem a dalším kořením tvoří zvláštní druh koktejlu, který ale ne každému chutná. Jeho boom zaznamenal americký tisk už v roce 1939, ale o jeho přesném vynálezci se dodnes dohadují Spojené státy s Francií. Slečna Bloody Mary by rozhodně neměla chybět na Vašem silvestrovském večírku, jde totiž o ověřený “vyprošťovák”, za který dáte ráno 1. ledna cokoli.

Bloody Mary je slavný vyprošťovák a na silvestrovské párty tak nesmí chybět. FOTO: TheCulinaryGeek

Recept na Bloody Mary

Do shakeru vložte podrcený led a zalijte trochou worcesterské omáčky a Tabaskem. Přilijte 4 cl vodky, 6 cl rajčatové šťávy a 1 lžičku citronové šťávy. Vše důkladně protřepte a pak přes sítko nalijte do sklenice. Nakonec přidejte špetku celerové soli, kajenského pepře a celý koktejl ozdobte řapíkem celeru a plátkem citronu.

Sklenička? Velký tumbler

Silvestr v New Yorku? Na Times Square s drinkem Manhattan

Září do dálky a je vidět ze všech koutů New Yorku. Silvestrovská party na Times Square je tradičně jeden z nejvyhledávanějších způsobů, jak se tisíce lidí rozhodnou strávit poslední noc v roce. Každý rok tu také najdete hodně lidí, kteří popíjejí stylově pouze slavný koktejl Manhattan. Ten byl údajně poprvé namíchán v manhattanském klubu kolem roku 1870 na banketu, který pořádala matka Winstona Churchilla. Manhattanu se také někdy říká Král koktejlů, kombinace whisky a cinzana je prý považována za velmi mužnou. 

Recept na Manhattan

Do míchací sklenice s ledem nalijte 1 cl Cinzana, 1 cl francouzského vermutu a 2 cl whisky. Koktejl lehce zamíchejte a přes sítko slijte do koktejlové sklenice. Ozdobte třešinkou. Do koktejlu můžete vložit dílek nalomené pomerančové kůry.

Sklenička? Koktejlka

Čtěte dále:

Inspirujte se v dalších článcích!

Autor: Viola Kratochvílová a ESO Travel

Reklama
Reklama