Ani z cibulového koláče by cibule neměla být cítit na sto honů

Paní Mirka ze středních Čech se v úterý rozhodla upéct jako předkrm cibulový koláč, který mají doma rádi.
Cibule
Cibule

reklama

 

Jde o těžší jídlo, které je spíš vhodné jako hlavní chod, čehož si byla hostitelka vědoma. Hosté však měli výhrady spíše ke kvalitě. Cibule nebyla dodělaná a byla v koláči moc cítit. Mirčin předkrm byl jakousi českou nápodobou slavného slaného koláče quiche. Cibulový alsaský koláč je jednou z nejoblíbenějších variant této „francouzské pizzy“. Milují ho v Německu, samozřejmě v Alsasku, ve Švýcarsku. V Lotrinsku se zrodil známý quiche lorraine, kde je cibule méně, případně chybí úplně. I když si na začátku přípravy cibulového koláče zapláčeme, na konci se v ideálním případě už jenom radujeme.


Protože jde o koláč, těsto je samozřejmě základ. Miroslava pekla z listového těsta, což jistě lze. Originál se připravuje z křehkého nebo kynutého těsta. Křehké máslové těsto si musíme připravit předem a nechat ho ve fólii v ledničce ustát. Přidává se do něj kypřicí prášek. Rozhodneme-li se pro kynuté těsto, použijeme čerstvé kvasnice a kvásek i těsto pak vykynou rychle.

Cibule chce svůj čas


Na úspěchu se podílejí pracovní postup a další suroviny. Důležitý je výběr cibule, která by měla být sladká. (Sladší chuť mívá červená cibule.) Pro atraktivnější barevnost samozřejmě můžeme smíchat červený a žlutý druh. Při dušení cibule si také můžeme pomoci troškou cukru a soli, na dochucení této zeleniny se často zapomíná. Stejně jako u polévky cibulačky je dobré cibulový základ podusit pomalu, aby cibule ztratila čpavou chuť a stala se měkkou a nasládlou. Stačí tak dvacet minut, nechat ji zesklovatět je málo. I když při pečení cibule projde dalším procesem, o její chuti se rozhoduje právě tady. Starší cibuli je také možné chvíli předvařit nebo spařit, i to pomůže zjemnit chuť.

Jako náplň zvolila paní Miroslava gothajský salám, ale dobrá je také anglická slanina, zbytky uzeného masa či šunka. Náplň se spojuje zakysanou smetanou – raději tučnější, protože originální crème fraiche takový je. U nás je na trhu patnáctiprocentní, ale francouzská zakysaná smetana má až 28 procent tuku. I jako sýr se do koláče hodí tučnější varianty: gruyére, gouda a ementál. Jaký je postup? Do podušené cibule vmícháme postupně na kostky nakrájenou libovou slaninu nebo uzené maso či šunku, přidáme zakysanou smetanu a vmícháme strouhaný sýr. Spojíme se třemi rozšlehanými vejci, dobře promícháme, nezapomeneme okořenit tymiánem a náplň nalijeme do koláčové formy, kterou jsme si vyložili připraveným těstem – ať už křehkým, listovým nebo kynutým. Koláč se peče asi tři čtvrtě hodiny v troubě při 180 stupních. Těsto si také můžeme lehce předpéct a teprve pak je naplnit a quiche dopéct. Bude pak křupavější.

Vynikající vložkou je také cibule v másle podušená až na kaši a smíchaná a zapečená s bešamelem. Slané koláče dietní nejsou, ale mohou být vynikající. I smysly se radují. Oko potěší kulatý tvar, nos lákavá vůně. Servírovaný jednotlivě z formiček tartaletek, kdy každý host dostane svou porci, je cibulový koláček i skutečně vtipným a vítaným předkrmem, po kterém žádný host „nepraskne“.

reklama

reklama