Jak se staví sen: Proměna rozestavěného domu pro statečné rodiče

Od momentu, kdy se Radce a Lukášovi narodila jejich holčička Terezka, věděli, že něco není v pořádku. Svět rodičů a brášky Matýska se již dva roky točí především kolem nemocné Terezky a na rozestavěný dům nezbývá moc času. Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen – extra“ uvidíte v pondělí 24. února ve 21.35 na Primě a Jak se staví sen – tipy a triky ve 22.50 na Primě.

Maminku Radku zajímá, kdo je do pořadu přihlásil, ale tip tým dostal od anonymního dobrodince. Radka pracovala jako zdravotní sestra a je maminkou Matýska a Terezky. Lukáš pracuje jako záchranář a s Radkou mají společně Terezku.

Podívejte se na upoutávku:

Potkali se v práci. Zamilovali se do sebe a plánovali si společnou budoucnost. Vyšlo to. Radka se spolu se svým synem nastěhovala k Lukášovi do rozestavěného domu, začali ho společně dodělávat, Radka otěhotněla a všechno bylo, jak má být. Netušili, že oba jsou nositelé vzácného dědičného onemocnění, pro jehož vznik se musí potkat dva lidé s naprosto stejně poškozeným genem.

Výhra ve sportce, ale naopak

Oba dva mají 25% riziko, že se jim narodí potomek s postižením. A to se bohužel stalo. Od momentu, kdy se jejich dcera narodila, věděli, že to není úplně v pořádku. Její diagnózu se však dozvěděli teprve nedávno a další prognóza je dost drsná. Terezčina diagnóza se jmenuje pontocerebelární hypoplazie 2. stupně.

V současné době jsou nejspíš jediná rodina v České republice s tímto postižením. Navíc jim nikdo nechce dítě pohlídat, protože se Terezky bojí. Lukáš pořád pracuje, buď v práci, nebo na domě, nemají na sebe čas, Radka se zase snaží věnovat všechen čas Terezce – vlastně má obavy, aby se nerozpadla jejich rodina, je toho na ně hodně. Hodně času tráví spolu, protože všechno probíhá v jedné místnosti, jen na spaní chodí kluci do pokoje. Terezce ale nedělá dobře hluk z televize ani šramot při vaření. Navíc nemají žádnou klidovou zónu, kde se mohou před sebou schovat, když jsou mrzutí či unavení. Z obýváku udělala Radka ložnici, a rehabilitační místnost zároveň.

A jak se na proměnu dívají designéři?

Hodnocení designérů Martiny Pištělákové a Jana Beka: „Naším úkolem bylo navázat na práci Lukáše, který již započal s výstavbou horního patra v rodinném domě v malé obci nedaleko Kutné Hory. Při první obhlídce nás napadlo, že i když tato proměna nebude tak zásadní (nemění se celková dispozice), bude náročná, co se týče celkového objemu stavebních prací. Jednalo se o téměř celé patro, tedy spoustu metrů elektriky, podlah a povrchů. Snažili jsme se tedy hlavně rozumně rozvrhnout síly tak, abychom byli schopni proměnu stihnout. Problémem původního stavu bylo to, že se jednalo o staveniště, a my z něho měli udělat domov. Při návrhu jsme museli pamatovat na potřeby malé Terezky, která bude odkázána na vozík, tomu přizpůsobit i rozvržení nábytku atd.

Podívejte se na všechny díly Jak se staví sen online:

Jak se staví sen – tipy a triky

v tomto dílu se dozvíte, co dělat, když chcete novou kuchyň. Jaké jsou vhodné tvary a druhy kuchyní, jak vybrat spotřebiče, jak se vypořádat s podlahou do kuchyně… Prostě vše, co vás zajímá o kuchyních a báli jste se zeptat.

V dalším dílu se těšte, jak se designéři poperou s přestavbou staršího domečku pro vdovce v Pardubickém kraji.

Sdílejte článek

Přečtěte si také