Bajaja: v úterý v podvečer si pro princeznu přiletí drak

Klasická pohádka Boženy Němcové dostala fantazijní filmový háv. O čarokrásnou princeznu Slavěnu bojuje zlý Černý rytíř a němý, leč chrabrý princ Bajaja. Děsivý drak, mluvící kůň, magické lokace ve skalách a působivá hudba. To jsou zaručené ingredience pohádkového koktejlu z roku 1971. Prima 17:15
Princ Bajaja
Princ Bajaja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Princ Bajaja (Ivan Palúch) osiřel a tak se vydává do světa. Cestou potká kouzelného koně, který umí mluvit (hlas mu propůjčil Petr Štěpánek). Společně dojdou do království, ve kterém se starý král chystá provdat svoji nádhernou dceru Slavěnu (Magda Vašáryová). Bajaja se do princezny okamžitě zamiluje, ale koník mu velí držet se zpátky. A tak si princ dá přes oko pásku, předstírá němotu a nechá se najmout jako zahradník.

Na vdavky se sjíždějí princové a rytíři. Když se ale ozve strašlivý dračí hlas, jenž žádá princeznin život, všichni nápadníci berou do zaječích. A tak se Bajaja přestrojí za rytíře a sám probodne zlou saň. Mluvící kůň mu však radí neodhalovat svoji tvář. Vítězství nad drakem si přivlastní zlý Černý rytíř (František Velecký). Kdo si ale nakonec vybojuje ruku princezny?

SPECIÁL: Je Prima být spolu o Vánocích

Těšte se na…

• Bezchybné herecké výkony slovenských herců v hlavních rolích. Obzvlášť František alias Fero Velecký coby hlavní padouch je uhrančivý. Magda Vašáryová zase potvrdila, že v 60. a 70. letech neměl její andělský zjev v československém filmu konkurenci.

• Kouzelnou a mírně ponurou atmosféru zajistily hlavně přírodní scenérie. Film se natáčel v Českém ráji, hlavně na zámku Hrubá Skála a v jeho okolí. Skalnaté místo, kde Bajaja a jeho věrný kůň nocují, je tzv. Adamovo lože poblíž zámku.

• Mluvící kůň, který je rádcem i přítelem prince Bajaji, zamotal tvůrcům hlavu. „Koníka“ hrálo dohromady pět koní, ani jeden totiž neuměl všechny triky a kousky, které měl napsané ve scénáři. Ve scénách, kdy Bajaja bojuje s drakem, se všichni koně plašili. Souboj se musel dotočit s vysloužilým cirkusovým harcovníkem, kterého nic nerozhodilo.

Atmosférickou pohádku Bajaja si zapněte v úterý 23.12. v 17:15 na Primě!

 

Info pelmel pro fandy:

  • Film Bajaja režiséra Antonína Kachlíka získal cenu na MFF dětského filmu v Benátkách.
  • Režisér tvrdil, že obsadil tak velké množství slovenských herců, protože uměli dobře jezdit na koni. Ovšem pohledem na herecké obsazení zjistíme, že si Kachlík do hlavních rolí půjčil výtečné trio Vašáryová – Velecký – Palúch, které o čtyři roky dříve excelovalo v Markétě Lazarové Františka Vláčila.
  • Ostatně scénář k Bajajovi napsal František Pavlíček, který je spoluautorem právě legendární Markéty Lazarové. Svoji scenáristickou bravuru potvrdil i v dalších filmech: Babička, Lišáci, myšáci a šibeničák, Tři oříšky pro popelku, Sokratův podzim…
  • Při filmových soubojích se herci neohánějí maketami, ale skutečnými zbraněmi.
  • Někteří kritici se vysmívají obří loutce draka. Připomeňme, že rok výroby pohádky je 1971 a místo natáčení totalitní Československo. O současných počítačových animacích si tehdy mohli tvůrci nechat jen zdát.

(tek)

Dnes ještě uvidíte:

Na samotě u lesa

Pražáci dědy Komárka aneb Pojďte si dát dostaveníčko na samotě u lesa

Smrt a život charlieho clouda

Vybere si Charlie St. Cloud život, nebo smrt? V úterý večer!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama