Kateřina Cajthamlová odpovídá na vaše dotazy II

Během minulého týdne jste měli možnost prostřednictvím našeho webu položit paní doktorce Cajthamlové své dotazy. Druhá část jejích odpovědí je pro vás připravena.
Jste to, co jíte 2
Jste to, co jíte 2
Distributoři

reklama

 

O: Pravidelně cvičím asi tři měsíce, nehubnu, vše mi jde do svalů. Při cvičení si měřím tepovou frekvenci, bohužel mi rychle vylétne a drží se kolem 160. Je mi třicet, vážím 65 kg, měřím 165 cm. Chodím dvakrát týdně na vacushape (tam tep udržím do 130), dále dvakrát týdně na heat (tam je to kolem 160), ale to už jdu velmi pomalu, až je to nuda. Heat občas střídám s jumpingem. Po obojím chodím na stepper na 25 minut (také tep kolem 15 až 160). Jím hodně pravidelně, snídám. V jídelníčku nechybí zelenina, ovoce. Pitný režim dva až tři litry vody či zeleného čaje.
K. C.: Zkuste se víc hýbat venku a spíš chodit, plavat, běhat než se „mučit“ na různých kurzech. Zjevně na vás cvičení působí spíš v „posilovacím“ a na tvorbu svalů zaměřeném pásmu než ve sféře hubnutí a udržení kondice. Navíc – podle popisovaných tréninků – dost přetěžujete nohy, což by mohlo vést k asymetrii postavy. Zkrátka: Radši než dvakrát týdně „fitko“ si dopřejte víc chůze venku, třeba nordic walking.

 

O: Dobrý den, měřím 171 cm,vážím 78 kilo a je mi 21 let. Než jsem nastoupila do internátu na střední (v 16 letech), měla jsem skvělou postavu, něco kolem 60 kil. Ale přestala jsem se hýbat, necvičila, válela se v posteli a ládovala brambůrkama, čokoládama, koblihama atd. Od té doby jsem si zvykla na toto jídlo, a když se ho snažím přestat jíst, daří se mi to maximálně dva týdny. Já vlastně ani nevím, jak bych měla začít. Jakým sportem, jakou stravou, v jakém množství atd. Byla bych ráda, kdybyste mi mohla poradit, jak na to. Jak často cvičit, jak často a co jíst.
K. C.: Tohle je obvyklý postup: vysazení sportu, pamlsky a přibrání… Kupte si zdravé kuchařky, vyhoďte chipsy a koblihy, začnete snídat, obědvat a večeřet, svačte. Vydejte se pešky do přírody (5 až 10 km denně by mělo stačit). Vyčistěte lednici i hlavu a zaberte alespoň na čtyři týdny. Nevracejte se k pochutinám a lenosti. Systém si zvykne na pohyb a bude vám lépe.

 

O: Letos mi bude pětatřicet, mám tři děti, staršímu je třináct a dvojčatům 2,5 roku. Minulý měsíc jsem začala navštěvovat zdravotní studio, abych se svěřila do rukou odborníků. Mám 157 cm a vážím 76 kg. Dle odborníků ve studiu jsem sacharidový typ. Snažím se dodržovat jídelníček, ale hubnu velmi pomalu, asi 1 až 1,5 kg měsíčně. Ke snídani si většinou dávám tmavší chléb se šunkou, k tomu trochu zeleniny, rajče a tak. Ke svačině ovoce, k obědu těstoviny, rýži, občas brambory s masem a zeleninou. Nebo si jídlo rovnou připravím na zelenině. K odpolední svačině jogurt s cereáliemi nebo jogurtový nápoj, k večeři občas maso ze zeleninou nebo jen samotnou zeleninu, jelikož nemám moc hlad. Samozřejmě dodržuji pitný režim, jím denně vlákninu v tabletkách, cvičím dvakrát týdně zumbu, což mě baví. Jiné sporty nijak zvlášť, hlavně se to neslučuje časově, s dětmi mám poměrně málo času na aktivity. Prosím, poraďte.
K. C.: Hubnutí 1 až 1,5 kg měsíčně považuji za dostačující. Nechtějte trhat rekordy! Pokud vám postup přijde příliš pomalý, přidejte chůzi venku nebo nějaký další KAŽDODENNÍ SPORT. Hodinové cvičení dvakrát týdně není nic moc….

 

O: Má váha je v pořádku, ale mám problémy s boky a stehny, kde mě trápí celulitida. Cvičím pravidelně a stravu mám také docela slušnou. Chtěla bych se zeptat, zda je možné odbourat celulitidu tím, že budu nadále zpevňovat svalstvo v této oblasti, a také, co byste doporučila na posílení vnitřní strany stehen. Který sport je nejvhodnější na tuto problémovou oblast? Poslední otázka je, za jak dlouho je vhodné se po cvičení najíst.
K. C.: S celulitidou je potíž. Bývá geneticky založena a mívá i hormonální podklad. Někdy bývají problematické cévy dolních končetin. Vhodný sport je každý, při kterém se nepřetěžujete, neskáčete, nenosíte velkou zátěž. Plavání, chůze s hůlkami, jízda na koni, na bruslích, na kole… Pomáhají i  krémy proti celulitidě – dokud mažete, bývá to lepší. Žena by do třiceti minut po sportu měla doplnit alespoň sacharidy (ovoce, pečivo, těstoviny, vločky). A dostatečně pít.

 

O: Po dětech jsem přibrala víc, než je zdrávo, a tak se s tím snažím bojovat. Koupila jsem přístroj na cvičení, takový ten orbitrek. Cvičím poctivě každý den pětačtyřicet minut už skoro dva měsíce, ale pořád se nic neděje. Porce jsem zmenšila a snažím se jíst zdravě. Myslím, že svou zásluhu na tom všem mají i nervy, neboť se v mém okolí vyskytuje člověk, který nám škodí, stojí nás peníze a jen tak se ho nezbavím. Je to totiž nastávající tchyně. V září se chci vdávat, tak bych chtěla co nejvíc shodit, ať vypadám trošku k světu. Tuk se mi ukládá rovnoměrně po celém těle, takže jsem opuchlá celá. Nesnáším pohled do zrcadla :-( Poraďte mi, jak na to. Mám cvičit víc?
K. C.: Pokud nesnášíte budoucí tchyni už teď, zvažte, co se bude dít po svatbě… Toto považuji za natolik závažné, že bych radila řešit tchyni JAKO PRVNÍ. Zmenšit porce jídla má význam jen tehdy, když se OPRAVDU přejídáte. Což nebývá u žen časté. Spíš změňte složení jídelníčku a výrazněji ho nasměrujte ke zdravé stravě – dost vlákniny, kvalitních bílkovin a sacharidů, ne moc tuků, hlavně na živočišné velký pozor.

 

O: Je mi 24 let a jsem ve 21. týdnu těhotenství. Měřím 178 cm a momentálně vážím 73,5 kg. Chtěla bych se vás zeptat na optimální jídelníček v období těhotenství. Můj problém je v koření, mám na valnou většinu alergii, takže mohu pouze sůl, pepř, mletou papriku a česnek. Nesnesu ani tofu či šmakouna. Se zeleninou je teď trochu problém, protože mě nadýmá. Ovoce mi zase překyseluje žaludek... Co se pití týče, dám si jednou za čas kávu či čaj, většinou piju vodu, a když je mi špatně, Sprite. (Není to sice vhodné, ale to to jediné, co ve mně zůstane.) Můžete mi poradit i nějakou knížku o těhotenství , která je podle vás vhodná? Knih je moře, ale v každé se píše něco trochu jiného...
K. C.: Gratuluji k těhotenství! Existují knížky v prodejnách zdravotnické literatury, které se výslovně zabývají výživou v těhotenství. A můžete si být jista, že jsou z odborného hlediska správně. Pokud vám vadí zelenina syrová, vařte ji, přidávejte jako zahuštění do omáček. Nebo vařte polévky. Budoucí maminka potřebuje i hodně ryb, dostatek kvalitních mléčných výrobků a příloh. Nezapomínejte na čistou vodu a ovoce. Těhotenství není nemoc, je to období, kdy tělo pracuje velmi efektivně. Jste už v 5. měsíci, proto to překyselení žaludku. Možná už ho pozvedá bránice… Je třeba jíst malé porce, ale častěji (klidně až 8 jídel denně). Po jídle odpočívejte v polosedě, nelehejte si. Bude-li problém přetrvávat, poraďte se se svým lékařem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!