Mužská versus ženská obezita – v čem se liší?

Ženské a mužské tělo se v ukládání nadbytečného tuku liší. Zatímco u žen mluvíme o hruškovité postavě, obézní muži připomínají spíše jablko. Čím je tento rozdíl způsoben?
Obezita ilustrační foto
Obezita ilustrační foto

reklama

 

U hruškovité postavy je typické ukládání tuku především na stehnech – mluvíme o ukládání gynoidního typu. Ženy v tomto případě trpí zvláště psychicky a mají trauma z velkých hýždí. Ovšem ze zdravotního hlediska není tento typ natolik závažný. Je dán především genetickou dispozicí, o to těžší je však dosáhnout úbytku nadváhy. Zvlášť když vše velkou měrou ovlivňují také hormony, které vysílají signál tkáním, ať si tuk do daných partií ve zvýšené míře ukládají.

 

Druhému typu obezity, který je častější u mužů, se říká androidní. Tuk se ukládá především v oblasti břicha. Ze zdravotního hlediska je tento druh nebezpečnější, protože je spojen s častým výskytem kardiovaskulárních a metabolických komplikací. Jeho nositelé trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou 2. typu a vysokými hladinami cholesterolu a krevních tuků. I tento typ obezity bývá v některých případech dán geneticky.

 

A řešení? U obou typů zní jednoduše: Upravit jídelníček, a především dbát o pravidelný pohyb a cvičením zpevňovat svalstvo.

reklama

reklama