KOMENTÁŘ BENJAMINA KURASE: Zpráva o stavu civilizace (18) - Facebook má nového brilantního šéfa autocenzury

Je jím bývalý britský vicepremiér Cameronovy vlády a tehdejší šéf Liberální strany Nick Clegg. Tak je stále většinou uváděn, třebaže už před rokem, po posledních volbách, kdy vypadl z parlamentu, byl povýšen na rytíře. Média ho však stále uvádějí většinou bez titulu „Sir“, možná proto, že v Silicon Valley se víc cení honosnější tituly jako „viceprezident pro globální strategii a komunikaci“.
Nick-Clegg-facebook-koláž iPrima
Nick-Clegg-facebook-koláž iPrima

reklama

Nebo proto, že si tam na tituly moc nikdo nepotrpí, stačí zpětinásobit plat. Z poslaneckých 77 000 na 4 miliony liber ročně. Plus podíl z akcií. A všímejme si, mimochodem, že britští poslanci berou přibližně stejné platy, jako univerzitní docenti nebo ředitelé základní školy. (Ne trojnásobné, jako čeští). Ale zato když doposlancují, hranicí úspěchu jsou pro ně nebesa, jak praví anglické přísloví. 

Říjnové oznámení Cleggova lednového odchodu do „vysoce rozhodujícího postavení určujícího korporační strategii“ vysvětlilo záhadu, proč krátce předtím tak náhle utnul své hlasité tažení proti brexitu, za druhé „lidové hlasování“ a setrvání v EU, jehož byl jedním z hlavních motorů a napsal o tom bestseller „Jak zastavit brexit“. Odcházel z boje s těžkým srdcem, přiznal, ale vysvětlil, že nejsa už poslancem a nehodlaje usednout v nereformované Sněmovně lordů, nebude už raději odkládat odchod do Kalifornie, kde Mark Zuckerberg už na něho netrpělivě čeká, když se tak vehementně snažil ho získat.“ I přesto, že ještě před pár lety Facebooku dělal mizernou reklamu typu „mě Facebook nijak zvlášť neoslňuje, ta jeho mesiášská kalifornská „řečičkovo-mazlivě-citečková“ („wordy-touchy-feely“) kultura mě spíš trochu drásá“. Dnes se těší, jak tam bude „stavět mosty mezi politikou a technologií“.  

Jeho bývalí kolegové z Liberální strany se hned začali tázat, zda v tom svém vysokém postavení taky přiměje Facebook k placení britských daní, za které horoval, když byl vicepremiérem. Loni totiž Facebook zaplatil 7,4 miliony z britského obratu 1,3 miliardy liber. (Něco málo přes půl procenta?). Clegg jim na to nepochybně odpoví, že tohle zrovna není v jeho kompetenci. (Jako že opravdu není, to by Zuckerberga přišel hodně draho). 

Coby též jednu dobu europoslanec a člen všelijakých eurounijních komitétů, s kamarádskými kontakty mezi evropskými vlivnými, bude mít za hlavní úkol žehlit vztahy s Bruselem, kde Facebook naráží na zpřísňování regulací. Pokuty Evropské komise za „klamné informace“, „nedostatečnou transparentnost“, „šíření fake news a nechránění uživatelských informací“, nechávaní se „manipulovat zahraničními zájmy pro politické účely“ a zneužívat jako „platforma na šíření rozvratných a klamných informací“, už dosahují sta milionů eur za rok.

„Budu za to jistě kritizován zleva i zprava,“ Clegg počítá. „Zleva, že sloužím všemu, co je vadné na nevázané tržní ekonomice. Zprava, že se podílím na ohrožení tradičních rodinných hodnot“. A taky za to, že nastupuje do firmy, která má „vážné mezery v demokratické odpovědnosti, důvěrnosti údajů, daních a transparenci“, jak už ho upozornil zástupce šéfa labouristů Tom Watson, který se s ním těší na brzké setkání na právě toto téma.  

A co že to tedy pro nás Cleggův Facebook chystá.  

„Celou vlnu opatření na prevenci fake news před eurovolbami, zaměřenou na témata jako třeba imigrace“, citují na svého ex-vicepremiéra pyšná britská média. Má prý nějaké „nové nástroje, jež budou čelit online politickému vměšování do evropských voleb a dezinformacím“. Posílí to „transparentnost politické reklamy“. Nová pravidla budou vyžadovat „specifická povolení“ a jasná sdělení, kdo je platí. Budou též zvlášť zaostřovat na „politicky ožehavá témata jako imigrace.“ Archivovat na serverech sedm let i s detaily jejich zaměření, autorství a financování.“ Firmy a politici budou vyzýváni, aby „na regulaci sociálních sítí spolupracovali“, neboť Facebook „si vzal tvrdá ponaučení ze svých chyb a vstupuje do nové fáze reformy, odpovědnosti a změny“.

 A připravil nás na toto: „Už není udržitelné, aby technologické firmy tvrdily, že se jim některé nebo všechny regulace nelíbí“. Ony totiž budou „napravovat vady této mocné technologie“, a bude to „ teprve začátek demokratické odezvy na tuto novou formu moci.“

Pro Brusel je synonymem pro dezinformace a fake news „sílící populismus“, od něhož čeká útok v letošních eurovolbách. Nad ním se musí za každou cenu zvítězit. Říká to i Clegg. Vidí to ale přece jen trochu jinak než Brusel. „Je to boj, který se bude muset bojovat ne v Evropské komisi, nýbrž v kořenech a tkanině debaty a v každodenní dřině v členských státech“.

Takže se asi připravme na toto (a nemusíme ani hledat mezi řádky): Brusel bude vydávat nebo nevydávat povolení k internetovým politickým kampaním, podle míry „evropskosti“ nebo naopak „populismuskosti“. Brusel nařídí Facebooku regulace pod hrozbou peprných pokut. Facebook je bude vybojovávat v každé jednotlivé zemi přímo v každodenní politické dřině. V tkanině debaty. Ve spolupráci s místními firmami a politiky. A jistě taky neziskovkami a profesory chtějícími zakázat celé televizní stanice a internetové magaziny. Bude to evropské. Bude to demokratické. Bude se nám to líbit. A je to teprve začátek.

 

Benjamin Kuras

Kurasovy knihy najdete ZDE

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama